Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mieszkańcy naszego miasta chętnie korzystają z usług stomatologicznych

16.10.2013, 07:01:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy naszego miasta chętnie korzystają z usług stomatologicznych
fot. arch. red.
Elblążanie chętnie korzystają z pomocy stomatologa. Mogłoby to niezmiernie cieszyć gdyby nie fakt, że w rzeczywistości korzystamy z usług lekarza w ostateczności, gdy ból jest już tak duży, że nie dajemy rady go wytrzymać, ani sami sobie z nim poradzić. Można powiedzieć, że pogotowie stomatologiczne działające w naszym mieście, ma pełne ręce roboty z naszymi zębami.

Od kwietnia 2012 roku w naszym mieście działa już pogotowie stomatologiczne przy ul. Gdyńskiej 51. Powstaniu placówki bardzo mocno kibicowała radna Maria Kosecka, która przez wiele miesięcy, jeszcze za poprzedniej władzy Elbląga przypominała o potrzebie stworzenia w tak dużym mieście jak nasze, ośrodka, gdzie elblążanie powaleni nagłym bólem zęba w nocy, będą mogli znaleźć pomoc - Poprzednio cierpiący z powodu bólu zęba pomocy szukali w pogotowiu ambulatoryjnym, działającym w szpitalu wojewódzkim – mówi radna Maria Kosecka. - Byłam naprawdę szczęśliwa kiedy dowiedziałam się, że pogotowie stomatologiczne w Elblągu już działa — podkreśla.

A te, można powiedzieć, nie narzeka na brak pacjentów. W związku z tym, ze Najwyższa Izba Kontroli opublikowała ostatnio raport, który wskazuje na to, że prawie wszyscy Polacy mają próchnicę zębów, NFZ tnie dentystom kontrakty, a Ministerstwo Zdrowia nie dba o to, by to zmienić, postanowiliśmy zapytać, jak problemy te rysują się na naszym, lokalnym podwórku – Różnie to bywa, ale średnio, dziennie przyjmujemy ok. 10 osób, z różnymi dolegliwościami i praktycznie ze wszystkimi znanymi stomatologii problemami jamy ustnej. Myślę, ze to naprawdę duża liczba – mówi Wioleta Sekula z elbląskiego pogotowia stomatologicznego.

Z jakimi najczęściej problemami pojawiają się elblążanie? Wioletta Sekula wyjaśnia nam, że pacjenci pogotowia zgłaszają się do placówki z ropniami, zapaleniem miazgi, zgorzelami i zapaleniem okołowierzchołkowym zębów i przyzębia. Są to w zasadzie stany ostateczne, daleko posunięte nieliczeniem i zaniedbaniem zębów. Wiele z tych chorób jest konsekwencją powikłań po próchnicy, którą jak ujawnił raport NIK, ma w tej chwili 98 proc. Polaków!

A próchnicy jako choroby, nie traktujemy poważnie, choć wiąże się z nią ryzyko groźnych powikłań. Bakterie zgromadzone wokół zepsutego zęba mogą zaatakować, gdy organizm jest osłabiony, np. po operacji. W skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do śmierci. Ale problem z utrzymywaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej nie dotyczy tylko nas, gdyż kłopot z nauczeniem i zachęceniem nas do dbania o zęby ma bowiem nasz kraj. Dostępność stomatologów i opieki stomatologicznej, refundowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest szokująco niska.

Przykładowo: zadzwoniliśmy do trzech przychodni w mieście, w ramach których realizowane są usługi stomatologiczne, z pytaniem o pierwszy najbliższy termin takiej wizyty. W przychodni na ul. Tysiąclecia pierwszy taki określono nam na 12 listopada, w przychodni na ul. Stoczniowej - na 18 listopada. Najszybciej był w stanie nas przyjąć dentysta na ul. Bażyńskiego – 4 listopada. W niektórych przypadkach, gdy ból, dziura w zębie, czy ułamany ząb, powodują nasz dyskomfort, zostaje już tylko prywatna opieka stomatologiczna. A ta do tanich nie należy, choć prywatne gabinety stomatologiczne pękają od pacjentów szukających u nich pomocy. Tu także mała dygresja – po majowych egzaminach dojrzałości, nasz dziennik rozmawiał z elbląską młodzieżą o ich przyszłości i studiach, o których pisaliśmy w materiale dostępnym tutaj. Wielu z nich zwierzyła się, że wybiera się na studia stomatologiczne i te związane z technikami dentystycznymi. Patrząc na powyższe statystyki nie trudno się chyba dziwić, dlaczego.

Może więc by uniknąć bólu, cierpień i kosztownych, prywatnych wizyt, warto zainwestować w dobrą szczotkę, pastę do zębów i nić dentystyczną, z którą Polacy nadal nie potrafią się do końca zaprzyjaźnić.
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ mieszkaniec
  Środa, 16.10

  Sa różne sytuacje,ból nie do wytrzymania- mamy prawo skorzystac z pomocy lekarza -dobrze ,że pogotowie funkcjonuje

 2. 2
  +5
  ~ jjkfdasjk
  Środa, 16.10

  a gdzie jest to pogotowie?

 3. 3
  +3
  ~ pikej
  Środa, 16.10

  jak sie ma kase i dobze zaplaci to mozna kozystac zre stomatologa inaczej niema szans

 4. 4
  +5
  ~ mieszkanka
  Środa, 16.10

  Tak czy siak trzeba mieć kasę. Z NFZ mamy prawo do bardzo ograniczonej opieki stomatologicznej. Jeżeli komuś brakuje na chleb, to jak ma myśleć o dentyście, jak nie w ostateczności ?

 5. 5
  +1
  ~ Ana Hana
  Środa, 16.10

  Po pierwsze do autorki teksu...nie każdy kto ma próchnicę nie myje zębów. Niektórzy mogą szorować zęby od rana do wieczora a i tak mają słabe szkliwo i nabawią się próchnicy prędzej czy później. Po drugie rozumiem idee pogotowia ale denerwuje mnie to, że ktoś dentysty nie widział przez 10 lat a potem łola Boga nie ma pogotowia a ząb boli. Trzeba dbać o paszczydło i przynajmniej raz w roku przejść się do dentysty. Wówczas jak ma się dziurkę to zaszpachlują ją raz dwa i obejdzie się bez bólu. Po trzecie NFZ nie pokrywa każdego leczenia. Poważniejsze stany takie jak kanałowe mają ww głębokim poważaniu. Ja nawet nie wiedziałam, że pod plombą coś się dzieje a gdy wywaliło wszystko na wierzch, prywatny stomatolog zaśpiewał mi 800 zł (NFZ tego nie leczy a to i tak najtaniej jak znalazłam)

 6. 6
  +2
  ~ elblążanin
  Środa, 16.10

  Moim zdaniem pogotowie stomatologiczne należy do podstawowej opieki zdrowotnej i dobrze, że jest. Bolący ząb jest uczuciem okropnym i należy zagwarantować możliwość pomocy, tak jak pogotowie chirurga czy też internisty. Dobrze, że Pani Kosecka doprowadziął sprawę do końca.

 7. 7
  --1
  ~ sprostowanie
  Środa, 16.10

  Jest mały szczegół (ale jak to szczegóły z regoly są istotne) - w tym pogotowiu nie lecza zebów na NFZ, a jedynie zaleczają, czyli dają opatrunek, z ktorym mozna chodzi określony czas, a jakie sa kolejki do stomatologa, to już chyba wiadomo, więc z regoły pozostaje potem i tak bulenie kasy prywatnie - Ps. Ana nie zawsze jak jest mala dziurka to dentysta "zaszpachluje i po bólu" - u mnie jedna dentystka mimo, że inny dentysta określił na przeglądzie konkretne zemby o zrobienia, to ona oznajmiła, że to małe ubytki i nie oplaca się robić, bo mozna niepotrzebnie rozwiercic i zaleciła prywatnie zrobienie zdjęcia rtg wszystkich zębów - tak wiec jak się trafi na wyłudzacza i skur...la to i tak nie zrobi zębow (chyba że zapłacisz)

 8. 8
  0
  ~ Krzyś
  Środa, 16.10

  Ciekawe, dlaczego nie podano w artykule gdzie istnieje pogotowie.

 9. 9
  --2
  ~ mieszkanka
  Środa, 16.10

  A co z pacjentami ,którzy noszą protezy.Ja mam problem z ich zrobieniem a mam całkowite.Jak wiem należą się co pięć lat a ja mam już osiem i nie wiem kiedy dostanę nowe? Co dalej i jak z tym żyć?

 10. 10
  +2
  ~ elblążanka
  Czwartek, 17.10

  temat godny uwagi-pogotowie musi być w Elblągu-dobrze że Pani redaktor poruszyła tą sprawę,A tak po za tym lubię czytać Pani artykuły są dobrze napisane i życiowe- powodzenia

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3874199390411