Wtorek, 31.01.2023, Imieniny: Marcelina, Ludwik, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pierwszy Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych odbędzie się w Elblągu

27.03.2015, 15:15:46 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwszy Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych odbędzie się w Elblągu
Fot. Adrian Sajko

 W Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się dziś konferencja prasowa, która dotyczyła Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych. Odbędzie się on w Elblągu w dniach 19-21 czerwca bieżącego roku we współpracy z Telewizją Polską SA.

 

W dzisiejszej konferencji prasowej wzięli udział Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Jacek Protas – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Bogumił Osiński , dyrektor festiwalu oraz Bogusław Piwowar, członek zarządu Telewizji Polskiej. 

 

Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, ale to jest nawet pierwszy taki festiwal w Europie. Tym bardziej jesteśmy dumni, że to będzie się odbywało w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim. Ja jako dyrektor jestem szczególnie dumny, że my podjęliśmy taki trud i tu wspólnie ze wszystkimi osobami zasiadającymi na konferencji zdecydowaliśmy się to przeprowadzić

– mówił na dzisiejszej konferencji Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”

 

Jak zauważył Bogumił Osiński, Dyrektor Festiwalu jesteśmy świadkami radykalnej zmiany, kiedy chodzi o serial, zmienia się stosunek twórców do tego gatunku. Seriale są rzeczą najchętniej oglądaną przez publiczność zasiadającą przed telewizorami. 

 

- Nasz festiwal, nasze dziecko startuje w ważnym momencie, w ostatniej chwili. Na szczęście nikt nas nie wyprzedził w kraju, chociaż w 2011 roku była grupa w Łodzi, która chciała zorganizować taki festiwal. Asumptem do tego, że zdecydowaliśmy się na to w tym roku jest szczególna rocznica, mianowicie 5 stycznia br. minęło  50 lat od momentu emisji pierwszego serialu polskiego, którym był „Barbara i Jan” w reżyserii Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika z Janiną Traczykówną i Janem Kobuszewskim. Jesienią tego roku będziemy obchodzili 50-lecie istnienia innego serialu telewizyjnego jakim jest „Wojna Domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy – mówił Bogumił Osiński, dyrektor festiwalu

 

W Festiwalu udział wezmą seriale emitowane przez Telewizję Polską. Do konkursu Grand Prix Festiwalu zgłoszono sześć seriali: TVP 1 - „Ranczo”, „Ojciec Mateusz” i „Blondynka”n natomiast program 2 Telewizji Polskiej zgłosił „ Czas Honoru”, „O mnie się nie martw” i „M jak Miłość”. 

 

Również będą przyznane nagrody aktorskie w trzech kategoriach męskich i trzech kategoriach żeńskich. Przyznane będą: Złota Gwiazda, Srebrna Gwiazda i Brązowa Gwiazda.  Ponadto będą odbywały się retrospekcyjne przeglądy seriali takich jak „Barbara i Jan”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „07 zgłoś się” czy „Czarne chmury”. Przed każdą projekcją będą spotkania w twórcami oraz aktorami. Wydarzenie przewiduje dwie gale. Gale Otwarcia oraz Gale Zamknięcia, na której będą wręczane nagrody. Wręczone zostaną również Nagrody Specjalne Festiwalu, które w tym roku otrzymają aktorzy występujący w pierwszym polskim serialu telewizyjnym „Barbara i Jan” - Janina Traczykówna i Jan Kubuszewski. Wstęp na większość festiwalowych przeglądów i imprez będzie wolny. 

 

Jak dodał Bogusław Piwowar, członek zarządu Telewizji Polskiej, festiwal będzie emitowany również w TVP Olsztyn, TVP Polonia oraz na ogólnopolskich stacjach TVP. W większości będzie to emisja na żywo. Transmisja z gali będzie w programie 2 TVP. 

 

Bardzo się cieszę, że ten festiwal odbędzie się w naszym regionie, były pomysły, aby on funkcjonował w innych częściach Polski. Na szczęście pierwszy unikalny Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych odbędzie się tutaj. Jako władze województwa stawiamy sobie przede wszystkim dwa cele, a mianowicie szeroka promocja regionu i Elbląga. Relacje w telewizjach ogólnopolskich, radiu, prasie oraz przekazach internetowych. Drugim celem jest dostarczenie dla mieszkańców Elbląga, regionu,  dla turystów, dostarczenie wrażeń, nie tylko oglądania polskich seriali nie tylko zgłoszonych do konkursu, ale także tych powiedziałbym wyciągniętych z magazynów. Również żywy kontakt z aktorami i twórcami. Ten weekend będzie taki, kiedy to przez miasto będą spacerowały osoby, które są twarzami polskiej telewizji

– mówił Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Organizatorami Festiwalu są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Samorząd województwa Warmińsko-Mazurskiego, natomiast współorganizatorami Telewizja Polska SA, oraz do współpracy zostało zaproszone również Miasto Elbląg.

 

 

 

 

 

Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --17
  ~ Kultura wyższa
  Piątek, 27.03

  Jaka gmina taki festiwal...badziewia!

 2. 2
  +13
  ~ kultura
  Piątek, 27.03

  Brawo. Gratuluję energii i pomysłu.

 3. 3
  --1
  ~ AMale już nie koniecznie
  Piątek, 27.03

  Dlaczego wszystkie tumaństwa nie omijają tego miasta i z wielkim upodobaniem egzystują na nim - wieś tańczy i śpiewa przy tym elbląskim realu to program z pretensjami - rozumiem, o gustach się nie dyskutuje, ale do cholery wielbiciele tego ***a kształtują naszą rzeczywistość? Niewymownie mi wstyd z tego i wielu tytułów tym bardziej, że nie widzę żadnej realnej szansy odwrócenia tego biegu rzeczy.

 4. 4
  +13
  ~ optymista
  Piątek, 27.03

  Kazda forma promocji miasta zasluguje na uwagę.Gratuluje.

 5. 5
  +13
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Piątek, 27.03

  BRAWO!!! Nareszcie coś. Teraz jeszcze coś ze sportu, coś jeszcze więcej niż mistrzostwa w Nord Walkingu. A może Kościół stworzy tu miejsce dorocznej pielgrzmki upamiętniającej męczeństwo św. Wojciecha? W każdym razie - gratulacje!

 6. 6
  --2
  ~ propozycja
  Piątek, 27.03

  proponuję inne nagrody, a mianowicie: złoty Protas, srebrny Protas i brązowy Czyzyk

 7. 7
  --1
  ~ mius
  Sobota, 28.03

  Tylko niech nie przyjeżdżają mi tu czasami GWIAZDY polskich - pożal się Boże - seriali : Mroczki , Cichopki, Muchy i inne...

 8. 8
  +1
  ~ wstyd będzie
  Sobota, 28.03

  wstyd będzie jak przyjadą i zobaczą ten budynek Światowida jak z epoki PRL-u , który miał być odnowiony ,przebudowany.Kłamcy PO i PSL.

 9. 9
  +1
  ~ dosyć obietnic-czyny
  Sobota, 28.03

  Dosyć pokazywania byłego Marszałka.WON.

 10. 10
  +4
  ~ dfbss
  Sobota, 28.03

  Cudnie!Brawa dla pomysłodawców i organizatorów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3587291240692