Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zobacz, jakie nowe uprawnienia zyskała straż miejska

11.09.2012, 07:30:31 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz, jakie nowe uprawnienia zyskała straż miejska
Fot. źródło: www.twojezaglebie.pl

Straż Miejska nabyła nowych uprawnień. Będzie mogła wystawić mandat, jeżeli przyłapie kogoś na nielegalnej sprzedaży psa czy kota. Od września strażnicy mogą również karać mandatem m.in. za złe traktowanie zwierząt. Mandaty zapłacą też właściciele działek nad jeziorami, którzy zagrodzili dojście do brzegu, jak również ci, którzy źle oznakowali drogi wewnętrzne.

Odtąd, strażnik miejski może ukarać mandatem w wysokości od 20 do 500 zł właściciela zwierzęcia, które trzyma na łańcuchu krótszym niż 3 metry. Strażnicy uzyskali także uprawnienia do karania osób, które nie zapewniły zwierzęciu domowemu ochrony przed zimnem, upałem lub dostępu do odpowiedniej karmy czy stałego dostępu do wody.  Będą oni mogli również wystawiać mandaty za nabywanie zwierząt domowych na targowiskach i bazarach, co jest już prawnie zabronione.

Nowe uprawnienia, więcej pracy?

Od 3 września br. na baczność powinni się mieć również handlarze, którzy próbują zwierzęta sprzedawać na bazarach. Ich także obejmie czujne oko strażnika miejskiego. Ponadto strażnicy mogą nałożyć mandat na osobę, która prowadzi hodowlę lub posiada psa rasy uznawanej za agresywną, bez wymaganego zezwolenia. - Chociaż mam wątpliwości, co do skuteczności działania elbląskiej straży miejskiej, to odnośnie zakazu handlu zwierzakami na targowiska, te działania funkcjonariuszy akurat szczerze popieram - mówi nam Grażyna Wolska, elblążanka, właścicielka 4-letniego mieszańca o imieniu Euro - Tyle tylko, czy nasza straż miejska rzeczywiście i na poważnie zainteresuje się tym problemem, bo do tej pory zajmowała się tym głównie policja? – zastanawia się kobieta.

Także od września mandatem ukaranym przez strażnika miejskiego może zostać właściciel działki nad jeziorem lub rzeką, który odgrodzi swoją nieruchomość bezpośrednio do wody, bez zachowania 1,5 metra odstępu na przejście.

Natomiast od 21 sierpnia br. strażnicy uzyskali uprawnienia do wystawiania mandatów za złe znakowanie dróg wewnętrznych. Mandat otrzyma w tym przypadku zarządca drogi, który ustawi niezgodnie z przepisami znak drogowy lub sygnalizację świetlną. - Pozwoli to na szybką reakcję oraz poprawę organizacji i bezpieczeństwa ruchu na danym terenie – mówi nam nieoficjalnie jeden z oficerów elbląskiej policji. - Kierowcy często parkują np. na chodnikach, trawnikach, lub w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Za te przewinienia będą karani jak do tej pory, ale pod warunkiem, że ulica czy parking będą prawidłowo oznakowane – dodaje.

To zadanie należy od teraz do zarządców dróg. Na przygotowanie się do wejścia nowych przepisów mieli 2 lata. Od sierpnia 2012 r. za nieprawidłowe oznakowanie dróg wewnętrznych, strażnicy miejscy będą ich karać mandatami w wysokości od 20 do 500 złotych.

Straż miejska w Elblągu do kasacji?

To kolejne uprawnienia, które w tym roku nabyła w kraju straż miejska. Wcześniej zezwolono strażnikom m.in. na zatrzymywanie kierowców do kontroli, ale tylko w przypadku niezastosowania się do znaku zakaz ruchu (B-1) lub jeśli wykroczenie kierowcy zostało zarejestrowane wideoradarem. Mogą również wlepiać mandaty np. za wyrzucanie zużytych baterii do śmietnika, wypalanie traw w pobliżu domów lub lasu. Funkcjonariusze straży miejskiej chcą również dostać na stałe broń palną i siatki obezwładniające oraz uzyskać dostęp do baz danych, m.in.: o osobach ściganych.

Tymczasem wczoraj, Radio Gdańsk podało, iż grupa mieszkańców Elbląga domaga się całkowitej likwidacji straży miejskiej w naszym mieście. Z taką inicjatywą, jak czytamy na stronach Radia Gdańsk, wystąpił Krzysztof Daszkowski. Uważa on, że instytucja straży miejskiej jest w Elblągu zbędna, a pieniądze, które Miasto wydaje na utrzymanie miejskich strażników należałoby przeznaczyć na nowe etaty w policji. Prawdopodobnie referendum sprawie likwidacji straży miejskiej w Elblągu odbędzie się w przyszłym roku a z wnioskiem w sprawie jej przeprowadzenia wystąpić ma Kongres Nowej Prawicy – podaje Radio Gdańsk.

Jest to zapewne sprawa bezprecedensowa, do której na łamach info.elblag.pl na pewno powrócimy.
 
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ j23
  Wtorek, 11.09

  Myślę,że to dobry pomysł przeznaczyć pieniądze ze straży miejskiej na policję.....i tak nie widać ich działalności..a pensyjka leci...

 2. 2
  --12
  ~ Gumiaki MO
  Wtorek, 11.09

  A może widzicie policjantów na ulicy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????. Jak przekażecie pieniądze milicji to przyjmą więcej niuń tępych 20 letnich do ***zenia w krzesełka i parzenia kawy starszym biurkowym milicjantom. Tak więc odczepcie się od strażników a weźcie się za przestępców milicyjnych bo normalny szybko odpada z tej zgrai. Milicjanci są jak naślą ich rodzinki MO. Są takie na Placu Wolności chronione przez lokalny układ buraczano gumofilcowy.

 3. 3
  +9
  ~ jasnowidz
  Wtorek, 11.09

  straż do likwidacji, to służy tylko do zbierania mandatów lub innym mętnym celom. Po co miastu własna "policja" skoro policja z dużo szerszymi uprawnieniami już jest. Przy takim stopniu kumoterstwa i zepsucia społeczeństwa, to w krótkim czasie stanie się wpływowa i niebezpieczna mafia lokalna

 4. 4
  +11
  ~ Lis Pustyni.
  Wtorek, 11.09

  Niech sobie strażnicy miejscy i ich szefostwo wybije raz na zawsze z głowy broń palną, jest im do jakichkolwiek działań zbyteczna i zupełnie niepotrzebna - no chyba że chcą zasilać zakłady pogrzebowe przez jej głupie nieodpowiedzialne użycie. Wystarczy zaserwować im trochę sportu w postaci biegania czy pływania(dla kondycji) i uposażyć w kulturę osobistą(kursy savoir-vivre). Norweg też był mundurowym - tyle że wojskowym a skutki na wyspie w następstwie jego zamachu działań opłakane.

 5. 5
  +10
  ~ stasiek
  Wtorek, 11.09

  Popieram pomysł rozwiązania straży miejskiej w Elblągu. Mieszkańcy nie mają z niej pożytku i niepotrzebnie ponoszą koszty jej utrzymania. Ich zachowanie pozostawia wiele do życzenia. Z reguły zajmują się tym, co najłatwiejsze, czyli wystawianiem mandatów za nieprawidłowe parkowanie. Za to patrolowanie pieszo elbląskich parków, ulic, pilnowanie miejsc, w których prowadzone są remonty dróg, a które nie są odpowiednio zabezpieczone i mogą zagrażać ludziom, jest ponad ich siły. Argument, aby była gwardią przyboczną prezydenta Elbląga i podkreślała jego prestiż, to również zbyt mało. Straż miejska nie sprawdziła się w naszym mieście i powinna zostać rozwiązana. A poprzednikowi, pod nickiem ~Gumiaki MO napiszę, że policja jest widoczna w mieście i wtedy, gdy trzeba stanowczo reaguje.

 6. 6
  +12
  ~ wnerwiana grycanka
  Wtorek, 11.09

  Robota dla kolesi i tyle w temacie !!!!

 7. 7
  --1
  ~ matti01
  Wtorek, 11.09

  ciekawe jak zapytam żeby mi pokazał certyfikat na miarę do mierzenia długości smyczy -zajarzy czy nie ,bo przecież nie będzie mi mierzył miarką typu made in china,jak państwo prawa to tak ma być nie inaczej

 8. 8
  +3
  ~ bandzior z piwem w ręku w parku przy rzeczce
  Wtorek, 11.09

  straż miejska DO NATYCHMIASTOWEJ KASACJI !!!! Pieniadze dla policji !!!

 9. 9
  --4
  ~ Amen
  Wtorek, 11.09

  Do Gumiaki MO !!!!!!! Widzicie niunie z milicji minusują !!!!!!!!!!!. Napiszcie niunie może rodzinki MO z Placu Wolności to wasza rodzinka. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Oczywiście, że to wasza cała rodzina przekrętasów złodziejskich mafiozów osadowiona w POLICJI POLSKIEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!.

 10. 10
  +6
  ~ Tago
  Wtorek, 11.09

  Likwidacja w jak najszybszym czasie, chory wytwór- zarozumiałe darmozjady niech wam dupy już się trzęsą. NA BEZROBOCIE a tam was ludzie poznają.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4338281154633