Sobota, 15.12.2018, Imieniny: Nina, Celina, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dziś pogrzeb Józefa Gburzyńskiego, działacza "Solidarności", pierwszego Prezydenta Elbląga po '89

20.02.2018, 09:00:03 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś pogrzeb Józefa Gburzyńskiego, działacza "Solidarności", pierwszego Prezydenta Elbląga po '89

Dziś, 20 lutego, na cmentarzu Dębica (stara część) zostanie pochowany Józef Gburzyński, działacz opozycji w okresie PRL, samorządowiec, pierwszy, po 1989 roku, prezydent Elbląga. Odszedł 15 lutego 2018 roku w wieku 69 lat.

Józef Gburzyński - związkowiec, opozycjonista, samorządowiec, prezydent Elbląga w latach 1990–1994 - urodził się 19 marca 1949 roku w Napiwodzie. W 1971 został absolwentem Technikum Mechanicznego w Elblągu. Od 1968 do 1989 pracował w zakładach mechanicznych i energetycznych w tym mieście.

W 1980 wstąpił do "Solidarności", przewodniczył komisji zakładowej w swoim zakładzie pracy. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajął się dystrybucją wydawnictw niezależnych, organizował niejawne struktury NSZZ "S". W listopadzie 1982 został tymczasowo aresztowany, zwolniono go w lipcu 1983 na mocy amnestii. Po reaktywacji "Solidarności" został przewodniczącym zarządu regionu związku. W latach 90. należał do Porozumienia Centrum. W wyborach w 1993 bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z ramienia Zjednoczenia Polskiego.

Od 1990 do 1994 był radnym i jednocześnie prezydentem Elbląga. Następnie przeszedł na rentę. Działa w Polskim Związku Działkowców, w 2003 założył Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980–1990 Regionu Elbląskiego, należy do Stowarzyszenia Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu. Związany również z Prawem i Sprawiedliwością. W 2008 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dziś, 20 lutego, o godz. 13.00, w kościele pw. Trójcy Święcej przy ul. Kieleckiej (Zatorze) odbędzie się wystawienie ciała. Natomiast o godz. 13.30 odbędzie się msza żałobna, a po mszy, na cmentarzu Dębica (stara część) odbędzie się pogrzeb.

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Ups
  Wtorek, 20.02

  Poprawcie tytuł

 2. 2
  +7
  ~ Ups
  Wtorek, 20.02

  Poprawcie tytuł

 3. 3
  +6
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 20.02

  Dokąd zmierza ta gazeta Wydawco?! Czy Ty panujesz nad redakcją, która w każdym tekście stawia takie błędy?! Cytuję "...Dziś pogrzeb Józef Gburzyński, działacza "Solidarności", pierwszego Prezydenta Elbląga po "89 ..."

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.