Sobota, 16.10.2021, Imieniny: Florentyny, Ambrozego, Gawla
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Konserwacja XVIII-wiecznych zbiorów

12.07.2014, 06:59:58 Rozmiar tekstu: A A A
Konserwacja XVIII-wiecznych zbiorów
fot. nadesłane
W trosce o liczący ponad 57 tys. woluminów zabytkowy księgozbiór znajdujący się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej – robimy wszystko, aby w jak najlepszym stanie móc zachować go dla przyszłych pokoleń. Tylko w ciągu ostatnich 4 lat konserwacji poddanych zostało ponad 3,5 tys. książek, kolejnych 5 tys. będziemy mogli zabezpieczyć, realizując dwuletni projekt „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII w. – kontynuacja”.

Proces konserwacji zachowawczej zbiorów zabytkowych BE rozpoczął się w roku 2010. Od tamtej pory, w ramach realizowanych projektów udało nam się zabezpieczyć druki z XV-XVII wieku, a także część druków z XVIII wieku. To dzięki ministerialnym środkom, które udaje się nam pozyskiwać – możliwe są dalsze prace nad konserwacją cennego dla biblioteki i miasta zabytkowego księgozbioru. Obecnie w bibliotece rozpoczęliśmy realizację dwuletniego projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII w. – kontynuacja”.

Jeszcze w tym roku konserwacji poddanych zostanie 2540 woluminów, a w przyszłym –  kolejnych 2557 książek. Są wśród nich cenne polonika, m.in. pochodzące z elbląskich oficyn drukarskich: Samela Preussa i jego następców oraz Jana Gotlieba Nohrmanna. W ten sposób zakończone zostaną prace nad drukami wydanymi do 1800 r. - Prace obejmują konserwację zachowawczą książek, w tym oczyszczenie poszczególnych woluminów, a także wykonanie drobnych napraw. Wszelkie prace konserwatorskie poprzedzone są oceną stanu zachowania poszczególnych woluminów i wykonaniem szczegółowej dokumentacji fotograficznej. Woluminy ze śladami zniszczeń mikrobiologicznych zostaną poddane dezynfekcji w komorze fumigacyjnej Biblioteki Elbląskiej. Wszystkie książki zaopatrzone zostaną ponadto w opakowania ochronne wykonane z bezkwasowej tektury – mówi Ewa Chlebus, jedna z konserwatorek pracujących w Bibliotece Elbląskiej.

W realizowany projekt, oprócz konserwatorów pracujących w bibliotece, zaangażowani są również specjaliści różnych dziedzin: dr Joanna Karbowska-Berent z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry z UMK w Toruniu (specjalista mikrobiolog, która dokona ekspertyzy zanieczyszczeń), prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry i Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu (konsultacje dotyczące zagadnień konserwacji księgozbioru), prof. dr hab. ks. Julian Wojtkowski, biskup senior Archidiecezji Warmińskiej oraz dr hab. Jan Gancewski z Instytutu Historii Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie (konsultacje  dotyczące zagadnień historycznych i proweniencyjnych).

Relacje z prac konserwatorskich można śledzić na blogu konserwatorskim Biblioteki Elbląskiej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
Aleksandra Buła
Dział Komunikacji Społecznej
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
 
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ to_jest_to
  Sobota, 12.07

  Toruń niech lepiej odda nam to, co ukradł z elbląskich zbiorów

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.