Środa, 8.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Adrian, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Końcówka zimy to szczególnie trudny okres dla dzikich zwierząt

07.03.2018, 11:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Końcówka zimy to szczególnie trudny okres dla dzikich zwierząt

Niskie temperatury powietrza w połączeniu z uszczuplonymi zapasami tłuszczu to dla wielu zwierząt najbardziej krytyczny moment w roku.


Zwierzęta są już dość mocno osłabione więc wybierając się do lasu planujmy wycieczki tylko po drogach leśnych i szlakach turystycznych (miejscach gdzie zwierzęta są przyzwyczajone do obecności człowieka). Przepłoszone zwierzęta uciekając tracą wiele energii, którą mógłby zużytkować choćby na ogrzanie się w mroźną noc lub ucieczkę przed drapieżnikiem. Uważajmy też na naszych czworonożnych pupili i nie spuszczajmy ich ze smyczy (zgodnie z przepisami psa nie wolno puszczać luzem w lesie).


Pies choćby dla zabawy potrafi przez dłuższą chwilę gonić zwierzynę leśną, co może dla niej skończyć się śmiercią. Zdarza się też, że nasi domowi milusińscy w kontakcie z dziką zwierzyną stają się prawdziwymi drapieżnikami, tak jak to miało miejsce w zeszłym tygodniu w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Elbląg.


Spacerujący ze swoim Panem, dużych rozmiarów pies rzucił się na żerującą w sadzie sarnę, która nie była w stanie daleko uciec. Obserwujący tą sytuację pracownik nadleśnictwa próbował pomóc uciekającemu zwierzęciu, niestety gdy dobiegł na miejsce było już za późno. Tym razem właściciel psa został znaleziony i ukarany.


Uważajmy tez na sidła


Leśnicy w trakcie codziennego przebywania w lesie, o tej porze roku zwracają szczególną uwagę na obrzeża lasu gdzie najczęściej kłusownicy zastawiają wnyki. Choćby w miniony weekend na terenie leśnictwa  Żuławy, w rejonie wsi Stankowo, Nowe Kępniewo i Krzewsk, przy współpracy z lokalnymi myśliwymi znaleźli i zlikwidowali 7 wnyków.


Tego typu pułapki stanowią zagrożenie nie tylko dla zwierząt, na które są zastawione. Zwierzęta w nich umierają w cierpieniu.  Dlatego gdy znajdziemy w lesie podejrzaną pętlę z drutu,  zlikwidujmy ją żeby nie stanowiła zagrożenia.

 

Jan Piotrowski
Nadleśnictwo Elbląg
   

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.