Poniedziałek, 27.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Każdy pacjent sprawdzi swoją historię w sieci

30.07.2012, 13:20:14 Rozmiar tekstu: A A A
Każdy pacjent sprawdzi swoją historię w sieci

Od nowego roku każdy pacjent będzie mógł sprawdzić przez Internet kiedy i gdzie był ostatnio u lekarza, jakie leki kupował, a także ile za niego zapłacił NFZ – informuje dzisiejsza Gazeta Prawna. Czy dzięki temu zmniejszą się kolejki do lekarzy? - pytają elblążanie. 

Zdrowotny Informator Pacjenta działa już od dwóch lat w Wielkopolsce. Od początku chodziło o to, by dane, które i tak zbiera NFZ połączyć z nazwiskiem pacjenta i udostępnić je choremu. Jak na razie z konta korzysta 16 tys. osób.

Główną zaletą rozwiązania jest to, że pacjent może wydrukować sobie swoją historię, co ułatwia mu kontakt z lekarzem. Podczas wizyty może bez problemu powiedzieć kiedy i dlaczego ostatnio był u lekarza, a także jakie leki zostały mu przepisane. - Ocena tego pomysłu zależy od tego, co tak naprawdę będzie dostępne na stronie – komentuje pomysł pani Grażyna, 42-letnia elblążanka. - Być może możliwość samodzielnego pobrania pewnych informacji z Internetu ograniczy problem nieustannego kserowania historii choroby dla kolejnych lekarzy specjalistów – dodaje.

Ponadto pacjent może sprawdzić w systemie nazwisko swojego lekarza, dowiedzieć się o swoim statusie ubezpieczenia oraz skierowaniach na leczenie sanatoryjne. Do konta ma być też dołączona informacja, gdzie się znajdują najbliżsi specjaliści, a z czasem będzie można sprawdzić również jak długie są tam kolejki.

Dociekliwy pacjent będzie mógł zabawić się w prywatnego detektywa i prześledzić, czy aby na pewno recepty, które były realizowane na jego nazwisko, wykupywał on sam – czytamy w Gazecie Prawnej. - Albo czy na pewno to on był u lekarza, czy może ktoś wykorzystuje jego nazwisko, by wyłudzić pieniądze z NFZ.

System ma jednak przynajmniej jedną, poważną niedogodność. Aby odebrać login i hasło do konta, pacjent będzie musiał zgłosić się osobiście do siedziby NFZ. Ma to uchronić przed pomyłką udostępnienia konta niewłaściwej osobie. Ten argument nie przekonuje pacjentów, tym bardziej, że i tak sceptycznie patrzą na kwestię bezpieczeństwa systemu. - Trudno w tej chwili oceniać coś, co w naszym województwie jeszcze nie działa – przyznaje pani Angelika, księgowa w niewielkiej firmie. - Fakt jest jednak taki, że za każdym razem, gdy gromadzi się nasze dane, jest zagrożenie ich niekontrolowanego wypłynięcia – mówi elblążanka.

Niektórym, tak jak panu Piotrowi, nie podoba się już sam pomysł śledzenia pacjentów w sieci. - Czy czasami kolejny raz nie wyrzuca się pieniędzy w błoto? - zastanawia się 27-letni elblążanin. – Kolejki do lekarzy od tego się nie zmniejszą, warunki w szpitalach raczej też nie – dodaje. - Trzeba jeszcze pamiętać, że przy całej powszechności dostępu do sieci, nadal są tacy, którzy nie mają bezpośredniego dostępu do Internetu, więc dla nich konto byłoby zupełnie zbędne – zwraca uwagę elblążanin.

Nad projektem indywidualnego konta pacjenta pracuje w tej chwili również Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Od ZIP ma się różnić tym, że będzie tam także informacja o dokumentacji medycznej pacjenta. Najwyraźniej jednak działania obu instytucji dublują się. To był jeden z zarzutów, który wytknął NIK przy kontroli CSIOZ.

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ zombi
  Poniedziałek, 30.07

  Głupota nie zna granic ! Dostępność do specjalisty kilka miesięcy, badania specjalistyczne ( np.TK ) pilne !!! za miesiąc, leki coraz droższe, a chłopcy budują systemy bez wartościowe dla chorych. A Pani Grażyna nie wie, że wydruk z internetu nie jest dokumentem. Od taki gadżet dla ciekawskich.

 2. 2
  +2
  ~ leniwce z PO
  Poniedziałek, 30.07

  Do specjalisty czas czekania 6 miesięcy ,na leki nas nie stać więc wnioskuje że zaduzo o sobie nie poczytamy.ale ktoś system stworzył i kasa poszła od taki gadzet i tyle ......

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.114609003067