Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Uwaga! 16-latka zatruła się tlenkiem węgla

18.10.2013, 10:54:47 Rozmiar tekstu: A A A
Uwaga! 16-latka zatruła się tlenkiem węgla
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
REKLAMA

Wczoraj 16-letnia dziewczyna podczas kąpieli w łazience zatruła się tlenkiem węgla. W mieszkaniu,  woda podgrzewana była piecykiem gazowym. 16-latka została przewieziona karetką do szpitala jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Policja Straż Pożarna i Urząd Miejski apelują o dokładne sprawdzanie instalacji wentylacyjnych i piecyków gazowych.

Zdarzenie miało miejsce wczoraj o godzinie 21.20 w jednym z mieszkań przy Placu Wolności w Elblągu. 16-letnia dziewczyna kąpała się w łazience. W pewnym momencie jej starsza siostra usłyszała hałas i znalazła nieprzytomną dziewczynę, leżącą na podłodze. Na miejsce wezwano pogotowie, policję oraz straż pożarną. Strażacy przy użyciu miernika stwierdzili w mieszkaniu obecność tlenku węgla, który zagrażał nie tylko zdrowiu, ale i życiu. 16-latkę przewieziono karetką do szpitala wojewódzkiego w Elblągu. Na szczęście odzyskała przytomność, w tej chwili nie grozi jej niebezpieczeństwo. O dużym szczęściu mogą też mówić pozostali domownicy, w tym 8-tygodniowa dziewczynka, którzy przebywali w mieszkaniu. Dziecko nic się nie stało jednak przejdzie gruntowne badania szpitalne. Prawdopodobna przyczyną ulatniania się tlenku węgla był niesprawny piecyk gazowy. Policjanci będą wyjaśniali okoliczności zdarzenia.

Podobne zdarzenie miało miejsce 9 października na ulicy Radomskiej w Elblągu. Tam 34-letnia kobieta podczas kąpieli straciła przytomność. Znalazła ją kilkuletnia córka, a mąz powiadomił pogotowie. 34-latka trafiła do szpitala gdzie odzyskała przytomność. Lekarze skierowali ją jeszcze do Gdyni, gdzie przebywała w komorze hiperbarycznej. Prawdopodobną przyczyną zaczadzenia był nieszczelny piecyk i niedrożna wentylacja.

Policja, Straż Pożarna i Urząd Miejski apelują !

Trwa okres grzewczy. Wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia TLENKIEM WĘGLA.

TLENEK WĘGLA CO, potocznie zwany czadem w temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz, nieweryfikowalny przez zmysły człowieka. Ma bardzo silne własności toksyczne.

W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, TLENEK WĘGLA CO, może występować w całej kubaturze pomieszczenia.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości TLENKU WĘGLA może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

Na początku sezonu grzewczego należy sprawdzić stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych. Należy dokonywać okresowych przeglądów komina.
Niesprawne i nieprawidłowo działające urządzenia powinny zostać naprawione bądź wymienione, wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
Należy sprawdzić drożność instalacji wentylacyjnej oraz stan przewodów odprowadzających spaliny. Nie należy zatykać otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach.

Należy zapewnić dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni oraz do łazienek, kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym. Nie należy używać kuchenek gazowych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się natychmiast do właściciela bądź zarządcy budynku – to on jest odpowiedzialny za jego bezpieczne użytkowanie.
Warto zamontować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, których użytkowane są urządzenia gazowe, służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń.

Policjanci ostrzegają także przed domokrążcami, którzy oferują do sprzedaży wątpliwej jakości czujniki tlenku węgla za stosunkowo duże pieniądze. Warto zaopatrzyć się w taki czujnik, ale z atestem i w sklepie.

 

Jakub Sawicki
KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ wit
  Piątek, 18.10

  nie przy Radomskiej tylko przy Stawidłowej a redakcja niech się dowie więcej od mieszkańców tego bloku co zarządca tam wyprawia i dlaczego czyszczenie kilkunastu kominów zajmuje 15 minut ?

 2. 2
  +1
  ~ zły i wkur.Elblążanin
  Piątek, 18.10

  Szkoda Elblążanki!!! TYLKO DLACZEGO nie leczy się w Elblągu???PYTAM dyrektor Szpitala Wojewódzkiego???Na torciki ,przyjęcia kasa jest a na konkretne oddziały by w Elblągu nie w olsztynie leczyli się Elblążanie to nie ma kasy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0793600082397