Niedziela, 20.06.2021, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wczoraj doszło do koniunkcji Jowisza z Księżycem w towarzystwie Wenus

22.06.2015, 07:00:27 Rozmiar tekstu: A A A
Wczoraj doszło do koniunkcji Jowisza z Księżycem w towarzystwie Wenus
fot. Majka Brejdak

21 czerwca 2015 r., o godzinie 18:38, rozpoczęło się astronomiczne lato. Choć pogoda skłania do powątpiewań i porównań z wczesną wiosną, obserwatorom nocnego nieba, dzień wcześniej, było bardzo gorąco. Właśnie 20 czerwca, między godziną 21:30 a 22:30, można było zaobserwować koniunkcję Jowisza i Księżyca ( w odległości 4°30`) oraz Wenus.

Koniunkcja, to nic innego jak ustawienie ciał niebieskich i obserwatora w jednej linii. Obserwujący wczorajsze niebo, o ile chmury im w tym nie przeszkodziły, mieli okazję zobaczyć "rogalik" Księżyca, a nad nim Jowisza. Dodatkową atrakcją tego wieczora była Wenus, która jaśniała po prawej stronie Jowisza.

- Często wieczorem wychodząc z psem na spacer widziałam intensywnie świecące punkty na niebie. Zastanawiałam się czy to gwiazda, czy planeta, a jeżeli planeta, to jaka, aż wreszcie zaspokoiłam ciekawość zaglądając na bloga „z głową w gwiazdach”, prowadzonego przez astronoma, Karola Wójcickiego z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Na jego blogu są informacje o tym, co nas czeka niebawem. Tak dowiedziałam się o koniunkcji Jowisza z Księżycem w towarzystwie Wenus – mówi pani Katarzyna, która podziwiała to zjawisko mimo, że jak sama przyznała, łatwo nie było.

- Wczorajsze niebo było tak zachmurzone, że im bliżej było 21:30 tym mniejszą miałam nadzieję, na zobaczenie blisko siebie Wenus i Jowisza – wyznaje pani Katarzyna. - I faktycznie, jak było widać Księżyc, to nie było widać planet, potem Księżyc schował się za chmury, a na niebie jaśniała Wenus. Kiedy minęła 22:30 straciłam wiarę w zobaczenie tego ciekawego układu ciał niebieskich. Wiara jedno, a nadzieja drugie. Popatrzyłam jeszcze jakiś czas i opłaciło się. Pokazały się wszystkie trzy.

- Nie wiedziałem, że coś takiego ma być, a szkoda. Chętnie bym popatrzył jak to wygląda. Następnym razem proszę o wcześniejszą informację w mediach – stwierdził p. Eryk.

Trójkątny układ ciał niebieskich zainteresował również Majkę Brejdak, która uwieczniła zjawisko i udostępniła zdjęcia z polowania na wszystkie trzy obiekty.

- Jest coś magicznego w tych migoczących na niebie punktach – stwierdza Majka Brejdak. – Od lat obserwuję wieczorne niebo, zwłaszcza gdy mają pojawić się na nim niecodzienne zjawiska. Co roku staram się w sierpniu oglądać Perseidy, wiosną oglądałam zaćmienie Słońca. Tego jednak nie udało mi się sfotografować. Próbowałam komórką przez folię z dyskietki. Wyszło średnio, ale widok był fantastyczny. Natomiast uchwycenie Wenus, Jowisza i Księżyca na elbląskim niebie nie było proste. Wciąż któryś punkt znikał za chmurami.

Na blogu Karola Wójcickiego czytamy: „Przez najbliższe dni możecie śledzić nad zachodnim horyzontem piękny taniec Wenus i Jowisza. Obie planety ekstremalnie zbliżą się do siebie już 30 czerwca. Dziś do tej planetarnej pary dołączy Księżyc.”

A zatem, kto nie miał szansy obejrzeć wczorajszego zjawiska może za 9 dni poobserwować największe zbliżenie Jowisza z Wenus. Czekamy na Wasze wrażenia z obserwacji i zdjęcia uwieczniające to zjawisko.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 12

%100.0 %0.0


Galeria / Wenus, Jowisz i Księżyc ( zdjęć 7 )
Dodano: 2015-06-22 | fot. Majka Brejdak

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ zaxon
  Poniedziałek, 22.06

  Koniunkcję o wiele większą mieliśmy 20 marca 2015. Kto chce niech sprawdzi na programie stellarium.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.