Wtorek, 19.01.2021, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zachęcają mieszkańców do poznawania Elbląga, a turystów do powracania. Za nami Międzynarodowy Dzień Przewodnika

22.02.2018, 10:30:24 Rozmiar tekstu: A A A
Zachęcają mieszkańców do poznawania Elbląga, a turystów do powracania. Za nami Międzynarodowy Dzień Przewodnika
Fot. Ryszard Biel

Wczoraj (21 lutego) Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika zorganizowało bezpłatne zwiedzanie Bramy Targowej.


Elbląski oddział PTTK działa prężnie od ponad 70 lat. - Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. Ryszarda Gierzyńskiego Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej działa od 1961 roku. Przez ponad 50 lat elbląscy przewodnicy byli organizatorami wielu imprez i przedsięwzięć o charakterze turystycznym w tym m.in. popularnego cyklu letnich spacerów „Sobota z przewodnikiem” i wyjazdów „Z przewodnikiem PTTK za miasto”. Patronem Koła Przewodników jest wybitny krajoznawca, nauczyciel geografii i przewodnik turystyczny – Ryszard Gierzyński - informuje Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego oddziału PTTK.


W ten dzień - mimo ich święta - przewodnicy wyruszyli do pracy, by pokazać Elbląg zainteresowanym z trochę innej strony. Czym zajmuje się przewodnik?

Jest to profesja, która wciąga. To też nasz dodatkowy zawód - można sobie dorobić, ale także przyjemność i radość, bo możemy obcować na co dzień z ludźmi, młodzieżą. Przyjeżdżają do nas z całej Polski i z całego świata, oprowadzamy nie tylko w języku polskim

- opowiada Leszek Marcinkowski.


Szkolenie na przewodnika (informatora turystycznego) trwa od 3 do 6 miesięcy, które kończy egzamin. Jak się okazuje, zawód ten wcale nie należy do najłatwiejszych.


- Przewodnik nie uczy historii, tylko ją naświetla. Ukierunkowuje turystów na jakieś ciekawostki. Chce, aby zaciekawić ludzi historiami. Często też trzeba improwizować i dostosowywać się do poziomu wiedzy i zainteresowania grupy - dodaje Leszek Marcinkowski.


Pilotem wycieczek może zostać każdy. Jak zapewniają elbląscy przewodnicy praca ta przynosi efekty i satysfakcję, jeżeli jest wykonywana wraz z pasją i zaangażowaniem.


Przez 25 lat byłem rzeczoznawcą i w pewnym momencie zacząłem interesować się moim miastem. To było motywem do tego, żeby ludziom, którzy nie tylko tu mieszkają, ale też przyjeżdżają, mówić o miejscu w taki sposób, żeby oni to miejsce polubili. Żeby przestali mówić, że "nie wszystko jest nasze". Właśnie dlatego, że ktoś to wybudował, należy o to dbać, bo to zbudowali ludzie. Nie byli świadomi w tamtych czasach, jak za 500 lat potoczą się losy. I to właśnie skusiło mnie do tego, żeby w jakiś sposób to przekazywać

- informuje Stanisław Bukojemski z elbląskiego oddziału PTTK.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Brama Targowa była dostępna dla wszystkich elblążan. Zwiedzających nie brakowało. Szczególnie z tej możliwości skorzystały dzieci z elbląskich przedszkoli.

Oprócz zobaczenia Elbląga z innej perspektywy uczestnicy wydarzenia poznali historie związane z miastem.


Wszystkim przewodnikom życzymy samych niezapomnianych wycieczek i ciekawych pytań od zwiedzających!


 

Justyna Grzesiowska

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Święto Przewodników Turystycznych ( zdjęć 60 )
Dodano: 2018-02-22 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Doradzamy
  Czwartek, 22.02

  Turyści tu przyjadą tylko musi być po co, a rada jest prosta trzeba odbudować osadę truso i stare Miasto całe.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7349121570587