Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Już wkrótce trysną wodą. Termin uruchomienia fontann coraz bliższy

21.03.2015, 08:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
Już wkrótce trysną wodą. Termin uruchomienia fontann coraz bliższy
REKLAMA

 Do zeszłego roku działała jedna, teraz mamy trzy. Mieszkańcy korzystają często z ich uroków podczas sezonu wakacyjnego. Przynoszą ochłodę w upalne dni. Mowa oczywiście o elbląskich fontannach. Wiemy, kiedy zostaną uruchomione.

 

W zeszłym roku często korzystałem z fontanny na Placu Katedralnym. Chodziłem tam z córkami, aby mogły się pobawić. Pogoda zaczyna powoli sprzyjać, wiadomo, że jeszcze za wcześnie na zabawy w wodzie, ale działająca fontanna ma swój urok. Czy wiadomo kiedy zostaną uruchomione elbląskie fontanny?

 

- pyta jeden z naszych czytelników

 

Wszystkie trzy fontanny w Elblągu zostaną uruchomione ponownie na sezon letni. Ich start przewidziany jest za półtora miesiąca. Oficjalna data to pierwszy maja bieżącego roku. 

 

Pierwsza z fontann działająca pomiędzy ul. 1-go Maj, a Parkiem Planty, często służy mieszkańcom za basen. Ze względu na brak miejskiego kąpieliska zarówno dzieci, jak i starsze osoby korzystają z jej uroków. Pomimo, że jest obiektem dość współczesnym, była wielokrotnie już remontowana. W ciągu lat jej działania uszczelniano nieckę, wymieniano popękane kafelki, a także co roku przed wpuszczeniem wody, jest czyszczona, a także przygotowywana jest cała instalacja. Do zapełnienia zbiornika potrzeba mniej więcej 316 m sześciennych wody, a koszt jej jednorazowego napełnienia to około 3 tys. zł. Fontanna ma obieg zamknięty i woda pobierana jest do niej jedynie, gdy jej ubywa. 

 

Zabytkowa fontanna przy Placu Słowiańskim nie działała przez dwa lata. W ubiegłym roku, w czerwcu podczas Dni Elbląga miała ponownie inauguracyjne tryśnięcie wodą. Było to zasługą przeprowadzonego remontu  uszczelnienia dwóch mis fontanny. Dzięki temu Plac Słowiańskich odzyskał swój dawny charakter. 

 

Ostatni z obiektów tryskających wodą jest najnowszy. Został oddany do użytku w lipcu ubiegłego roku i funkcjonował przez cały sezon wakacyjny. Chodzi o fontannę znajdującą się na Placu Katedralnym. Od momentu jej uruchomienia cieszyła się dużym zainteresowanie dzieci, ale również osób starszych. Wielu mieszkańców spędzało czas do późnych godzin wieczornych w tym miejscu. W fontannie po godzinie 19:00 włączały się iluminacje świetlne, co dawało niesamowity efekt. 

 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ a co z
  Sobota, 21.03

  A inne fontanny w Elblągu stoją zapomniane lub niszczeją.Nadal cisza z budową fontanny na Placu Dworcowym.Dlaczego ????Dlaczego w Elblągu brak jest ławeczek z z figurami znanych osób tak jak to jest w innych miastach.Turyści robią sobie zdjęcia w takich miejscach.

 2. 2
  +7
  ~ pampi - ZAWADA
  Sobota, 21.03

  Można od kilku lat zauważyć , że mieszkańcy miasta , pragną powstawania kolejnych fontann a przynajmniej renowacji , oddania do użytku tych , które są zapomniane . Regenerują one koszty ale ... nie wszystko da się na pieniądze przeliczyć i nie wszystko musi dać zysk ... więc , może , tak pomału ... będą kolejne , oby .

 3. 3
  +4
  ~ Dax
  Sobota, 21.03

  Czy można zrobić odpływ/studzienkę z fontanny Katedralnej albo obieg zamknięty wody? czy jak rok temu po całym nowym placu katedralnym będzie woda spływać do studzienki ulicznej. Fontanna bardzo fajna lecz nie cierpię marnotrawstwa wody, tym bardziej z moich podatkowych pieniędzy.

 4. 4
  +14
  ~ zofia
  Sobota, 21.03

  czy dzialacze PiS i Solidarności nie mogliby przestawić swoje auta z Placu Słowiańskiego wokół fontanny na parking platny kilkanaście metrów dalej . Mam nadzieję ,że już w kwietniu decyzją nowego prezydenta ten teren bedzie zagospodarowany , jak w innych miastach i wokół fontanny zamiast aut będą stoliki kawiarniane i handel .pamiatkami , wyrobami artystycznymi, muzyka itp.

 5. 5
  +10
  ~ estetka
  Sobota, 21.03

  Też podpisuję się pod wypowiedzią,że teren przy fontannie to nie parking! Czego mi brakuje? koloru ! Zieleń Miejska powinna wystawić dużo kwiatów w okresie letnim aby miejsce to przyciągało wzrokiem. Kwiaty w pojemnikach,sezonowe jak i wieloletnie /te zabrane po lecie/. Było by pięknie ,takie moje marzenie ,a może jednak coś z tego będzie? Tak robi się w miastach w Europie , to może i tak by u nas?

 6. 6
  +2
  ~ hydraulik
  Sobota, 21.03

  9,5 zł za m sześcienny zimnej wody ? Za taką cenę gdybym mieszkał w pobliżu fontanny to napełniłbym ją wiaderkiem !

 7. 7
  --4
  ~ ciekawska
  Niedziela, 22.03

  Ja tylko jestem ciekawa jak rozkładają się koszta za wodę, kto za to płaci?. W krajach zachodnich , gdzie ich zarobki są dużo wyższe woda jest tańsza niż w Polsce. Czy Nas na to stać?

 8. 8
  +2
  ~ zez
  Niedziela, 22.03

  apel o ponowienie akcji wyproszenia aut dzialaczy zwiazkowych i partyjnych , czyli świetych krów z placu Słowiańskiego , to miejsce stworzone dla odpoczynku elblążan i turystów. ,a nie na parking dla aut wybrańców.

 9. 9
  +1
  ~ Lucyna
  Poniedziałek, 23.03

  Do ciekawskiej-Juz zniesmaczona. Oj,biedny ten naród!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0952451229095