Środa, 25.11.2020, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Na Wyspie Spichrzów będzie Bursztynowy port - nowa atrakcja turystyczna

27.08.2013, 07:45:50 Rozmiar tekstu: A A A
Na Wyspie Spichrzów będzie Bursztynowy port - nowa atrakcja turystyczna
fot. Monika Skowrońska

Bursztynowy port to nowy produkt turystyczny Elbląga. Po podpisaniu porozumienia na dzierżawę terenu Wyspy Spichrzów, Stowarzyszenie Elbląg Europa będzie realizować program „Truso – repliki średniowiecznego grodziska”. 

Od kiedy odkryto legendarne miejsce spotkań kultur europejskich Emporium Truso, pojawił się pomysł zbudowania repliki wikińskiej osady. Te ambicje doprowadziły do stworzenia projektu „Truso – repliki średniowiecznego grodziska realizowana na Wyspie Spichrzów w Elblągu”. – Koncepcja zagospodarowania południowego narożnika Wyspy Spichrzów to pomysł, który od kilku lat próbujemy promować unaoczniając to, między innymi poprzez organizację festiwalu Wikingowie z Truso w Elblągu – mówi Paweł Kulasiewicz, prezes Stowarzyszenia Elbląg Europa. 

Ta koncepcja, jest koncepcją kilkuetapową. – W tym roku jesteśmy realizatorem projektu „Crossroads” finansowanego z programu transgranicznego Litwa-Polska-Rosja – mówi Paweł Kulasiewicz. – W ramach tego projektu zostaną zbudowane dwie repliki łodzi wczesnosłowiańskich, których koszt wynosi około 80 tys. euro za jedną. Ponieważ chcemy podkreślić wieloletnią tradycję i historię Miasta, jako Miasta hanzeatyckiego, portowego, nie zamykamy się tylko na czas wczesnego średniowiecza – dodaje. Temat szkutnictwa, czyli budowy łodzi ma znaleźć się w strategii Elbląga i ma być wykorzystany w Bursztynowym porcie. 

Bursztynowy port przewidziany został jako Alternatywny Ośrodek Kultury. - Mają tam być realizowane działania z zakresu animacji kulturalnej, edukacyjne, historyczne a przy okazji też komercyjne – mówi Wojciech Ławrynowicz założyciel elbląskiej drużyny wikingów Witland, która wchodzi w skład grupy Truso, zrzeszającej sześć drużyn wczesnośredniowiecznych. – Jednym z podstawowych gałęzi rozwoju Miasta powinna być turystyka i musimy tu postawić na jakościowy, kompletny produkt turystyczny. Nasze działania będą oparte o Kanał elbląski, starówkę, elbląskie Muzeum czy Browar i Galerię El. Chodzi o kompleksową ofertę turystyczną - dodaje. 

Koncepcja realizacji Bursztynowego portu jest już gotowa. - W pierwszym etapie prac do 2015 roku planujemy wykonać rekonstrukcję fragmentu osady Truso, będzie warsztat kowala, wiata szkutnicza i miejsca kultu – mówi Wojciech Ławrynowicz. – Obecnie jesteśmy na etapie uzyskiwania wszelkich niezbędnych pozwoleń – dodaje. 

Stowarzyszenie Elbląg Europa na realizację tych działań będzie starać się o pozyskanie środków zewnętrznych. W rolę wchodzi partnerstwo z Miastem, bo nie może się obyć bez gospodarza, ale Paweł Kulasiewicz liczy na to, że nie jest to jedyne źródło finansowania. – Nie chcemy obciążać budżetu Miasta, bo wiemy jaka jest obecna sytuacja finansowa, ale jak najbardziej widzimy możliwości w środkach zewnętrznych, unijnych czy funduszach – podsumowuje Paweł Kulasiewicz.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 20

%65.0 %35.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ ktos
  Wtorek, 27.08

  to ten IV port?

 2. 2
  +5
  ~ bunia
  Wtorek, 27.08

  Elbląg Europa... bez komentarza...

 3. 3
  --4
  ~ ali baba
  Wtorek, 27.08

  a te miejsca kultu to niby co to ma być? czy przy ich otwarciu będzie ksiądz i poświęci je wodą święconą?

 4. 4
  +4
  ~ hahahah
  Wtorek, 27.08

  A sytuacja finansowa pozwalała obiecać IV PORT RP jeszcze kilka miesięcy temu?

 5. 5
  +12
  ~ HvK
  Wtorek, 27.08

  Lenin wiecznie zywy

 6. 6
  --8
  ~ co za głupota!!!
  Wtorek, 27.08

  ale chała!!!

 7. 7
  --8
  ~ wit
  Wtorek, 27.08

  na Wyspie Spichrzów w miejscu gdzie staje cyrk powinna powstać plaża miejska latem a zimom duże odkryte lodowisko .

 8. 8
  --10
  ~ DD
  Wtorek, 27.08

  a może ch... ludziom robotę zaczniecie oferować zamiast tych poronionych pomysłów. "Replika" okaże się naturalnie karykaturą repliki bo zwyczajnie ludzie są za biedni żeby to miało jakiś sensowny wymiar i powstaną wychodki za które będzie się szczać chodzić

 9. 9
  +13
  ~ Łukasz23
  Wtorek, 27.08

  Motyw Wikingów/Truso to w ogóle nie moja bajka, ale jednak trzeba docenić, że ktoś ma swoją wizję i konsekwentnie ją realizuje, pozyskuje środki, szuka możliwości

 10. 10
  +15
  ~ yacholex
  Wtorek, 27.08

  Zazwyczaj staram się być elokwentny i stonowany w komentarzach, ale ile można wytrzymać. Zamknąć japy malkontenci!!!! Bardzo dobry pomysł. Skoro do elbląskiej pożal się Boże strefy ekonomicznej nie potrafimy przyciągnąć inwestorów a przemysł leży, to powinniśmy stawiać właśnie na turystykę. Być może lewusy po socjologii albo patologia po zawodówce nie potrafi sobie tego wyobrazić, ale to też są miejsca pracy. Elbląg jako baza turystyczno-wypadowa (obok Malbork, Frombork i Krynica), z własnymi atrakcjami to jest w tej chwili jedyny ratunek dla budżetu miasta. A budowa portu to nie jest inwestycja lokalna tylko ogólnokrajowa.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.229071855545