Niedziela, 31.05.2020, Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elblążanie zebrali się pod Drzewem Tolerancji - zobacz zdjęcia

20.08.2018, 11:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
Elblążanie zebrali się pod Drzewem Tolerancji - zobacz zdjęcia
Fot. Ryszard Biel
Grupa „Rozmawiajmy o Demokracji” zorganizowała wczoraj (19 sierpnia) spotkanie mające na celu uczczenie pamięci Marka Kotańskiego.
 
Ponad 30 elblążan spotkało się wczoraj, o godz. 18.00 pod Dębem Marek (nazywanym również Drzewem Tolerancji). - 16 lat temu na placu Słowiańskim w Elblągu posadzono dąb - Drzewo tolerancji, upamiętniający Marka Kotańskiego. Wspaniały człowiek, społecznik, psycholog i terapeuta, twórca wielu przedsięwzięć mających za cel pomoc osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków i zakażonym wirusem HIV. Marek Kotański pomagał byłym więźniom i osobom bezdomnym, był twórcą Monaru i Markotu, dzięki jego inicjatywie powstało hospicjum w Wandzinie dla osób chorych na Alzheimera – opowiada jeden z uczetników.
 
Marek Kotański zmarł 19 sierpnia 2002. W Elblągu znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marka Kotańskiego
 
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Tolerancja i miłość osób odtrąconych przez społeczeństwo to wartości ponadczasowe i takie które towarzyszyły całej społecznikowskiej drodze Marka
 
– dodał uczestnik wczorajszego spotkania.
 
Do Elbląga nie mógł przyjechać ksiądz Wojciech Lemański, który poprosił o odczytanie zgromadzonym listu.
 
List księdza Wojciecha Lemańskiego: W rocznicę śmierci Marka Kotańskiego
 
„Nie ma ludzi niezastąpionych. To prawda. Odchodzimy jedni po drugich, a świat nadal się kręci i zdaje się nie zauważać braku nikogo z tych odchodzących. Kiedyś drzewa były niemymi świadkami ludzkich losów dokonujących się w ich cieniu. Dziś niestety nieodpowiedzialni ludzie karczują drzewa jakby zazdroszcząc im ich długowieczności. Pozostają jeszcze kamienne pomniki, jak ten na warszawskich Powązkach dedykowany Markowi Kotańskiemu. Prosty pomnik nie ku chwale, ale ku pamięci. Marek Kotański ma sporo pomników w naszym kraju. Może nie takich pozłacanych, marmurowych, ochranianych dniem i nocą przez policjantów. Ma swoiste pamiątkowe tablice wyryte w głębi ludzi, których spotykał, z którymi dzielił się swoją człowieczą pasją, którym podał pomocna dłoń. Spotkałem Marka ponad trzydzieści lat temu w gmachu seminarium duchownego w Warszawie. Przychodził do kleryków, by szukać podobnych sobie zapaleńców nieobojętnych na ludzką niedolę. Opowiadał nam o narastających zagrożeniach, o bezradności otoczenia, o próbach tworzenia środowiska ludzi gotowych wysłuchać, zrozumieć, pomagać. Opowiadał nam historie tych, którym się noga powinęła. Tych, którym się nie powiodło. Którzy boleśnie wywinęli orła na swojej życiowej ścieżce. Kreślił plany wspierania takich. Zadania na wiele pokoleń. Takim wyzwaniom nikt w pojedynkę nie podoła. Nawet jeśli jest mocarzem. Wiedział o tym Marek i dlatego szukał podobnych sobie. Takich szaleńców zapominających o sobie i gotowych pomagać innym świat zawsze będzie potrzebował. I będzie takich potrzebował do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej”.
 
Pamięć Marka Kotańskiego uczczono nową tablicą. - To pomysł i wykonanie Darka Bociana – mówił Tadeusz Kawa z grupy „Rozmawiajmy o Demokracji”. - Stara tablica jest w strasznym stanie.

Prezydent Słupska, Robert Biedroń, który wczoraj przyjechał do Elbląga na spotkanie z mieszkańcami, został  poproszony, o umieszczenie tablicy. Zgodził się na to bez wahania. Po spotkaniu udał się z grupą mieszkańców naszego miasta pod Drzewo Tolerancji.
 
Czuję się zaszczycony, bo Marek Kotański, pewnie dla nas wszystkich, jest w naszych sercach nadal żyjąca legendą. Od Marka można było się uczyć tolerancji i tak zresztą nazywa się ten dąb – Drzewo Tolerancji. To jest coś, co Marek propagował w swojej codziennej działalności. Wyciągał rękę do każdego potrzebującego, do tego niepotrzebującego też, by wiedział, że gdyby stał się potrzebujący to może na Niego liczyć
 
– mówił Robert Biedroń.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Elblążanie zebrali się pod Drzewem Tolerancji ( zdjęć 20 )
Dodano: 2018-08-20 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ opinia
  Poniedziałek, 20.08

  Kilka osób na siłę chce zaistnieć aby móc wystartować w wyborach ,Była z OPZZ ,Dariusz krytykant prawicy i resztki KOD .Ręce opadają jak się patrzy na nich .Ściagaja Biedronia robią sobie z nim fotki .Sterczą pod sadem .A dla Elblaga nic po za biciem piany.

 2. 2
  +4
  ~ alek
  Poniedziałek, 20.08

  opinia słuszne słowa, już się niedobrze robi

 3. 3
  +3
  ~ opinia
  Poniedziałek, 20.08

  To pomysł i wykonanie Firmy GRAN MARMI, która zasponsorowała tą talbiczkę

 4. 4
  +3
  ~ Prorok Igor
  Poniedziałek, 20.08

  Prawdziwe tłumy jak widać stoją KOALICJA egzotyczną PO+Nowoczesna+KOD. .. .. Dalej nie wyciągacie wniosków panie senator i ty kawcia?! Brawo wy!

 5. 5
  0
  ~ Iw-ona
  Wtorek, 21.08

  Jako była pracownica Stowarzyszenia "Monar" jestem dumna , że pamięta się o Kotańskim. Co do obecności polityków ... dobrze, że interesują się tym co się dzieje w mieście i są obecni na ważnych wydarzeniach. Najłatwiej to narzekać i zarzucać innym "lansowanie" się na siłę . Zorganizuj coś i wtedy porozmawiamy. Osobiście wole polityka, którego widać niż tego co ma wszystko w nosie. Pozdrawiam :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.