Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy Miasto rozwiąże problem braku miejsc parkingowych w okolicach rynku?

03.11.2012, 10:00:51 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Miasto rozwiąże problem braku miejsc parkingowych w okolicach rynku?
Widok na parking giełdy samochodowej, który pierwotnie miał być przeznaczony jako miejsca postojowe dla klientów targowiska miejskiego (fot. Marta Rogowska)

Mieszkańcy ulic znajdujących się w sąsiedztwie elbląskiego targowiska, od wielu lat zmagają się z problemem braku miejsc parkingowych w obrębie rzeczonego rynku. W dni targowe bowiem, wszystkie okoliczne miejsca postojowe, znajdujące się w strefie ich domostw i wspólnot mieszkaniowych, chodniki i ulice są zastawione pojazdami klientów rynku mimo obowiązujących znaków zakazu. Samochody parkowane są nawet na trawnikach, które ciągle są rozjeżdżane. Mieszkańcom ciężko jest dojechać do własnego domu - Niejednokrotnie jesteśmy nawet zmuszani do poruszania się po jezdni – mówią. Klienci miejskiego targowiska również mają wiele problemów ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego. I w ten sposób nakręca się ciągłe, błędne koło.

Powyższy problem dotyczy w szczególności mieszkańców wspólnot mieszkaniowych przy ul. Matejki i Pokornej. I w zasadzie mógłby on zostać chociaż połowicznie rozwiązany. W sąsiedztwie tych ulic znajduje się bowiem miejsce, na którym elblążanie przybywający na targowisko, mogliby spokojnie parkować swoje pojazdy.

Jest to parking znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Płk. Dąbka i Piłsudskiego, który kiedyś został wybudowany z myślą o klientach robiących zakupy na pobliskim rynku. Na tym parkingu funkcjonuje obecnie giełda używanych samochodów. O przywrócenie jego pierwotnej funkcji interpelowała na ostatniej sesji Rady Miejskiej Halina Sałata, z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, dostrzegając podobne problemy, jakie i nam wskazywali zmęczeni mieszkańcy okolic rynku - Proponuję udostępnienie parkingu obecnej giełdy samochodowej dla klientów rynku i mieszkańców, a giełdę przenieść na nowo budowany parking przy stacji Zdrój, lub w inne miejsce – interpelowała na październikowej sesji Halina Sałata.

Jednak, jak się dowiedzieliśmy, parking giełdy samochodowej przy ul. Piłsudskiego nie jest w całości przeznaczony tylko pod prowadzenie rzeczonej giełdy. Jak wyjaśniał nam dzierżawca tego terenu, na parkingu znajduje się wydzielone miejsce zaznaczone białą podwójną linią (zdjęcie nr 6 w galerii pod artykułem), która wyznacza teren giełdy i parkingu w dni targowe. Ponoć w te dni, najczęściej we wtorek i piątek, i tak część "rynkowa" tego postoju jest pusta, gdyż jak twierdzi dzierżawca - niewiele samochodów tam parkuje.

Skąd zatem problemy? Mieszkańcy ul. Matejki twierdzą jednak, że miejsc postojowych dla klientów rynku parkujących na giełdzie jest po prostu mało – No i łatwiej komuś zaparkować bliżej targu, w okolicach ulic znajdujących się przy rynku, niż dalej – na wydzielonym terenie giełdy samochodowej, nawet jeśli są wolne miejsca. Wiadomo, jesteśmy po prostu wygodni – mówi nasz rozmówca, pan Błażej Tyburski.

Giełda samochodowa na parkingu przy stacji Elbląg-Zdrój?

Czy w tym kontekście, prośba radnej Sałaty miałaby w ogóle rację bytu? Patrząc na propozycję przeniesienia giełdy samochodowej z parkingu przy ul. Piłsudskiego na nowo budowany parking przy stacji Elbląg-Zdrój, wydaje się to być mało prawdopodobne. Bowiem dzierżawca tego terenu, Grupa Żywiec, ma parking udostępnić jako bezpłatne miejsce postojowe dla elblążan zamieszkujących tę część miasta, czyli przede wszystkim - ulicę Browarną. Z parkingu tego na pewno w przyszłości będą korzystali także pracownicy elbląskiego browaru.

Przypominamy również, iż Miasto ma w planach dzierżawę terenu znajdującego się również na ul. Piłsudskiego, w sąsiedztwie obecnej giełdy samochodowej. Jest to plac znajdujący się przy wjeździe w ul. Wiślicką. 2300 m kw tej powierzchni najmowane ma być pod parking, który w połowie stanowić ma bezpłatne miejsca postojowe, ogólnodostępne dla wszystkich elblążan.

Na teren ten jednak, ciągle nie ma chętnego najemcy.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 25

%16.0 %84.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 )


Komentarze do artykułu (38)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +19
  ~ fakt
  Sobota, 03.11

  pseudogiełda na Modrzewinę

 2. 2
  +23
  ~ PIH
  Sobota, 03.11

  Pseudo uczciwi handlarze do pudła!!!!! Naciągacze jakich mało. Dresiarze wciskający kit, że auto nie ma nawet zadraśnięcia, bez wkładu finansowego i przebieg 187 tyś. , lub max 200. Kupno karty napraw, karty pojazdu, zrobienie pieczątek, wpisy jakieś, itp to można w ciągu 1 dnia załatwić na lewo dosłownie wszędzie. W internecie aż roi się od takich ofert, a cofnięcie elektronicznych liczników trwa max 5 minut włącznie z wykasowaniem i zmianami w komuterach sterujących silnikiem czy innymi podzespołami. Auto można sprawdzić czasami w serwisach zachodnich, gdzie my na liczniku widzimy 190 tyś, a samochód jaki chcemy kupić, miał w serwisie na terenie niemiec, 260 tyś i to rok temu. Wymyślam? Bajki piszę? No dawać handlarzyny że to nie prawda !

 3. 3
  +7
  ~ RADNY POKORNEJ
  Sobota, 03.11

  Panie Radny Ryszardzie tu jest problem do rozwiązania a nie Krasny Las a nie kto inny jak Pan powinien znać uciążliwość na ul.Pokornej .BARDZO PANA PROSIMY .ZA POZYTYWNE ZAŁATWIENIE NASZEJ PROŚBY DZIĘKUJEMY.

 4. 4
  +4
  ~ laweciarz
  Sobota, 03.11

  Bloczek mandatowy + laweta i problem będzie rozwiązany i miasto zarobi. Proste rozwiązania są najlepsze tylko ciężko na nie wpaść.

 5. 5
  +9
  ~ dhjf
  Sobota, 03.11

  Jak ma się rozwiązać problem miejsc parkingowych, skoro wszędzie stawia się parkomaty i szlabany a i nowe parkingi buduje się za małe.

 6. 6
  +9
  ~ Ryszard Klim
  Sobota, 03.11

  Cieszę się,że jestem spostrzegany także jako radny Pokornej, bo to I Okręg Wyborczy, a ja byłem wybierany w II OW. To tylko porządkująca uwaga, bo radni reprezentują wszystkich elblążan.Znam sytuację , na Pokornej, i nie tylko. Sprawa jest oczywista , parking był i jest przeznaczony dla klientów rynku. Gdy pojawili się tam handlujący samochodami , interpelowałem do prez. H.Słoniny o znalezienie miejsca pod tego typu handel, bo przecież u nas prowizorka przechodzi w stałe rozwiązania. Niestety...jest jak jest. Trzeba to zmienić.Odsyłam do budżetu obywatelskiego i wniosków z II OW, poz.17:"Przywrócenie parkingu dla klientów rynku". Decyzja należy do Państwa. Przewidziane jest także wykorzystanie pasa zieleni wzdłuż Piłsudskiego; będę informował o sytuacji i działaniach. Pozdrowienia.

 7. 7
  +2
  ~ mechanior
  Sobota, 03.11

  Jeżeli teren placu pod giełde jest wykupiony przez prywatną osobę to jest on jego właścicielem i może udostępniać plac pod co chce. Za postawienie auta na sprzedaż opłata nie idzie do miasta tylko chyba do prywatnej kieszeni.

 8. 8
  +3
  ~ Jarrow
  Sobota, 03.11

  Autor artykułu górnolotnie określił to miejsce jako "teren giełdy samochodowej". No proszę......, toż to wydzielony kompleks nr 2 złomowiska przy dworcu PKP. Jeszcze tam normalnego samochodu nie widziałem. W zasadzie jakby postawili niby na tej "giełdzie" maszyny zgniatające samochody (jakieś prasy czy coś takiego) potem piec do przetopu złomu to pewnie nikt z elblążan nawet nie zauważył różnicy między niby tą giełdą a złomowiskiem.

 9. 9
  --1
  ~ Porzeracz Sałaty
  Sobota, 03.11

  Myslę,że jeśli radna sałata,zanim wygłosiła swoje durne expoze na sesji,poszłaby dowiedzieć się w urzędzie jak ma się sprawa z terenem obecnego komisu, sprawy by nie było,a tak,ludkowie piszą,piszą,piszą.I wierzcie mi Państwo, giełda dalej będzie istniała,a sałata ZWIĘDNIE!!!

 10. 10
  +6
  ~ zombi
  Sobota, 03.11

  "Jak wyjaśniał nam dzierżawca tego terenu, na parkingu znajduje się wydzielone miejsce zaznaczone białą podwójną linią (zdjęcie nr 6 w galerii pod artykułem), która wyznacza teren giełdy i parkingu w dni targowe" A kto się w Elblągu przejmuje przepisami ???? Np. wiazd na targowisko jest opatrzony znakiem "zakaz ruchu" nie dotyczy.... Paniusie w szpilkach, "karki" i zwyki kierowcy mają go w d.... Ponaddto często wyjeżdżają pod prąd na Dąbka. Kogo to obchodzi ? Straż po przeciwnej stronie ustawia RADAR i grzeje d... w Renówce

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8672800064087