Wtorek, 26.10.2021, Imieniny: Ingi, Darii, Sambora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Jak kobiety są traktowane na porodówkach? Czy rodzą w godnych warunkach?

07.03.2018, 16:45:54 Rozmiar tekstu: A A A
Jak kobiety są traktowane na porodówkach? Czy rodzą w godnych warunkach?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Wspomnienia związane z porodem dla każdej kobiety mogą być inne. To, w jakich warunkach rodzą kobiety postanowiła sprawdzić Fundakcja Rodzić po Ludzku, która rozpoczęła właśnie akcję „Głos matek ma moc zmiany”.


Kobiety są pytane o doświadczenia związane z porodem oraz sytuacjami okołoporodowymi.

Fundacja chce się dowiedzieć w jaki sposób kobiety są traktowane przez personel, czy rodzą w godnych warunkach, sprawdza czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i  gdzie  w  Polsce można urodzić po ludzku. Chce ponownie wnieść głos matek do przestrzeni publicznej i  zmieniać szpitale

– wyjaśnia Iwona Adamska-Sala z Fundacji „Rodzić po Ludzku”.


W zaledwie kilka dni o swoich doświadczeniach zdecydowało się opowiedzieć ponad 12 tysięcy kobiet. - O swoich doświadczeniach kobiety mogą opowiedzieć w specjalnej ankiecie online na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. Sprawdza ona jakości opieki okołoporodowej w  konkretnym szpitalu – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu – informuje Iwona Adamska-Sala.


Co konkretnie jest sprawdzane?

Obok warunków i  czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w  zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie

– wymienia Iwona Adamska-Sala.


Co dalej stanie się z opowiedzianymi historiami? - Głosy i  opinie matek pomogą Fundacji w podejmowaniu interwencji tam, gdzie łamane są prawa kobiet – zapewnia Iwona Adamska-Sala. - Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla Ministra Zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie www.gdzierodzic.info i na bieżąco aktualizowane. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu.


Co wykazały poprzednie edycje akcji? - Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki, były jednak wydarzeniami pojedynczymi. Doświadczenie pokazuje, że stały monitoring wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardów, co daje szanse na długofalowe efekty – podkreśliła  Iwona Adamska-Sala.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ KrytyczNa
  Środa, 07.03

  Czemu nikt nie pyta, czy kobiety poczynają w godnych warunkach, od tego się przecież życie zaczyna! Mam wrażenie, że zorientowany od jakiegoś czasu już ginekologiczno-położniczo info.elblag.pl zacznie za niedługo już zamieszczać teksty o wyższości modlitwy nad środkami antykoncepcyjnymi. Przykre, usuwam Was z zakładek...

 2. 2
  +8
  ~ Nieznajoma
  Środa, 07.03

  Bardzo dobrze że są prowadzone takie ankiety bo być moze dzięki takim badaniom uda sie poprawic komfort kobiet

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.