Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kościół uporządkuje swoje finanse

26.08.2012, 11:31:47 Rozmiar tekstu: A A A
Kościół uporządkuje swoje finanse
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( www.fakt.pl)

Szykuje się prawdziwa rewolucja w prowadzeniu finansów polskiego Kościoła. Duchowni mieliby publikować roczne sprawozdania i mieć większy nadzór ze strony świeckich jednostek - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

- Rada Biskupów Diecezjalnych obradowała w sobotę 25 sierpnia. - mówi nam w nieoficjalnej rozmowie ks. Andrzej, z jednej z elbląskich parafii. - Dyskusje skoncentrowane były wokół przesłania o pojednaniu narodów i dalszych etapach dialogu z Kościołem prawosławnym, nowej ewangelizacji i planach na Rok Wiary oraz instrukcji – dokumentu, o zarządzaniu kościelnymi dobrami materialnymi – wyjaśnia elbląski duchowny. - Przyjęcie tego ostatniego sprawi, że kościelne finanse czeka gruntowna reforma – zaznacza.

Co wnosi nowy dokument, którego pełna nazwa brzmi „Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zarządzania kościelnymi dobrami materialnymi”, a który przygotowywał zespół pod kierownictwem abp. Wiktora Skworcza? Ustalono w nim, że w każdej diecezji mają powstać instytucje do zarządzania kościelnym majątkiem. W przyjętym przez polski episkopat dokumencie zaleca się, aby przenieść na nie prawo własności nieruchomości, które Kościół odzyskał po 1989 roku. – Te instytucje będą zarządzać pieniędzmi pochodzącymi od podatników, jeżeli w wyniku rządowo-kościelnych rozmów dojdzie do likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia odliczenia od podatku PIT – wyjaśnia ks. Andrzej.

Bilanse konieczne każdego roku

Ale to nie wszystko. Do tej pory najwięcej kontrowersji wśród wiernych wzbudzała nikła przejrzystość związana z ofiarowywanymi dobrowolnymi datkami od parafian na potrzeby kościoła. Po reformie finanse Kościoła mają być bardziej przejrzyste. Duchownym trudniej będzie uchylić się od publikowania rocznych bilansów parafii i diecezji. – Teraz np. proboszczowie mają do tego prawo – wyjaśnia elbląski duchowny. – Po reformie będą oni zobligowani do informowania o wynikach zbiórek finansowych oraz o tym, na jakie cele pieniądze zostały przeznaczone – mówi ks. Andrzej. – To bezsprzecznie jedna z najlepszych części tej reformy – podkreśla.

Dzięki temu parafianie będą mieli wgląd w to, na co przeznaczone zostały ofiarowane przez nich pieniądze. - Przejrzystość, transparentność zawsze jest czymś, co buduje pozytywny wizerunek – mówi ks. Andrzej – Szczególnie w tak trudnym dla polskiego Kościoła okresie rozprężania wiary.

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ leniwce z PO
  Niedziela, 26.08

  Brawo w końcu ktoś wszedł do świątyni i przegnał handlarzy ....jak w księdze jezus ..

 2. 2
  0
  ~ grey
  Niedziela, 26.08

  W dodatku powinni zrobic tak jak w USA ewidencjonowane datki na tace. Czyli normalnie, koperta podpisana, kto dał i ile. I wpisywac to w rejestr koscielny!

 3. 3
  +2
  ~ Czarnen mafii Watykanu,stanowcze NIE!
  Niedziela, 26.08

  Niech kościół zacznie płacic podatki w Polsce jak kazdy Polak. Takie np."tacowe" i nne opłaty typu potrzeb,chczciny itp. na to cennik i VAT odliczony do usługi. Wiele księży i biskupow szybko odzyskały linie stańmy by im sie dopinał. :)

 4. 4
  +6
  ~ stanowcze NIE!
  Niedziela, 26.08

  stanowcze NIE dla analfabetów w sieci!

 5. 5
  +21
  ~ fanfatal
  Niedziela, 26.08

  komu przeszkadzało że dzieci i młodzież chodziła na plebanie na katechezę chętni udawali się w określonej godzinie i wszystko było ok nieodpłatnie a teraz etat dla księdza ZUS w skali kraju to kupa kasy to wymaga reform dla niewierzących nie ma alternatywy w szkołach zazwyczaj religia jest w środku dziennego planu lekcji można podejrzewać o celowość takiego działania nie wspomnę o symbolach religijnych w klasach to niezbyt dobrze wróży dla kościoła na przyszłość

 6. 6
  +6
  ~ Prim
  Niedziela, 26.08

  Nareszcie! Jeszcze wprowadzić księgowość!

 7. 7
  +5
  ~ wkołowojtek
  Niedziela, 26.08

  Ale ściema dla maluczkich. Pijar, pijar z powodu nadchodzącego terminu uchwalenia % odpisu od podatku.

 8. 8
  +5
  ~ hv
  Niedziela, 26.08

  Ja nie daje im ani zyka,dość idzie z moich podatkow .

 9. 9
  +7
  ~ Religia ze szkół!!!
  Niedziela, 26.08

  Zwykła ściema! To wszystko są ruchy pozorowane. Kasy fiskalne, paragon od każdej operacji i jest git! Czarni ściemniają.

 10. 10
  +9
  ~ jamaleg
  Niedziela, 26.08

  Sukienkowi krzywdy sobie nie zrobia . Składanie takich deklaracji powino byc narzucone przepisami Min. Finansów . Koscioły powinny zejsc z garnuszka państwa i zyc tylko i wyłacznie z datków , ksieza jak chca zyc na bogato powini zapier....ć w fabryce przy tasmie a popołudniami głosic swoje herezje.Zero dostepu sukienkowych do ustaw i za 5 lat bedziemy mieli drugie USA

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3518228530884