Sobota, 28.11.2020, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy zabytkowy tramwaj-kawiarenka powróci przed Bramę Targową?

22.05.2013, 13:32:33 Rozmiar tekstu: A A A
Czy zabytkowy tramwaj-kawiarenka powróci przed Bramę Targową?
Fot. arch. redakcji

W zeszłym roku na początku lipca, na elbląskiej starówce pod Bramą Targową ustawiony został zabytkowy tramwaj, który przez cały wakacyjny sezon służył mieszkańcom jako kawiarenka, stanowiąc niemałą atrakcję turystyczną. Czy także w tym roku tramwaj wróci na "stare" miejsce pod Bramą?

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był były radny Paweł Nieczuja-Ostrowski. zabytkowy wagon zamontowany został na konstrukcji szynowej, tuż przed Bramą Targową, pod którą kiedyś przejeżdżały tramwaje. Już wtedy Departament Komunikacji Społecznej UM w Elblągu w porozumieniu ze spółką Tramwaje Elbląskie ustalił, że wagon będzie stał na elbląskiej starówce do 30 września.

Silnikowy wagon tramwajowy typu 5N można było wtedy nie tylko zwiedzić i zrobić sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie, ale również posiedzieć w nim, wypić kawę bądź zimne piwo. Po sezonie grupa elblążan ze smutkiem przyglądała się demontażowi zabytkowego pojazdu. Czy w tym roku wagon także będzie cieszył oczy mieszkańców i elbląskich turystów? - Ostateczne decyzje co do tego jeszcze nie zapadły - mówi Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego UM w Elblągu. - Mimo, iż atrakcyjny turystycznie, ale wiąże się on z wydatkami, bo trzeba ponieść koszta za dowóz i zamontowanie tramwaju na szynach pod Bramą Targową, a także znaleźć osoby, które zajmą się jego ochroną.

A na to należałoby wyłożyć ok 7 tys. zł - Bowiem ok 3,5 tys. zł będzie kosztowało przetransportowanie wagonu z zajezdni tramwajowej i ustawienie go pod Bramą, i kolejne tyle - jego demontaż po sezonie - mówi Ryszard Murawski, dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie - Z naszej strony nie ma żadnych problemów. W każdej chwili jesteśmy w stanie przetransportować wagon na starówkę. Ten tramwaj jeździł bowiem starówkowymi ulicami, pod Brama Targową, a patrząc na to, jakim zainteresowaniem cieszył się w zeszłym roku, uważamy, że i w tym byłby świetnym miejscem letnich spotkań i promocją dla samego miasta - dodaje dyrektor Murawski.

Być może decyzję w tej sprawie poznamy pod koniec tygodniu lub na początku przyszłego
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ obcy
  Środa, 22.05

  Trzeba dołorzyć tory i nich SAM przyjeżdza i odjeżdza. Zawsze to jakaś atrakcja w tym smutnym jak ........ mieście !!!!!!!!!!

 2. 2
  +4
  ~ anonim
  Środa, 22.05

  oby udało się znaleźć na to pieniądze. atrakcja super

 3. 3
  +3
  ~ tomeczek
  Środa, 22.05

  Cwaniak z tramwajów elbląskich siedzi i mędrkuje, że nie ma problemu tramwaje elbląskie są za itp. niech się rzuci i przetransportuje tramwaj w cenie paliwa, ludzie i tak tam pracuję więc mogliby pół dnia na to poświęcić. To w końcu spółka miejska z nazwą miasta w nazwie ( :D )

 4. 4
  +3
  ~ elblazanin
  Środa, 22.05

  tomeczek widze masz problemy z czytaniem toc mowil ze ze stronuy TE nie ma problemu problem pojawia sie z pilnowaneim tego tramwaju czyli kasa dla ochrony tak mysle dbajmy o to co jest tramwaje sa i musza byc w Eg bo pewnie olsztyn sie czai na nasze ogorki + te co przyjechac maja z 2 strony czemu tylko 2 wagony juz dawno ich powinno z 10 byc ehhh polityka na remont ratusza i samochody jest kasa na tramwaje dla mieszkancow nie ma panie Nowaczyk przez te lata zes Tramwaje cofnal o kilkanascie lat wstecz Precz z Po obiecuja igrzyska a chleba jak nie bylo tak nie ma

 5. 5
  +1
  ~ ds
  Środa, 22.05

  3,5 tysi za 1 km ? ktoś w tych tramwajach dobrze kombinuje.

 6. 6
  0
  ~ czesio
  Środa, 22.05

  Tramwaj jest piękny , ale zasłania rzecz piękniejszą , zabytkową bramę . Zatem nie da się pogodzić jednego z drugim . Stojąc z dala od bramy mamy piękny widok na basztę . Ale tylko kiedy nie ma tramwaju . Jeżeli już ma stać tramwaj , to wszędzie, ale nie przy baszcie . Przy baszcie stoi piekarczyk i dobrze . Niech stoi . Pomyślcie przez chwilę , chodzicie i widzicie teraz jest po prostu ładniej . Bo nie ma tramwaju . Od przesytu głowa boli . To jest pewne .

 7. 7
  +4
  ~ ryuik
  Środa, 22.05

  Ten wóz powinien jeździć po mieście, a nie stać i niszczeć. Wszystkie mądrale cały czas się zastanawiają, jakie atrakcje tu wymyslić, aby w mieście było ciekawiej. A oni postawią go w jakimś ciemnym kącie i trzeba będzie jeszcze płacić ochroniarzom za pilnowanie.

 8. 8
  +3
  ~ wielbiciel elbinga
  Środa, 22.05

  Słynna 012.Trasa al.Kaliningradzka-Armii Czerwonej(dla malolatow Krolewiecka)pokonywana setki razy.Wspomnieniom nigdy precz.

 9. 9
  +6
  ~ ma być
  Środa, 22.05

  Ten tramwaj powinien stać cały rok ,po co go wywozić i z powrotem montować -koszty.W Elblągu jest chyba kilka takich starych tramwai jeśli oddaliście jeden olsztynowi.Zamiast do olsztyna trzeba było postawić przed Brama Targową .A olsztyn niech sobie zbuduje lub kupi tramwaj zabytkowy a nie zabierają jak swoje.Za dwa lata rocznica 120 lat tramwai w Elblągu gdzie będzie u nas czy w olsztynie???

 10. 10
  +2
  ~ monia
  Środa, 22.05

  a czy Tramwaje Elbląskie nie moga tego zrobic dla miasta? nie moga go przewieźć i potem zabrać? czy wszystko musi się robijać o kasę? proszę troche chcieć. tylko troche.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0970900058746