Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Obchody 69. rocznicy Sprawy Elbląskiej

13.07.2018, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Obchody 69. rocznicy Sprawy Elbląskiej

Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają mieszkańców 17 lipca br. (wtorek) do uczczenia pamięci elbląskich ofiar stalinowskich prześladowań.

O godz. 12.00 pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej, będzie okazja do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, zaplanowano również przemówienia okolicznościowe.
 

69. rocznica Sprawy Elbląskiej, 17 lipca 2018 r. (wtorek), godz. 12.

Miejsce: Pomnik Ofiar Sprawy Elbląskiej (Skwer Ofiar Sprawy Elbląskiej)
 

Program:
• przemówienia okolicznościowe,
• składanie wieńców i wiązanek przy pomniku.
 

Sprawa Elbląska. 69 lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „sprawą elbląską”. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano trzydzieści jeden osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia, a w różny sposób prześladowano około tysiąca osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.

 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Cieciorka
  Piątek, 13.07

  Z cyklu "sami sobie" kto z pracujących przyjdzie o 12.00 ?! Potem się dziwią, że mało osób o tym wie i nie przychodzi?

 2. 2
  0
  ~ EuPi
  Piątek, 13.07

  Obchodzimy rocznice stalinowskich przesladowań, a zaczynają sie prześladowania pisowskie i już niedługo będzie rocznica!

 3. 3
  +4
  ~ znowu popis w godzinach pracy
  Piątek, 13.07

  Wszelkie "rocznice" i "upamiętnienia" są wodą na młyn elbląskiej "elity władzy" i tylko dla nich organizowane. Towarzysz przewodniczący przeczyta coś z czerwonych okładek a wróbel posłucha z nieobecną miną. Wyprzedzi ich wilk ja ma to w swoim zwyczaju i zapoluje "przed" lub "po". Tylko córka niech mu wpakuje aktualne do wydarzenia i czasu zdjęcie z uwagą na detale, bo "ja tam, qrwa, idę na 5 lat" i ciągle kłamać nie należy. A 11 lipca wilk nie był w Warszawie? Ponawiam wniosek - manifestacje patriotyczne, obywatelskie, upamiętnienia, apele po godzinie 16, bo na 12 przyjdzie tylko pies z podniesioną nogą - Vide "tłumy" z okazji, a szczególnie solidarność na Skwerze Zbyszka Godlewskiego : 2 + fotograf. Miasto nie jest wasze korytkowcy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2161819934845