Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych dla 320 elblążan. „Do osób na „lewych” L4, nie trafiło 184 tys.zł"

11.08.2017, 07:00:11 Rozmiar tekstu: A A A
ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych dla 320 elblążan. „Do osób na „lewych” L4, nie trafiło 184 tys.zł"

Jak skończyła się w Elblągu kontrola zwolnień lekarskich, którą przeprowadził ZUS? Okazało się, że część osób  postanawiła z czasie L4 wyjechać na wakacje bądź wyremontować dom.


Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W elbląskim Oddziale ZUS w pierwszym półroczu 2017r. wydano 320 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Dzięki temu do osób, które przebywały na „lewym” L4, nie trafiło 184 tys. złotych. Ponadto lekarze orzecznicy ZUS przeprowadzili ponad 1 tyś. badań kontrolnych
 
– informuje Monika Górecka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Osoba, która jest na zwolnieniu lekarskim, powinna w czasie trwania L4 przebywać w domu. Wyjątkiem stanowią wizyty u lekarza. - W przypadku przeprowadzania kontroli w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i stwierdzenia jego nieobecności, kontrolę ponawia się w miarę możliwości i wyjaśnia przyczyny tej nieobecności – wyjaśnia Monika Górecka. - Jeśli nie wpuścimy przedstawiciela ZUS do swojego domu, będzie konieczne przeprowadzenie czynności wyjaśniających. Takie postępowanie może polegać na wezwaniu ubezpieczonego do stawienia się do placówki ZUS lub skierowaniu na kontrolę do lekarza orzecznika. Do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności wstrzymuje się wypłatę zasiłku. Pamiętajmy jednak, aby sprawdzić tożsamość kontrolującego. Inspektor kontroli ma przy sobie dokument ze zdjęciem oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.

Jak najczęściej elblążanie usprawiedliwiają swoją nieobecność? - Najczęściej to wizyty kontrolne u lekarza, realizacja recepty w aptece czy też odbywanie rehabilitacji. Gdy chory odmówi podania przyczyny nieobecności w domu w czasie kontroli albo nie udzieli wyjaśnień w wyznaczonym terminie, uznaje się, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem i wówczas ZUS odmawia prawa do zasiłku chorobowego – zaznacza Monika Górecka. - Pracodawca również ma podstawę do odmowy prawa do wynagrodzenia za czas choroby.

Zasiłek chorobowy może zostać wstrzymany, gdy pracodawca otrzyma informację, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie, by np. dorobić w innym miejscu pracy. - Jeśli pracownikowi wypłacono zasiłek chorobowy za okres niezdolności do pracy, a w wyniku kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego od pracy ustalono brak prawa do zasiłku, pracodawca ma obowiązek wystąpić do oddziału ZUS o wydanie decyzji zobowiązującej pracownika do zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego – dodała Monika Górecka. - Zakład po przeanalizowaniu sprawy wydaje decyzję, w której zobowiązuje pracownika do zwrotu nienależnie pobranego zasiłku.

W całej Polsce wstrzymanych zostało ponad 10 tys. wypłat z tytułu zasiłków chorobowych.
 
Od stycznia do końca czerwca 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 265,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydano 10,6 tyś. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków to prawie 7 mln zł
 
- podkreśliła Monika Górecka.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 11.08

  i bardzo dobrze bo w okresie zwłaszcza wakacyjnym lewizna kwitnie tylko pora przypatrzyć się lekarzom którzy najczęściej wystawiają takie zwolnienia oraz na jakie schorzenia....Prawdziwa parodią jest, że wielu próbuje dostać zwolnienia na depresje.....bo najłatwiej?

 2. 2
  +18
  ~ kris
  Piątek, 11.08

  A co zrobić kiedy pracodawca nie chce puścić na urlop tylko masz byc jak ten niewolnik i gromadzisz należny urlop za poprzednie lata i nic pracodawcy nie zrobią, więc ludzie kombinują.

 3. 3
  +1
  ~ pracodawca
  Piątek, 11.08

  Pogonić darmozjadów , cwaniaków i szukających głupszych od siebie. Kontrolować ile wlezie

 4. 4
  --8
  ~ i tyle w temacie
  Piątek, 11.08

  Co to znaczy nie chce puścić na urolp??? Jeśli jest zaplanowany ?/ Chyba że co dwa tygodnie lubisz chodzić na 2 lub 3 dni Jest jeszcze rozwiązanie zwalniam się z takiej firmy

 5. 5
  +11
  ~ Daria
  Piątek, 11.08

  Ja mam tak co roku że moj pracodawca nie daje mi nigdy urlopu w okresie wakacji a mam 2 dzieci w wieku szkolnym :( zawsze urlop dostaje w miesiacach pazdziernik lub listopad :( wiec nie dziwie sie ze kombinuja ja nie potrafie tak bo boje sie ze strace robote ale jak innym to jest obojetne to czemu nie

 6. 6
  +11
  ~ Felek
  Piątek, 11.08

  Każdy chyba wie ze wizyta prywatna u lekarza to koszt 120-150zl i L4 na 2 tyg murowane, najlepiej do psychiatry bo choroby głowy są nie do podważenia a czas chorobowego można spędzać gdziekolwiek

 7. 7
  +12
  ~ patologia
  Piątek, 11.08

  podobno taka patologia jest w zakładzie produkującym ubrania w Elblągu- nie istnieją plany urlopowe, a o pracującej sobocie dowiadują się w piątek na koniec pracy :)

 8. 8
  +7
  ~ Obserwator Debilizmu
  Piątek, 11.08

  Lekarze ZUS to patole. Płacą im za jak największą ilość podważanych często na siłe zwolnień

 9. 9
  +1
  ~ dfdf
  Piątek, 11.08

  Ta cała Górecka to jakaś rodzinka Góreckiego z ZKM?

 10. 10
  +3
  ~ all
  Piątek, 11.08

  ,,Osoba, która jest na zwolnieniu lekarskim, powinna w czasie trwania L4 przebywać w domu. Wyjątkiem stanowią wizyty u lekarza." -To jest wprowadzanie w błąd... Wg.przepisów wygląda to tak : Jesli chory ma wpisaną 1 to ok (chory musi leżeć ),ale 2 (chory może chodzić) Jeżeli lekarz zaleci, że możesz chodzić w czasie choroby, nie masz prawa wychodzenia z domu na cały dzień, ani wyjazdu na wczasy. Możesz jedynie wyjść z domu po niezbędne zakupy potrzebne ci do normalnego życia. - to TAK Naprawdę mogą takiemu choremu skoczyć...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.