Wtorek, 1.12.2020, Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kaliningrad i Elbląg jeszcze bliżej? Co postanowią nowe władze?

08.08.2013, 15:01:14 Rozmiar tekstu: A A A
Kaliningrad i Elbląg jeszcze bliżej? Co postanowią nowe władze?

Jak będzie się układała najbliższa współpraca Elbląga i Obwodu Kaliningradzkiego? Obydwa miasta partnerskie podpisały na początku br., jeszcze przed referendum odwołującym ówczesną władzę, szeroką współpracę gospodarczą i kulturalną na kolejnych 5 lat. Jaki kierunek obejmie Elbląg teraz? I czy prezydent miasta, Jerzy Wilk, swoich działaniach będzie chciał zacieśniać współpracę z Kaliningradem, dla którego nasze miasto może być świetnym partnerem?

Elbląg stopniowo wykorzystuje swoją wielką szansę, jaką jest mały ruch graniczny, wprowadzony miedzy Federacją Rosyjską, a Rzeczpospolitą Polską, w lipcu zeszłego roku. Przez cały okres jego funkcjonowania, czyli od 27 lipca 2012 do końca czerwca 2013 r., warmińsko-mazurscy celnicy odprawili prawie 5,2 miliona osób - dwa razy więcej, niż w ubiegłych latach.

Obecnie, niezaprzeczalną szansą na bliższą współpracę z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy  będą Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się w Rosji, m.in. w Kaliningradzie, który dzięki temu stoi przed wielkim boomem budowlanym. W tym również można by upatrywać szansę Elbląga w wyścigu o kontrakty na ogromne pieniądze, które będą dostępne w Kaliningradzie. Ekipa byłego prezydenta Grzegorza Nowaczyka jeszcze w zeszłym roku rozpoczęła na ten temat rozmowy z przedstawicielami dużych firm budowlanych z Obwodu. Po pierwszych wstępnych rozmowach widziano szansę na obopólną współpracę w powyższych kwestiach.

Czy po kwietniowym referendum stoją one pod znakiem zapytania? Okazuje się, że niekoniecznie. Już w trakcie przemówienia inaugurującego jego prezydenturę, Jerzy Wilk wspominał o zacieśnianiu współpracy z Obwodem, szczególnie w kontekście zbliżającego się święta fanów piłki nożnej - Naszymi partnerami już od 19 lat są Kaliningrad i Bałtijsk - mówi Jerzy Wilk. - Szefowie tych miast zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów,  jako pierwsi nadesłali  listy gratulacyjne, deklarując wolę kontynuowania i rozwijania dotychczasowej współpracy.

Przywitamy ich najsmaczniejszym chlebem w mieście


Przed nami jedna z ciekawszych imprez odbywająca się cyklicznie w Elblągu. Przypadające na przełom sierpnia i września Elbląskie Święto Chleba ma być także okazją do wspólnej wymiany doświadczeń, rozmów i zabawy - Przedstawiciele Bałtijska i Kaliningradu zostali zaproszeni na Elbląskie święto Chleba - mówi Jerzy Wilk. - Mamy nadzieję, że pojawią się u nas także mieszkańcy tego grodów. Oczywiście, wychodzimy z inicjatywą współpracy gospodarczej, ale w tym przypadku wiele zależy od samych przedsiębiorców.  Od niedawna trwają rozmowy z bardzo poważnym rosyjskim inwestorem.  Zarówno ja, jak i wiceprezydent Janusz Hajdukowski spotkaliśmy się z nim, deklarując wolę współpracy i udzielenia stosownego wsparcia.

Przygotowywana jest też pierwsza wizyta prezydenta miasta nad Pregołą - Liczę na to, że za kilka tygodni będziemy mogli porozmawiać zarówno z Merem Kaliningradu, jak i przewodniczącym rady - informuje prezydent miasta. - Możliwe, że w ramach oficjalnej wizyty władz Elbląga do Kaliningradu pojedzie kolejna grupa elbląskich przedsiębiorców.

Konkretne, robocze spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w Przedstawicielstwie Informacyjnym Elbląga w Kaliningradzie, które we wrześniu ubiegłego roku zostało otwarte w pomieszczeniach Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej - Zaprezentujemy wtedy Rosjanom możliwości inwestycyjne w naszym mieście - zapowiada Jerzy Wilk.

W maju przyszłego roku będziemy także obchodzili rocznicę 20-lecia podpisania umowy o współpracy  obu miast -  Bardzo bym chciał, aby z tej okazji odbyło spotkanie mieszkańców naszych miast, którzy mogliby wspólnie spędzić czas na różnego rodzaju imprezach i lepiej poznać, bo to – wzajemne poznawanie, pokonywanie barier, uprzedzeń i stereotypów – winno być jednym z elementów współpracy transgranicznej - wskazuje Jerzy Wilk. -  Analizujemy nasze możliwości i pracujemy nad koncepcją  takiego świątecznego spotkania. Poruszę tą kwestię z władzami Kaliningradu w trakcie, mam nadzieję, wrześniowej wizyty. Prowadzone już były z nimi rozmowy o intensyfikacji wspólnych działań. Teraz niektóre propozycje i ustalenia należy, po przedyskutowaniu i lekko zmodyfikować.

A Bałtijsk i Nowogród Wielki?

Jerzy Wilk chce podczas swojej kadencji postawić także na współpracę Elbląga z Bałtijskiem - Chcę podkreślić, że będą kontynuowane kontakty zarówno z miastami rosyjskimi, jak i innymi miastami partnerskimi i liczę na to, że uda się nam wypracować nowe, konkretne oraz w pełni realne dla wcielenia w życie plany - wskazuje prezydent. - Zależy nam szczególnie na zacieśnianie stosunków nie tylko z Kaliningradem, ale również z Bałtijskiem, a także leżącym w głębi Rosji Nowogrodem Wielkim, kolebką rosyjskiej państwowości. Nie będziemy zapominać o realistycznej współpracy z naszymi pozostałymi miastami partnerskimi. Możliwe, że uda się nam znaleźć także otwarte na współpracę nowe miasta w innych państwach.

Elbląski magistrat chce tu w głównej mierze postawić na współpracę w sferze turystyki, gospodarki, kultury, wymiany młodzieży i nawiązywanie biznesowych kontaktów, pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w obu miastach - Mam nadzieję, że uda się nam również wspólnie przygotować kilka projektów do realizacji w ciągu najbliższego roku - mówi Jerzy Wilk. - Wśród nich znajdą się także propozycje odbycia wizyt przedstawicieli małego i średniego biznesu.

Obwód Kaliningradzki to nasz  najbliższy sąsiad i mieszka tam prawie milion osób. Wielu z nich  przyjeżdżało i będzie przyjeżdżać do Polski, w tym do Elbląga. Czy już niedługo zaczną oni dostrzegać w naszym mieście nie tylko możliwości robienia zakupów, ale przyjemnego spędzania wolnego czasu? Ziarno zostało zasiane już w zeszłym roku. Zobaczymy, co z niego wyrośnie i na ile pomoże w tym nowa władza w Elblągu.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 7

%57.1 %42.9


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ któryś na liście Wilka?
  Czwartek, 08.08

  Proponowałbym autorce artykułu pytać Jarka Kaczyńskiego, a nie Wilka- no i odpowiedz jest jedna i oczywista......

 2. 2
  +16
  ~ Elblążanin do pana Wilka
  Czwartek, 08.08

  Dlaczego nie ma połączenia kolejowego Elbląg-Kaliningrad, albo połączenia autobusowego realizowanego przez PKS Elbląg, i firmę przewozową z Kaliningradu? Olsztyn ma połaczenie zarówno kolejowe jak i autobusowe. Tak więc pora by Elbląg leżący znacznie bliżej Kaliningradu niż Olsztyn, też miał takowe połączenia.

 3. 3
  --2
  ~ póki co
  Czwartek, 08.08

  Pan Wilk jest pacynką z patykiem w d.... i kręci się jak lalkarz każe

 4. 4
  +1
  ~ bezrobotny
  Czwartek, 08.08

  Od jutra uruchomimy dojazd za szmuchlem do Kalingradu , Przepraszam zapomiałem .

 5. 5
  +5
  ~ TO SIĘ TERAZ NAROBI.....
  Czwartek, 08.08

  Przypominam uprzejmie, że największymi przeciwnikami wprowadzenia małego ruchu granicznego był PiS. Kaczory i Fotyga. Gdyby wówczas dłużej rządzili - mieszkańcy Kaliningradu nie wydawaliby dziś setek milionów złotych powodując tworzenie lub co najmniej utrzymanie miejsc pracy. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności - odsuwającemu Pisiorów od władzy - dziś rolnicy i hodowcy mają komu sprzedawać w ogromnych ilościach swoje produkty. Szkoda tylko, że do Gdańska śmigają Rosjanie - omijając Elbląg - po artykuły przemysłowe, ale to z powodu braku w naszym mieście galerii handlowych. Sądzę że ten stan rzeczy się nie zmieni bo wątpię bardzo, żeby pisowskie watahy zabiegały o budowę galerii. Oni zwyczajnie tego nie potrafią....

 6. 6
  +7
  ~ budujcie
  Czwartek, 08.08

  Dobrą i bardzo potrzebną szansą dla Elbląga jest budowa galerii i dużych sklepów typu.IKEA,OBI,CASTORAMA.Rosjan jest pełno w Gdańskich sklepach gdyby podobne były w Elblągu to u nas kasa by pozostawała.Obudzimy się jak będzie po fakcie.

 7. 7
  +6
  ~ hd
  Czwartek, 08.08

  Miasto nie buduje sklepów wielkopowierzchniowych ani galerii.Taki Praktiker czy inna Castorama będzie widziała interes w Elblągu na Rosjanach między innymi,to sobie bude postawi.Proste.

 8. 8
  +1
  ~ wiza
  Czwartek, 08.08

  No i co panie Wilk, jednak wyjazdy będą, a mówił pan że skończą się wojaże. Obiecanka nie spełniona. I to akurat dobrze, chociaż PiS ma inne zdanie o wschodnim sąsiedzie.

 9. 9
  +1
  ~ Tomek G
  Czwartek, 08.08

  Mały Ruch Graniczny to zrobiony jest dla kacapów .Polski obywatel może wjechać tylko 10 razy ,a kacabus skolko godno ,bo kupuje parówki hahahahahah.

 10. 10
  +20
  ~ Ryszard Klim
  Czwartek, 08.08

  O współpracy z Obwodem mówiłem i pisałem wielokrotnie. Oceniałem ją krytycznie, bo była tylko okazjonalnie prowadzona przez prezydenta i przewodniczącego RM. Obawiam się ,że nowa ekipa w tym zakresie wchodzi kontynuacyjnie, bez głębszej refleksji. Mówi się o umowach między nami.Jest taka między merem a prezydentem oraz przewodniczącym Dumy i przewodniczącym RM. To zlepek ogólników, takich samych w obu przypadkach. Wywołuje się Przedstawicielstwo Elbląga w Kaliningradzie przy Konsulacie. Specjalnie pojechałem się przyjrzeć jego pracy w maju podczas pobytu z okazji Dnia Zwycięstwa. Zamknięte, a na płocie posesji wisiał tylko brudny elbąski baner. U nas w Ratuszu Starom. powinno działać Przedstaw.Kaliningradu. Jest półeczka z folderkami. Dużo optymizmu w artykule, oby tak było.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5328080654144