Czwartek, 9.12.2021, Imieniny: Aneta, Leokadia, Wieslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Rząd PiS-u działa tak, żeby Kanał nie powstał"

25.10.2016, 15:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
"Rząd PiS-u działa tak, żeby Kanał nie powstał"

- Czasami mam wrażenie, że niektóre rzeczy, które dzieją się wokół Kanału są pod wpływem silnych  narkotyków – stwierdził senator Jerzy Wcisła podczas zwołanej wczoraj konferencji prasowej. - Odnosząc się do pewnych faktów nie sposób ich pojąć.

3 października Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na opracowanie pełnej dokumentacji budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. - Niby fakt pozytywny, ale tak naprawdę cofający sprawę do 2007 r. - stwierdził senator Jerzy Wcisła.

Skąd takie przeświadczenie?

Dzisiaj rząd PiS- u organizuje przetarg na trzy lokalizacje. Studium wykonalności, które zostało rozpoczęte jeszcze za rządów PiS-u, a zakończone w czasie, gdy Platforma rządziła, wskazano cztery lokalizacje wykonania Kanału plus dwa – Szkarpawę i wariant zerowy, czyli korzystamy z dostępnych tras transportowych. Teraz robi się przetarg odrzucając jedną lokalizację, nie badając Szkarpawy i wariantu zerowego. Na jakiej postawie?

- pytał senator.

Obecnie brane są pod uwagę trzy lokalizacje – Nowy Świat, Skowronki, Piaski. - Z obecnie posiadanych przez nas materiałów wszystko wskazuje na Nowy Świat. Natomiast nie zostały jeszcze wykonane badania geotechniczne, jak również nie ma badań rumowiska, ani badań falowania, które dopiero będą wykonane. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po przeprowadzeniu tych badań -  mówiła 12 października Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jerzy Wcisła zaznaczył, że przeprowadzenie trzech analiz środowiskowych i trzech dokumentacji będzie kosztowało 1,5 mln zł. - Te badania będą robione od początku – dodał senator. - Prawdopodobnie w ramach tych badań wyjdą wyniki, które odbiegają trochę od wyników, które są dotychczasowe, bo pewne uwarunkowania się zmieniają. Wykorzystają to organizacje ekologiczne, aby wskazać, że są różnice w badaniach, więc są niejasności i należy protestować i mamy kolejne pole go konfliktu.

Senator ponownie odniósł się do słów, jakie w październiku wypowiedział w Elblągu Minister Marek Gróbarczyk. - Po ostatnim spotkaniu niższego szczebla dowiedzieliśmy się, że Rosja będzie protestować przeciwko tej inwestycji z powodów ekologicznych – mówił 12 października Marek Gróbarczyk.

 

Minister  Gróbarczyk w Elblągu ostrzega przed Rosją, która niby jest przeciwna budowie kanału i wykorzysta ekologów, by zatrzymać budowę.  To bezpodstawne i niepoważne tezy. Zażądałem od ministra ich uwiarygodnienia. Złożyłem oświadczenie w Senacie w tej sprawie. Poprosiłem m. in. Ministra Gróbarczyka o wyjaśnienie tych wątpliwości

– mówił Jerzy Wcisła.

Przypomnijmy, że na tym samym spotkaniu, oprócz Ministera, w tej sprawie glos zabrał Prezes PiS, Jarosław Kaczyński. - Nawet najbardziej naiwny nie uwierzy, że chodzi o ekologię. Chodzi tu o interesy o charakterze politycznym, polityczno-militarnym, a także o utrzymanie pewnego statusu Polski - mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński. - Polska za czasów PRL-u, a niektórzy uważali, że i później, nie mogła wybudować tego Kanału, nie mogła zapewnić sobie takiej możliwości, bo Rosjanie się na to nie zgadzali mimo, że to Polskie terytorium i zgodnie z prawem międzynarodowym nic do tego nie mieli (...) Budując ten Kanał zamykamy im usta, pokazujemy, że jesteśmy krajem do końca suwerennym, że żadnych pozostałości tej nieszczęsnej zależności od Związku Sowieckiego, czyli od Rosji (…) nie ma, kończymy je ostatecznie i raz na zawsze


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 21

%61.9 %38.1


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ lans
  Wtorek, 25.10

  Ręce opadają, niedługo nie będzie można wejść na tę stronę, bo jak królika z kapelusza pan Wcisła.

 2. 2
  +14
  ~ opus
  Wtorek, 25.10

  budze sie rano idde oddac mocz podnosze najpierw klape, póxniej sedes a tam wcisła z kanału. dlaczego ten portal tak lansuje tego szkodnika? ile miesiecznie ten karierowicz przelewa kasiory na konto redakcji?

 3. 3
  +10
  ~ Jan
  Wtorek, 25.10

  I tak w piety wam idzie te PiS jest lepszy ......proponuje żebyście poszli do kanclerza na skargę

 4. 4
  +12
  ~ A kysz
  Wtorek, 25.10

  Rzeczywiście ktoś wziął narkotyk, bajdurzył o EPEC i teraz bajdurzy dalej. Platformo w Elblagu- quo vadis ?

 5. 5
  0
  ~ qaz
  Wtorek, 25.10

  No tu akurat Wcisła ma rację, skoro dokumentacja została już opracowana po co ją opracowywać ponownie. Jezeli są powody powinny być upublicznione (np koledzy z PO wykupili tam ziemię), żeby nie było że za 1,5 mln są ekstra dopieszczani "pisowscy eksperci". Po co wymyślać protesty Rosji jak ich na dzień dzisiejszy nie ma, a budowanie kanału na złość komuś czy też z powodów ambicjonalnych to już kompletny idiotyzm.

 6. 6
  +11
  ~ całkiem poważnie
  Wtorek, 25.10

  Czy odbiorcy ciepła z EPEC są świadomi że w ich stawkach opłat za ciepło zostały zawarte kwoty na sponsoring klubów sportowych? Niestety mimo tej zbożnej hojności nie należą się Państwu odpisy od podatku, ani nawet listy z podziękowaniami od beneficjentów pomocy.

 7. 7
  +14
  ~ wyborcy
  Wtorek, 25.10

  Nie będzie przekopu to i PIS zniknie z sejmu.DOBRA RADA czas ucieka.

 8. 8
  +5
  ~ wcisła
  Wtorek, 25.10

  Opozycja wscieka się , że PIS co raz cos nowego wprowadza , a was wyprowadza z równowagi . Wam w opozycji pozostało tylko piepszyć głupoty , wy nic nie potraficie jak bajrować , nie długo odejdziecie , szykujcie maszynki do golenia i szczoteczki do zębów

 9. 9
  +5
  ~ bugi
  Wtorek, 25.10

  platfusy chorobę waszą leczą tylko psychiatrzy tylko psychiatrzy , obłudnicy i hipokryci, z wami oczywiście na kolanach do moskwy o pozwolenie jak to mówił ex poseł komunista iwiński jurek z protasem nie kompromitujcie sie, dosyć waszych wszechobecnych gęb,

 10. 10
  +5
  ~ elblazanin
  Wtorek, 25.10

  Panie Wcisła !!!! Proszę powiedzieć gdzie pan był gdy rzadzila panska formacja? Jakos wtedy nie krzyczal pan ze panska ukochana partia marnotrawi pieniadze na ptrzekop i nie bedzie nic kopac, poza piaskiem w piaskownicy. Teraz pan z uporem maniaka opowiada brednie wszem i wobec. Tak bardzo sie pan boi ze jednak przekop bedzie i nie zbije pan na tym kapitalu politycznego? To przeciez marszalek sasiedniego wojewodztwa krzyczy ze jest przeciwwnikiem przekopu miereji. po co pan ciagle powtarza brednie i nie probuje budowac wspolnego frontu za budowa kanalu? Odpowiedz jest prosta nie dociera do pana ze Polska próbuje się zmieniać. Że taka pipidówa jak Elblląg ma szansę na rozwój że ludzie zaczynają wierzyć że jednak jest szansa na rozwój. Co pan wie o problemach okolicznych gmin? Odpowiem, NIC

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0849180221558