Niedziela, 1.10.2023, Imieniny: Danuta, Igor, Remigiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Radni PiS chcą uchwałą zmusić Wróblewskiego do działania. „Olsztyn nas zdominował (...) i to jest złe”

16.10.2015, 15:35:45 Rozmiar tekstu: A A A
Radni PiS chcą uchwałą zmusić Wróblewskiego do działania. „Olsztyn nas zdominował (...) i to jest złe”
Fot. Adrian Sajko

- Przypomnę, że w sierpniu tego roku, kiedy odwiedził nasze miasto Sejmik Wojewódzki skierowaliśmy do Marszałka i Przewodniczącego Sejmiku apel, by władze wojewódzkie zaangażowany się w sposób aktywny w przeniesienie Urzędu Marszałkowskiego lub Wojewódzkiego do naszego miasta przez co przywrócona by została Elblągowi ranga miasta wojewódzkiego – mówił Marek Pruszak, Wiceprzewodniczący Rady Miasta podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.

Podczas spotkania z dziennikarzami radni Prawa i Sprawiedliwości zaznaczali, że jest to bardzo ważne posunięcie dla Elbląga.

Miasta wojewódzkie mają inną pozycję wyjściową do pozyskiwania środków, do przyciągania inwestorów

– podkreślił Marek Pruszak.

Na ile jest to realna wizja? - W województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim było to możliwe. Są bardzo zbliżone do naszego jeśli chodzi o liczbę ludności i potencjał,ale  rozwijają się zdecydowanie szybciej, dlatego nam na tym tak bardzo zależy – wyjaśniał Marek Pruszak.

Głos zabrał również Jerzy Wilk, Przewodniczący Rady Miasta. - Od dawna mówiliśmy, że Elbląg został skrzywdzony, jako miasto, które miało być drugim najważniejszym ośrodkiem w województwie warmińsko – mazurskim – mówił. - Straciliśmy wiele tracąc status miasta wojewódzkiego. (…) Wszystkie instytucje szczebla wojewódzkiego zostały w krótkim czasie wyprowadzone z naszego miasta.

Zdaniem Przewodniczącego RM współpraca z Olsztynem to kwestia dobrej woli.

Gorzów rozwija się na tym samym poziomie, co Zielona Góra, bo podzielili się tymi instytucjami. Dzięki temu pozyskują wspólne środki. Gorzów pozyskał teraz 200 mln zł na tramwaje. Olsztyn dostał 400 mln zł. Dlaczego odmówiono Elblągowi? Powiedziano, że nie mamy rangi wojewódzkiej

– zaznaczył Jerzy Wilk.

Nie zabrakło również tematu Przekopu. - Chodzi nam o to, by Marszałek i Sejmik zaangażowali się w sposób autentyczny w Przekop Mierzei Wiślanej – mówił wiceprzewodniczące. - To wpłynęłoby na rozwój portu.

Ostatni postulat Klubu Radnych PiS dotyczył pozyskiwania środków na inwestycje. - Wymieniliśmy kilka inwestycji, jak budowa ronda Rawska-Grottgera, tunelu na Zatorze czy linii tramwajowej przy ul. 12 – Lutego – dodał Marek Pruszak. - Te trzy postulaty mogłyby mocno wpłynąć na przyspieszenie rozwoju naszego miasta.

Jaką odpowiedź otrzymali działacze PiS?

Lakoniczną i nie na temat. O przeniesieniu Urzędu nic nie ma mowy. Na pozostałe tematy, że mamy pozyskiwać środki z odpowiednich programów unijnych. Pan Marszałek Brzezin powiedział tylko, ze radni wojewódzcy z Ełku mieliby daleko do Elbląga. A cóż to jest za problem, żeby raz na miesiąc pojechać do Elbląga na obrady Sejmiku? Może by w reszcie poznali swój region

– podkreślił Jerzy Wilk.

W związku z tym Klub Radnych PiS przygotował na nadchodzącą sesję projekt uchwały. - Statut naszego miasta mówi o tym, że Rada Miejska ma prawo zobowiązać Prezydenta Miasta do określonych działań – przypominał Jerzy Wilk. - Deklarujemy (…), że wspólnie z Prezydentem chcemy działać w sprawie pozyskania jednego z tych urzędów, działania na rzecz wykonania kanału żeglugowego i pozyskania środków na te najważniejsze inwestycje.

Godzinę po konferencji prasowej Klubu Radnych PiS, pod Urzędem Miasta miało odbyć się spotkanie kandydatów do Sejmu z Elbląga z różnych Komitetów Wyborczych. Mieli oni wspólnie podpisać się pod deklaracją, że w przypadku wygranej zrobią wszystko, by doprowadzić do przeniesienia Urzędu Marszałkowskiego do Elbląga.

- W tym czasie jest pogrzeb mamy wiceprezydenta Nowaka. Biorę w nim udział jako Przewodniczący Rady Miasta – wyjaśniał Jerzy Wilk. - Natomiast w happeningach innych partii politycznych nie będziemy brać udziału. (…) Ja nic nie muszę podpisywać. Ja za pośrednictwem mediów mówię, że to zrobię. (…) Uważam, że Olsztyn niestety nas zdominował w tej rywalizacji nie w wyniku jakieś swojej wyższości intelektualnej tylko dlatego, że jest stolicą naszego województwa. Byliśmy równymi miastami przez szereg lat. Byliśmy większym miastem niż Olsztyn. Niestety w ostatnim okresie to Olsztyn nas zdominował i w pozyskiwaniu środków i w podziale tych środków i to jest złe.


 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%71.4 %28.6
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (52)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +78
  ~ Rudy
  Piątek, 16.10

  Wilk , czy kłamca w wilczej skórze ? Panie Wilk , Panu już dziękujemy ! Zlikwidował Pan Straż Miejską ?

 2. 2
  +71
  ~ elg.
  Piątek, 16.10

  SM nie zlikwidował ale za to o mały włos by zlikwidował ELSIN i wraz z kumplami rozdaje nasze miejskie działki dla kolejnych swoich kumpli za bezcen.

 3. 3
  +44
  ~ z.byn
  Piątek, 16.10

  Działki nie do końca rozdaje...,ale od Olsztyna mógłby nas odłączyć.

 4. 4
  +54
  ~ wniosek
  Piątek, 16.10

  A ja mam takie pytanie odnośnie Elsinu, dlaczego Elsin sprząta w Spółkach Miejskich - EPEWiK i EPEC, a nie nasza Spółka MPO, która teraz ma być sprzedana.Dlaczego nie dba się o Spółki Miejskie. Fakt, że teraz ludzie z Elsinu piszą , że dostali wypowiedzenia, ale chyba w pierwszej kolejności liczy się interes Miasta. Dla Spółki MPO byłby to dosyć duży zastrzyk gotówki, a Elsin to Spółdzielnia prywatna.

 5. 5
  +61
  ~ Kola
  Piątek, 16.10

  A przez 12 lat to co posłowie Pis Krasulski i Babalski robili, a zwłaszcza kiedy premierem był Jaruś? A Wilk jak był prezydentem to jakie działania podjął? Kłamcy z pod ciemnej gwiazdy i tyle w temacie.

 6. 6
  +50
  ~ No PiS
  Piątek, 16.10

  Panie Wilk!!!!!!!! Pan sam oddawał miliony do Olsztyna!!!!!!! Pieniądze na stadion samo do Olsztyna nie poleciały!!!!!!!!! Dziękujemy Panu i Pana PARTIIII !!!!!!

 7. 7
  --3
  ~ fgn
  Piątek, 16.10

  https://www.youtube.com/channel/UC-oXnDpsgUy3CMlqE-DrqMQ

 8. 8
  +45
  ~ klik
  Piątek, 16.10

  Panie Wilk dlaczego pan w swoim CV używa tytułu ekonomista? Przecież nie wykonuje pan pracy ekonomisty, ani też nie ukończył pan żadnej z 5 Uczelni Ekonomicznych. SzW im. Janskiego do tych Uczelni nie przynależy. A więc czy pańskie wywody można brać na poważnie?

 9. 9
  +23
  ~ marek elbląski
  Piątek, 16.10

  Ludzie,opamiętajcie się,Jerzy Wilk i elbląski PiS chcą wydrzeć ciemnogrodzianom kawałek władzy i uczynić nasze miasto bardziej atrakcyjnym inwestycyjnie,a wy chrzanicie bzdury,jakie to uczelnie ukończył czy nie pan Wilk.Wznieśmy się ponad podziałami i uczyńmy wszystko,by Elbląg wyszedł z dołka.

 10. 10
  +37
  ~ Dreptak
  Piątek, 16.10

  faktycznie, bez ronda Rawska-Grottgera Elbląg czeka zagłada... panie Pruszak, lepiej już milczeć, niż gadać bzdury;

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1871919631958