Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Gdzie nie jechać na wakacje? Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wyjazdami do kilku krajów

27.07.2016, 15:00:14 Rozmiar tekstu: A A A
Gdzie nie jechać na wakacje? Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wyjazdami do kilku krajów
REKLAMA

Wyjazdy zagraniczne przestały być nieosiągalnym marzeniem. Tanie loty, oferty last minute  sprawiają, że elblążanie coraz częściej spędzają urlopy poza granicami Polski. Jednak czy niskie ceny powinny być głównym powodem wyboru miejsca na wakacje?

Przed wyjazdami do Egiptu, Tunezji oraz Turcji ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wśród miejsc, w których należy zachować szczególną ostrożność znalazła się także Francja, Belgia oraz Maroko.

 

Każdy wyjeżdżający na wakacje powinien się zarejestrować w przygotowanym przez MSZ serwisie "Odyseusz". Dzięki temu, w razie niebezpiecznej sytuacji, można w prostu sposób każdego zlokalizować. Rejestracja trwa tylko kilka minut, a pomoże w sytuacji kryzysowej. Konsul będzie mógł skontaktować się z podróżnymi potrzebującymi pomocy. Informacja o osobach przebywających w zagrożonych regionach pozwala również na właściwe zaplanowanie ewakuacji lub okazanie innych form pomocy
 

- informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

22 czerwca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało ostrzeżenie dotyczące trzech krajów - Tunezji, Egiptu i Turcji. - Ze względu na potencjalny wzrost aktywności grup terrorystycznych w Tunezji i zagrożenia zamachami kierowanymi również przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Tunezji - czytamy na stronie RCB. - Osoby tam przebywające powinni na bieżąco monitorować sytuacje i stosować się do zaleceń policji i przedstawicieli biur podróży.

Podobnie opisano sytuację w Egipcie. - Tam również turyści mogą być zagrożeni zamachami terrorystycznymi. MSZ odradza podróże do tego kraju z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El - Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj - wyjaśniało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa..

Dlaczego Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogradza wyjazdy do Turcji? - Z uwagi na działania zbrojne na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuację również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, stanowczo zaleca się obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo - rozważenie ich opuszczenia - tłumaczy RCB.

28 czerwca doszło do zamachów w Stambule, a 15 lipca do próby zamachu stanu. Stąd też do stworzonej przez Ministerstwo listy dołączyły Belgia, Francja oraz Maroko.

- MSZ ostrzega przed podróżą do Belgii, po zamachach terrorystycznych na lotnisku Zaventem oraz na stacji metra Maelbeek w Brukseli. Nadal zachowane są wzmożone kontrole przy wejściu na dworce kolejowe, do metra i na dworce lotnicze. Zachowana jest obecność policji i wojska w miejscach publicznych. Na granicach Belgii, w szczególności na granicy belgijsko-francuskiej, należy liczyć się z wyrywkowymi kontrolami. W związku z powyższym nadal zalecane jest zachowanie wzmożonej ostrożności i bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa - apeluje RCB.

Niesprzyjająca sytuacja panuje również we Francji. - Obowiązuje tam stan wyjątkowy - zaznacza RCB. - Jest on związany z utrzymującym się najwyższym stopniem alertu antyterrorystycznego. Wzmożone są kontrole na granicach. Osoby udające się do Francji drogą lądową muszą się liczyć z dodatkowymi kontrolami na drogach prowadzących do Francji oraz kolejkami pojazdów oczekujących na wjazd i wyjazd z kraju. Możliwe jest podróżowanie na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. W związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu i Nicei, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do obywateli polskich przebywających we Francji o bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do zaleceń miejscowych służb porządkowych.

Ministrrswo Spraw Zagranicznych ostrzega także przed podróżą do Maroka. - Sytuacja bezpieczeństwa w Maroku nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia  zamachem i akcjami terrorystycznymi - podkreśla RCB. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza  jednak wyjazdy  w przygraniczne regiony Maroka (zwłaszcza na Saharę oraz tereny graniczące z Mauretanią i Algierią),  zaleca zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i  skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ mieszkaniec Elbląga
  Środa, 27.07

  Redakcji dziękuje za ten artykuł .Zamachy terrorystyczne nie można wykluczyć także w Polsce .Bezpieczeństwo obywateli jest bardzo ważne

 2. 2
  --1
  ~ Nusia
  Czwartek, 28.07

  Bezpieczeństwo jest ważne, ale nie możemy za bardzo panikować, w końcu terroryści na to liczą. Nie mam zamiaru jechać do Turcji czy Egiptu, wolę Hiszpanię czy Portugalię - tam właśnie jadę na wakacje. Rezerwowałam noclegi w bookaparcie, więc miałam fajne promocje i aż żal było nie skorzystać. Ale na pewno będę się starała zachować jak największą ostrożność.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.23592710495