Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Skrzynia czasu spoczęła w ziemi na 100 lat

04.08.2012, 17:10:33 Rozmiar tekstu: A A A
Skrzynia czasu spoczęła w ziemi na 100 lat
fot. AS

W sobotę, 4 sierpnia, o godz. 15.00, przed Ratuszem Staromiejskim została zamknięta Skrzynia Czasu. Ponad 60 podmiotów zdecydowało się podzielić swoim obecnym życiem. W Skrzyni pojawiły się m.in. zdjęcia z wesela, foldery różnych firm oraz miód, który jak obiecują organizatorzy ma przetrwać do momentu ponownego otwarcia Skrzyni, które ma nastąpić za 100 lat, w 2112 roku.

„Tutaj zakopano 4 sierpnia 2012 roku elbląską skrzynię czasu z pamiątkami i przesłaniem dla potomnych za 100 lat.". Taki napis, w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim  rosyjskim, widnieje na tablicy, która dzisiejszego popołudnia zawisła przy wejściu do Ratusza Staromiejskiego. Uroczystość zakopania skrzyni czasu odbyła się w gronie elblążan, prezydenta Grzegorza Nowaczyka i członków Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar.

- Skrzynia jest sześcianem o wymiarach 80 x 60 x 60 cm. Wykonana jest ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, o grubości 3 mm. - przypominał Grzegorz Nowaczyk, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar.  – Dzięki temu żadne czynniki zewnętrzne, jak np. woda nie powinny nic złego zrobić zakopanej skrzyni, wraz ze znajdującymi się w jej środku przedmiotami. – mówił prezes Nowaczyk.

Dzisiaj w Elblągu w pewnym sensie przenieśliśmy się o 100 lat do przodu. - Mam nadzieję, że elblążanie w XXII wieku wykażą dla nas dozę wyrozumiałości, poczucia humoru, dlatego, że te nośniki, które dzisiaj stosujemy – cd i dvd, a które zostały umieszczone w skrzyni, będą miały nie tylko wartość muzealną, historyczną, ale również sentymentalną i przeniosą ich do Elbląga sprzed 100 laty. - mówił dziś prezydent Grzegorz Nowaczyk.

Z przesłania elblążan z roku 2012 do elblążan w przyszłości, wystosowana jest prośba o wykonanie z przedmiotów wydobytych ze skrzyni czasu wystawy, by elblążanie anno domini 2112 mogli się przekonać, jak wyglądał Elbląg przed 100 laty – To, co dla nas jest teraz nowoczesnym osiedlem dla elblążan z XXII wieku będzie pewnie historyczną zabudową – śmieje się prezydent Nowaczyk.

Prezydent Grzegorz Nowaczyk umieścił w skrzyni szklaną bryłę w etui, która ma informować, że honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Elbląga z roku 2012 oraz album "Elbląg i okolice z lotu ptaka" wraz z własnoręcznie napisanym przesłaniem. - O tym, co dzisiaj robimy i jakbyśmy chcieli, żeby Elbląg wyglądał za 100 lat wraz z życzeniami dla przyszłym pokoleń - zdradza prezydent Nowaczyk.

Skrzynia po zakopaniu została przykryta  mosiężną płytą pamiątkową, która mówi o tym, że właśnie tu, przed Ratuszem Staromiejskim, na 100 lat została zakopana skrzynia czasu. Pieczę nad nią, przez kolejne lata sprawować będzie Kapituła, złożona z elblążan, którzy będą przekazywali swoje funkcje kolejnym pokoleniom. Dokumenty dotyczące Skrzyni, wraz z Pieczęcią, przechowywane będą w Ratuszu przez Patronów Skrzyni Czasu – kolejnych Prezydentów Miasta.

Po zakopaniu skrzyni czasu prezydent Grzegorz Nowaczyk dokonał również uroczystego odsłonięcia tablicy, upamiętniającej dzisiejsze wydarzenie.

Większość elblążan zgromadzona dziś na Starym Mieście i obserwująca tę chwilę bardzo chwalili pomysł prezesa Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar i przyklaskiwali całej idei - W skrzyni bowiem będzie namacalny - dosłownie - ślad po mieszkańcach i przekaz tego, jak żyli – mówi nam pan Tytus, który mieszka na jednej z ulic elbląskiej Starówki już  44 lata.

- Słyszeliśmy, że w skrzyni złożono miód, który ma przetrwać ten cały czas. - mówią państwo Dominika i Jan Buzder z Elbląga- To bardzo ciekawy pomysł, bo warto zastanowić się, czy za 100 lat taki przysmak, jak miód będzie jeszcze w ogóle znany. - zastanawia się młode małżeństwo.

I tylko niektórzy żałują, że skrzynia została zakopana aż na 100 lat. Bo jak sami mówią, miło byłoby spotkać się w tym samym gronie, np. za pół wieku, by z sentymentem powspominać pewnie sierpniowe popołudnie, Anno Domini 2012, kiedy wszyscy razem, z uśmiechem biliśmy brawo, gdy skrzynia czasu spoczęła w ziemi wraz ze wspólnymi pamiątkami i cząstką wspomnień o dzisiejszym, naszym, Elblągu.

 

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 8

%87.5 %12.5


Galeria / Zakopanie skrzyni czasu przed Ratuszem Staromiejskim w Elblągu ( zdjęć 24 )
Dodano: 2012-08-04 | fot. AS
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ rejtan
  Sobota, 04.08

  w jezyku rosyjskim i niemieckim jak sobie odkppią to zrozumią który to z zaborców by nie był !! PO juz przewiduje skutki swojej polityki !!!!!!

 2. 2
  +18
  ~ ej
  Sobota, 04.08

  mogli N...zakopać

 3. 3
  +10
  ~ A co nie?
  Sobota, 04.08

  Jak się nie wie co ma robić,to i toto mozna zrobić...

 4. 4
  +9
  ~ Antek
  Sobota, 04.08

  Czy "przesłanie" napisano w j. polskim? Obawiam się, że przy obecnej polityce naszego kraju oraz naszych sąsiadów, dążących do eksterminacji polskości i Polaków, przekaz w tym języku może być za 100 lat nie do rozszyfrowania.

 5. 5
  --7
  ~ fdg
  Sobota, 04.08

  Już się trolle rozpisały. Ja uważam że to świetna inicjatywa, najpierw tramwaj, a teraz skrzynia czasu

 6. 6
  +9
  ~ Ola
  Sobota, 04.08

  @fdg- świetne inicjatywy. Tylko zważywszy, że jedyne (inicjatyw skutecznych przynoszących pieniądze miastu- brak), to dużo nas te genialne inicjatywy kosztują. Dla przykładu, pensja podstawowa prezydenta (nie licząc świty urzędowej) 6000 zł. + narzuty na pensję zus i us to ok. 9.000 zł. miesięcznie x 24 miesiące = 216.000 zł. Drogo płacimy za inicjatywę tramwaj + skrzynia czasu ;-) Wiem, wiem- Ty bogaty jesteś i Ciebie stać jako pracodawcę, żeby suto opłacać tak genialne pomysły, my biedne trolle niestety nie możemy znaleźć tak hojnych pracodawców, którzy za dwie przymusowe wycieczki do Chin i Dubaju oraz ekstra pomysły: tramwaj + skrzyneczka, zapłaciliby nam ponad dwieście tysięcy złotych... Ech- szczęściarz z Ciebie... ;-)

 7. 7
  +7
  ~ Anubis
  Sobota, 04.08

  Mija sto lat, a tam wnuk Filaszkiewicza składa wniosek nie wyciąganie skrzyni ze względu na uwarunkowania środowiskowe...

 8. 8
  +5
  ~ Głodny
  Sobota, 04.08

  Na polskie specjały tj.poł litra wódki,kilo koełbasopodobnej zwyczajnej,gar bigos, jedn schabowy i jedno piwo SPECJAL nie było juz miejsca ,heh...:(

 9. 9
  +8
  ~ pampi
  Sobota, 04.08

  " Prezydent Grzegorz Nowaczyk umieścił w skrzyni szklaną bryłę w etui, która ma informować, że honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Elbląga z roku 2012 " czyżby za sto lat chce kandydować na kolejną kadencję .......jego wnuk ??

 10. 10
  +14
  ~ Głos ze Strefy Kibica
  Sobota, 04.08

  Sześcian ma wszystkie boki równe! A skrzynia o wymiarach 80 x 60 x 60 cm jest prawdopodobnie PROSTOPADŁOŚCIANEM!!!! Mam nadzieję, że ta wypowiedź nie trafiła do "Skrzyni czasu". Proszę nie zamieszczajcie takich wypowiedzi, bo robicie "pod górę" ciężkiej pracy nauczycieli matematyki w elbląskich podstawówkach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3417389392853