Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przed szpitalem nareszcie jest normalnie?

14.07.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przed szpitalem nareszcie jest normalnie?
fot. Adrian Sajko

Czy opłaty za postój na parkingu przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym Elblągu są zbyt wysokie? Kilka dni temu prezydent miasta, Jerzy Wilk zauważył, że różnią się one od cen obwiązujących w Strefach Płatnego Parkowania w naszym mieście i wskazuje, że wraz z miejskimi radcami przyjrzy się tej sprawie – Ale miejsca parkingowe na terenie szpitala nie należą do Płatnej Strefy Parkowania miasta - analogicznie jak inne parkingi, np. prywatne, funkcjonujące na terenie Elbląga – odpowiada Anna Kowalska, rzecznik WSZ w Elblągu.

Od czwartku, 3 lipca, na parkingu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, obowiązują opłaty za postój aut przed placówką. Pierwsze 10 minut postoju jest bezpłatne, jednak za parkowanie o 5 minut dłużej zapłacimy już 50 gr. Kolejna godzina to 2 zł opłaty; z każdą kolejną godziną postój jest droższy. Wprowadzono także abonamenty.  Miejsc postojowych jest teraz o wiele więcej i nie ma problemów ze znalezieniem wolnego.

Tymczasem na zeszłotygodniowej konferencji prasowej Jerzy Wilk wskazywał, że do urzędu napływają telefoniczne skargi na zbyt wysokie ceny za postój, jakie obowiązują przed szpitalem – (…) To lekkie nadużycie, tym bardziej, że dotyczy to osób chorych, które przyjeżdżają do szpitala nawet na kilkugodzinne badania – mówi prezydent. Poza tym nie wiem, czy w mieście mogą być stosowane dwa rodzaje takich opłat: jedne w SSP ustalone przez Radę Miejską, a drugie – przez szpital – mówił Jerzy Wilk podczas konferencji prasowej, 5 lipca br.

Część terenu zajmowaną przez parking szpital dzierżawi od Miasta do 2019 roku za symboliczną kwotę 1 grosza dziennie. Prezydent więc nie wykluczał, że umowie przyjrzą się miejscy prawnicy i przeanalizują jej zapisy. Tymczasem jednak, jak wskazuje Anna Kowalska, rzecznik WSZ w Elblągu, placówka do dnia dzisiejszego nie odebrała żadnych oficjalnych skarg od mieszkańców, ani uwag w związku ze zbyt wysokimi opłatami za postój - Docierają natomiast liczne pozytywne sygnały od pacjentów i osób odwiedzających, zadowolonych z tego, że obecnie przed szpitalem można wreszcie bez problemu zaparkować auto – dodaje rzeczniczka szpitala. - Zaznaczam, że decydując się na wprowadzenie nowych zasad parkowania w obrębie WSZ, mieliśmy na celu nie tylko "udrożnienie" parkingu poprzez kolejne zwiększenie liczby miejsc parkingowych.

System działający przed szpitalem ma umożliwić udostępnienie wszystkich miejsc postojowych usytuowanych przed placówką wyłącznie pacjentom i osobom ich odwiedzających - Pracownicy szpitala, którzy wykupili abonamenty nie mają obecnie możliwości parkowania przed szpitalem - mogą korzystać tylko z parkingów usytuowanych na terenach „wewnętrznych” naszej placówki. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, iż fakt wprowadzenia odpłatności za dotychczas bezpłatne parkowanie, nie u wszystkich wzbudzi zadowolenie. Mając jednakże w pamięci sytuacje, jakie wcześniej miały miejsce na szpitalnych parkingach tj. utrudniony dostęp z uwagi na blokowanie pojazdami wszelkich możliwych miejsc, traktów komunikacyjnych, placów, trawników, a nawet lądowiska dla helikopterów, postanowiliśmy znaleźć konkretne rozwiązania, by nie poprzestawać tylko na ciągłej dyskusji i narzekaniach – tłumaczy Anna Kowalska.

Okazuje się także, że opłaty za postój przed szpitalem nie zasilają kasy tej placówki. Poddzierżawę obiektu stosuje bowiem firm odpowiedzialna za jego budowę i obecną obsługę - City Parking Group - Opłaty za parkowanie zostały oszacowane przy konstruowaniu przez szpital oferty przetargowej - po uprzednim rozeznaniu cen rynkowych. Zaproponowany cennik musiał m.in. uwzględniać konieczne nakłady związane z utworzeniem nowych miejsc parkingowych, całej infrastruktury technicznej, monitoringu, kosztów bieżącej eksploatacji - w tym utrzymanie nawierzchni - kosztów osobowych obsługi, itp. – tłumaczy Anna Kowalska.

Szpital nie uważa także, aby istniał istotny konflikt cenowy pomiędzy ich opłatami, a tymi pobieranymi w Specjalnej Strefie Parkowania - Miejsca parkingowe na terenie szpitala nie należą do Płatnej Strefy Parkowania miasta Elbląga, analogicznie jak inne parkingi (np. prywatne) funkcjonujące na terenie Elbląga – mówi rzeczniczka. – Nie zdecydowalibyśmy się przeprowadzić stosownego postępowania związanego z wyłonieniem inwestora i realizacją tak dużej inwestycji, nie informując wcześniej pisemnie o tym zamiarze Pana Prezydenta Jerzego Wilka, oraz nie posiadając stosownej zgody. Pismem ze stycznia 2014 r. otrzymaliśmy zgodę na poddzierżawienie działek (dzierżawionych przez Szpital od Miasta) dzierżawcy wyłonionemu w przetargu oraz akceptację UM w Elblągu na zastosowanie proponowanych wysokości stawek opłat.

WSZ nie zamyka się również na skorygowanie cen za postój przed placówką. Ale to w przyszłości - Parking jest obecnie w początkowej fazie funkcjonowania i niezbędny jest okres kilku miesięcy, celem dokonania stosownej oceny i możliwości w tym zakresie. W przyszłości, po konsultacjach z firmą obsługującą parking, nie wykluczamy wprowadzenia zmian, jednak, póki co, obowiązują nas warunki zawartej umowy – dodaje Anna Kowlaska.

 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 15

%46.7 %53.3


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ WYBORCA
  Poniedziałek, 14.07

  Problem z parkowaniem przed szpitalem nie wynikał z ilości parkujących aut chorych a z powodu ilości parkujących całymi dniami aut personelu szpitala. Po zbudowaniu dodatkowego parkingu dla pracowników przy ul. Kościuszki przestało brakować miejsc parkingowych dla chorych. Wprowadzając drakońskie opłaty dla chorych dyrekcja szpitala przerzuciła na chorych koszty budowy i utrzymania parkingów dla pracowników. Ciekawi mnie komu się udało w ciągu 10 minut podwieźć chorego pod szpitalne wejście oraz wyjechać z parkingu wysadzając po drodze chorego.

 2. 2
  +12
  ~ jaPolak
  Poniedziałek, 14.07

  Manipulacje słowne pani rzecznik. Nikt się nie skarżył? Bo po co? Czy pani poseł kogos wysłucha? Wystarczy policzyć. Osoba, która ze względu na stan zdrowia codziennie musi wstawic się w szpitalu na wizytę ile musi mieć funduszy, aby zapłacić za parking? To samo tyczy się odwiedzających. Może wystarczyło na początek przekierować na inne miejsce auta lekarzy i pracowników szpitala? Za wszystko płacić! Pani Gelert napewno nie zdaje sobie sprawy (bo jest z PO) ile kosztuje wizyta w jej szpitalu? Za parking zapłać, za wizytę w publicznej placówce zapłać, a i coś do kieszeni lekarza też trzeba dać, bo inaczej czeka na ciebie ostatnia wizyta u Syriusza.

 3. 3
  +18
  ~ WYBORCA
  Poniedziałek, 14.07

  ~ ja Polak . Polityka miłości w wykonaniu posła Platformy Obywatelskiej Pani Gelert polega miłościwym oskubywaniu z pieniędzy chorych , emerytów i rencistów

 4. 4
  +19
  ~ geded
  Poniedziałek, 14.07

  zabrać to szpitalowi i zrobic normalną strefę parkingową z 15 minutowym postojem bezpłatnym,

 5. 5
  +4
  ~ Wernyhora
  Poniedziałek, 14.07

  mam 7 biletów z 3 ostatnich dni ( mam osobę w szpitalu po ciężkim wypadku ) wszystkie opiewają na 2 zł , to jakiś haracz dla Sikorskiego na POlędwiczki ?!?!

 6. 6
  +14
  ~ v1
  Poniedziałek, 14.07

  To niech Pani Gelert zarządza tak szpitalem by pacjent przyjmowany był o umuwionej godzinie. Gdy jest inaczzej za parking powinni płacic spózniajac sie lekarze. No oczywiście swoje spóznienia pokrywaja pracą na oddziale- picie kawy i brak szacunku dla schorowanych ludzi za kilkanaście tysiecy miesięcznie. Na opłaty parkingowe wystarczy.

 7. 7
  --2
  ~ Dyskryminacja osób niepełnosprawnych.
  Poniedziałek, 14.07

  Mam winietkę, jako osoba niepełnosprawna. NIE ZAPŁACĘ ZA PARKING ! Niech se gelertowa wzywa POlicję.Mój prawnik ich załatwi.

 8. 8
  +16
  ~ kierowca
  Poniedziałek, 14.07

  a nie jest lekkim nadużuciem ( tych i poprzednich władz ) aby pobierać opłaty za parkowanie na pargingach miejskich które zostały wybudowane za nasze pieniądze i jeszcze musimy za nie płacić - nie wspomnę już o parkingu pod UM - przecież każdy musi jakąś sprawę załatwić więc kaska będzie wpływać

 9. 9
  --3
  ~ wiza
  Poniedziałek, 14.07

  Otóż tak, teraz jest wreszcie normalnie. A o tych "skargach" to chyba pan Wilk do siebie sam dzwoni.

 10. 10
  +3
  ~ polak
  Poniedziałek, 14.07

  płatny parking przy szpitalu to jakaś pomyłka, ale takich pomyłek w całym kraju są tysiące, nikt nie myśli o chorych aby ich leczyć, ale wszyscy myślą jak ich złupić. Jeżeli mam skierowanie do szpitala lub jego przychodni to na czas wizyty parking winien być bezpłatny, nikt nie pomyśli o chorych na raka lub korzystających z rehabilitacji dziennej, przecież to wizyty na kilka godzin dziennie, przez wiele tygodni, mamy podobno bezpłatną służbę zdrowia, więc pytam - dlaczego tyle mam płacić, jeżeli po wielomiesięcznym oczekiwaniu na wizytę wyznaczą mi upragniony termin i muszę oczekiwać kilka godzin w kolejce?. Dlaczego muszę płacić jak przywiozę chorego i muszę go zaprowadzić do lekarza, przez 10 min. nie zdążę, nie zdążę odebrać wyników badań, nie zdążę zapisać się do lekarza, itp.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2528169155121