Środa, 28.09.2022, Imieniny: Marek, Waclaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

EKM dla seniorów i turystów w sile wieku. Wymóg, czy własna decyzja?

13.02.2013, 10:42:06 Rozmiar tekstu: A A A
EKM dla seniorów i turystów w sile wieku. Wymóg, czy własna decyzja?
fot. Michał Kalinowski

Czy przyjezdni odwiedzający Elbląg seniorzy w odpowiednim wieku maja szansę na podróż elbląskim autobusem tylko za okazaniem dowodu osobistego? Wydawać by się  mogło, że pytanie jest w zasadzie bezzasadne, ponieważ w każdym większym mieście Polski taka możliwość istnieje. Okazuje się jednak, że u nas sprawa nie jest do końca tak prosta, jak na to wygląda.

Jakiś czas temu, pan Jerzy Zalewski, mieszkaniec Warszawy napisał mejla do Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu z pytaniem, czy jako warszawiak i jednocześnie osoba po 70 roku życia może, będąc w odwiedzinach w Elblągu, korzystać z przejazdów naszą komunikacja miejską tylko za okazaniem dowodu osobistego: "Szanowni Państwo, jestem osobą, która ukończyła 70 lat. Jestem mieszkańcem Warszawy, czy mogę korzystać będąc w Elblągu z przejazdów darmowych za okazaniem dowodu tożsamości tak, jak w większości miast np. Warszawy, Krakowa czy Poznania. Z informacji na Państwa stronie internetowej nie doczytałem się o takiej możliwości. Piszecie Państwo tylko o możliwości wyrobienia EKM. Ale to dotyczy stałych mieszkańców waszego pięknego miasta" - pisze pan Jerzy w mejlu do ZKM.

Odpowiedzi od elbląskiego ZKM jednak pan Jerzy nie otrzymał. Dlatego zwrócił się z podobnym pytaniem do naszej redakcji, za pośrednictwem której możemy odpowiedzieć na to pytanie ustami Michała Góreckiego, specjalisty ds. marketingu i komunikacji społecznej ZKM w Elblągu - Zgodnie z przepisami taka osoba powinna posiadać imienną EKM z zapisanym odpowiednim uprawnieniem - wyjaśnia Michał Górecki. - Każdy może otrzymać imienną EKM – jedynym ograniczeniem jest to, że można posiadać tylko jedną, ważną imienną kartę miejską. Przypomnijmy, że osoby posiadające uprawnienia do bezpłatnych przejazdów nie są zobowiązane do wnoszenia kaucji za wydanie EKM.

W zakładce uprawnienia, na stronie internetowej elbląskiego ZKM stoi wyraźnie: dokumentem poświadczającym stosowne uprawnienia do przejazdów naszą komunikacją miejską, w przypadku osób po 70 roku życia jest "Imienna EKM wydana na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość, wiek osoby w okresie przejściowym tj. do 31.12.2011 r. dokument stwierdzający tożsamość i wiek osoby.". ZKM sugeruje więc wyrobienie seniorom karty miejskiej.

Dla turystów mamy jednak dobrą wiadomość - Osoby przyjezdne które są uprawnione do bezpłatnych przejazdów – w tym konkretnym przypadku uprawnienie wynika z wieku – mają możliwość korzystania z bezpłatnych z przejazdów, oczywiście na podstawie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego to uprawnienie - wyjaśnia Michał Górecki. - W przypadku przyjezdnych seniorów może to być także dowód osobisty.

Jak jednak podkreśla pracownik ZKM, podczas ewentualnych kontroli biletów, takie osoby będą przez kontrolerów informowane o możliwości uzyskania EKM - Może się ona stać ciekawą pamiątką pobytu w naszym mieście - podkreśla Michał Górecki.

Jednak formalności

Wprawdzie wyrobienie Elbląskiej Karty Miejskiej dla seniora, korzystającego z bezpłatnych przejazdów po naszym mieście - czy to stałego mieszkańca, czy to przejezdnego nie kosztuje nic, gdyż za wydanie EKM w tym przypadku nie pobierana jest żadna opłata, to formalności są w tym przypadku czysto teoretyczne. Aby wyrobić EKM dla seniora trzeba najpierw złożyć odpowiedni wniosek - do pobrania na stronie ZKM, lub w Centrum Obsługi Klienta i dostarczyć odpowiednie dokumenty wraz ze zdjęciem legitymacyjnym, a na samo wydanie karty czeka się zazwyczaj kilka dni (na wniosku składanym przez seniorów czytamy, że wydanie karty następuje po 7 dniach roboczych od złozenia wniosku, aczkolwiek firma deklaruje, że robi to szybciej). Czy seniorzy - turyści z innych miast będą mieli na to czas i ochotę? Logicznym jest bowiem wniosek, że nikt na urlopie nie chce się raczej bawić w biurokrację.

W  żadnym z większych miast Polski nie ma przepisu sugerującego, aby seniorzy - czy to stali mieszkańcy, czy przyjezdni - wyrabiali bezpłatnie wydawane karty na przejazdy komunikacją miejską. Na krakowskiej stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A, pod zakładką "uprawnieni" stoi wyraźnie, iż wszystkie osoby po 70 roku życia, do bezpłatnych przejazdów upoważnia jedynie okazanie odpowiedniego dokumentu stwierdzającego wiek pasażera. Mimo iż w grodzie Kraka od lat funkcjonuje Krakowska Karta Miejska, MPK S.A nie dodaje w uprawnieniach wpisu, iż seniorzy taką kartę również powinni lub mogą sobie wyrobić. Podobnie jest w Warszawie. Tutaj także nie ma mowy o fakcie wyrobienia Warszawskiej Karty Miejskiej dla seniorów. Olsztyn także nie wprowadził takiego przepisu, podobnie jak Gdańsk.
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ jamaleg
  Środa, 13.02

  komu przeszkadza papierowy bilet , komu ?? ja nie bede kupował jakieś tam emki bo to starcone pieniążki

 2. 2
  +13
  ~ biurokaci z MPK
  Środa, 13.02

  EKM-dla seniorów? przecież to idiotyzm,biurokracja i szastanie pieniędzmi podatników.Czy prezydent miasta tego nie widzi? Wzorujcie się na mądrzejszych nieudacznicy z MPK!!!

 3. 3
  +10
  ~ tolo
  Środa, 13.02

  ...myślę, jeśli mam skończone 70 lat to poruszam się zkm w Elblągu bezpłatnie. I problemu nie ma. Ilu jest potencjalnych pasażerów po 70- ce? Warte zastanowienia dla władz miasta, to także promocja Elbląga.

 4. 4
  +16
  ~ A.
  Środa, 13.02

  Elbląg jest jedyny w swoim rodzaju jeśli mówi się o komunikacji miejskiej. Pomysłami wyprzedza Trójmiasto, Kraków a nawet stolice - w cenach biletów, nowych technologiach, tylko nie w jakości taboru i wygody podróżowania...

 5. 5
  --13
  ~ giga
  Środa, 13.02

  kartę dostałam od ręki, pytałam kilku znajomych i również nie czekali kilka dni na jej wydanie. toco zostało napisane to nieprawda - w ciagu kilku minut mozna kartę miejską dostać

 6. 6
  +2
  ~ stach
  Środa, 13.02

  Od kiedy ten kryminalista, przemytnik zaczal tak interesowac sie Elblagiem, czyzby Braniewo sie zorientowalo kim tak naprawde jest recydywista penkalski? Kto w ogole glosuje na takie dno? juz sie nie moge doczekac kiedy znow zobaczymy go na gronowie wydzierajacego morde, ze zadnych fajek nie przewozi, ale bedzie mu ciezko przesiasc sie w passata i latac bez legitymacji poselskiej, jeszcze dwa lata :)

 7. 7
  +11
  ~ AVE Cezar
  Środa, 13.02

  @giga, pomysl, a gdyby jednak przyjezdny senior musial miec koniecznie ta obsrana ekm, przyjezdza pociagiem czy autobusem do miasta i musi najpierw udac sie do punktu gdzie te karty wydaja bo inaczej nie bedzie mogl korzystac z kominikacji miejkiej, a dostac sie do tego punktu po karte tez jakos musi...

 8. 8
  +5
  ~ apostol Jan
  Środa, 13.02

  popierajac nowaczyka wybieracie bylejakość!

 9. 9
  +13
  ~ urszula
  Środa, 13.02

  Wygląda na to ,że Karta jest ważniejsza niż dowód osobisty . Co ciekawe , aby tą Kartę otrzymać trzeba okazać dowód osobisty .Pytam się o co tu chodzi ? Karta bezpłatna ? mit !!! - trzeba ją wydrukować, a to kosztuje !!! Dowód osobisty i tylko dowód powinien wystarczyć do stwierdzenia czy mam wiek,który upoważnia do bezpłatnego przejazdu ! Karty dla seniorów to wyrzucone pieniądze w błoto , a można je spożytkować w bardziej potrzebne przedsięwzięcia!!!

 10. 10
  +9
  ~ Nowa Prawica
  Środa, 13.02

  przeciez to ewidentne naruszenie konstytucyjnej zasady rownosci wobec prawa jesli przyjezdni jezdza sobie na dowod, a miejscowi seniorzy musza placic i wyrabiac EKM. do sadu zgloscie dziadow z ZKM

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4133019447327