Wtorek, 16.04.2024, Imieniny: Julia, Erwina, Benedykt
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Dzień bez samochodu w Elblągu. Mieszkańcy spędzili go na rowerach

24.09.2017, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dzień bez samochodu w Elblągu. Mieszkańcy spędzili go na rowerach
Fot. Ryszard Biel

22 września obchodzony jest Dzień bez samochodu. W piątek (22 września) kierowcy bezpłatnie przesiedli się ze swoich aut do tramwajów i autobusów. W Elblągu tegoroczne obchody rozciągnęły się również na sobotę. 23 września blisko setka elblążan wzięła udział w rajdzie rowerowym i festynie.

Jesteśmy rodziną, która dosyć dużo czasu spędza na rowerach. Jeździmy na wycieczki, po mieście. Syn, kiedy był mały, jeździł na siodełku, ze mną albo tatą. Teraz już jeździ sam. Myślę, że każda promocja poruszania się na jednośladach jest wartościowa. W Elblągu coraz więcej jest samochodów, ale na szczęście od jakiegoś czasu zauważyłam, że zwiększa się również ilość rowerzystów. Teraz potrzeba nam tylko ścieżek

- mówi jedna z uczestniczek rajdu.

Blisko setka elblążan wzięła udział w rajdzie rowerowym z okazji Dnia bez Samochodu, który towarzyszy obchodom Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Pokonali 10-kilometrowy odcinek, z Placu Jagiellończyka, przez m.in.: Teatralną, Brzeską, Mazurską, Browarną, Robotniczą, Tysiąclecia, Żeromskiego na Mickiewicza. Tam, na terenie przy Szkole Podstawowej nr 4, odbył się jesienny festyn. Przez dwie i pół godziny na elblążan czekało tam masę atrakcji. Chętni wzięli udział w konkursach z wiedzy o ruchu drogowym, na najciekawszy rower biorący udział w rajdzie czy zmierzyć na rowerowym torze przeszkód. Udział w festynie brały służby mundurowe, można było przejść się w alkogoglach, pokonać tor przeszkód Boot Camp, nawet zdać praktyczny egzamin na kartę rowerową.

Fajny rowerowy piknik. Cieszę się, że coraz więcej elblążan przesiada się na rowery, ja sama od dwóch, trzech lata tak intensywnie jeżdżę na jednośladzie i teraz ciężko by mi było poruszać się po Elblągu samochodem

- przekonuje pani Patrycja, mieszkanka Elbląga, na festyn przyszła z dwiema córkami.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania, która od 15 lat promuje ekologiczne formy transportu, takie jak: komunikacja miejska, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna".
 

Kampania ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej, rozwój nowych technologii oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Kulminacyjnym punktem ETZT jest Europejski Dzień bez Samochodu (22 września), kiedy to kierowcy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego mogą podróżować bezpłatnie komunikacją miejską. Tak też było w miniony piątek również w Elblągu. Tego dnia Spółka Tramwaje Elbląskie wspólnie z ZKM zaprosiła elblążan bezpłatnie również na pokład historycznego wagonu Konstal 5N, który kursował po trasie pętla Saperów – pętla Marymoncka.


Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / SP 4 festyn ( zdjęć 52 )
Dodano: 2017-09-24 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Po
  Niedziela, 24.09

  A który to Marek Kamm ?

 2. 2
  +1
  ~ Rodzice
  Niedziela, 24.09

  Miasteczko rowerowe zniszczyli włodarze a drugiego nie budują. To co jest tzw miasteczko to wstyd dla 130 tys Elbląga.

 3. 3
  +1
  ~ Brawo ZKM
  Niedziela, 24.09

  A kanary i tak sprawdzali bilety

 4. 4
  +1
  ~ Rowerowiec
  Niedziela, 24.09

  Wspaniale-dawno na na to czekałam.~! A niezadowoleni z definicji - zawsze i politycznie jak Praks p. hejtują jak świstaki Super Prezydent . Panie Kamm, coraz fajniej. Tak trzymać.

 5. 5
  +3
  ~ kola
  Poniedziałek, 25.09

  a gdzie było wcześniej napisane, że właściciel samochodu może za darmo zkm jechać? czytam codziennie i nic na ten temat nie było... a właśnie trafiło mi się w ten dzień jechać autobusem (nie za darmo)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2857239246368