Środa, 12.08.2020, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy uchwała w sprawie Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przejdzie w nienaruszonym stanie? (aktualizacja)

26.06.2012, 14:45:52 Rozmiar tekstu: A A A
Czy uchwała w sprawie Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przejdzie w nienaruszonym stanie? (aktualizacja)
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: www.polskalokalna.pl )

Dzisiaj radni zagłosują nad uchwałą zmieniająca rezolucję w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Miasto Elbląg na 2012 rok.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi do zadań własnych gminy należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracja społeczna osób uzależnionych od alkoholu.

Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest skierowany do wszystkich grup społecznych w jakikolwiek sposób związanych z problemem alkoholowym, bądź zagrożonych prawdopodobieństwem jego wystąpienia. Określa lokalną strategię w zakresie profilaktyki oraz minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych wynikających z nadużywania alkoholu.

Realizacja tego programu opiera się na współpracy szeregu instytucji, pomocy profesjonalnej i organizacji pozarządowych grup środowiskowych, uwzględniających w swych działaniach dobieranie specyficznych metod do rozwiązywania konkretnych problemów.

W dążeniu do eliminowania negatywnych skutków nadużywania alkoholu samorząd elbląski w 2012 roku ukierunkowywać będzie zadania Programu na działania profilaktyczno – edukacyjne szczególnie skierowane do młodego pokolenia, a będzie ono realizowane przez szereg przedsięwzięć podjętych przez departamenty urzędu, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe i jednostki, które w swoich działaniach zajmują się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i społecznych.  Środki finansowe na realizację zadań wynikających z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pochodzą z opłat za wydawane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Planowane wpływy na rok 2012 wynoszą 2.100.000 zł.

Kwota ta rozdysponowana na poszczególne sektory rozkłada się i dzieli różnie. Jutro radni zagłosują nad zmianami w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2012 r. Z uwagi na konieczność zwiększenia środków finansowych o kwotę 30.000 zł na zadaniu "Dofinansowanie wypoczynku letniego w formie obozów, kolonii, wyjazdów integracyjno-edukacyjnych czy półkolonii dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej", tj. z 500.664 zł na 530.664 zł , radni zaproponują zmniejszyć o kwotę 30.000 zł środki finansowe przeznaczone na realizację innego zadania z tego samego sektora, który figuruje pod nazwą "Dofinansowanie programów oraz udziałów własnych do programów, dla jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych realizujących programy związane z rozwiązywaniem problemów alkoholowych i społecznych". Kwota ta zmniejszy się ze 186.000 zł na 156.000 zł.

Problemy związane z alkoholem mają szczególne znaczenie spośród licznych problemów społecznych, jakie występują w naszym mieście. Wynika to przede wszystkich z rozmiarów zjawiska oraz społecznych i ekonomicznych kosztów jakie ponoszone są z tego tytułu. Konsumpcja alkoholu ma istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne zarówno jednostek jak i rodzin, a jej konsekwencje dotyczą nie tylko osób pijących szkodliwie, ale wpływają na całą populację.

Dlaczego więc tak istotne problemy z tych samych sektorów tego programu łatane są poprzez odbieranie pieniędzy z jednej jego istotnej części i przekazywanie ich do drugiej? Jak się odniosą do tego jednostki samorządowe i organizacje pozarządowe realizujące programy związane z rozwiązywaniem problemów alkoholowych i społecznych, którym nagle ubędzie 30 tysięcy złotych, a którymi gmina załatać chce luki w równie ważnym sektorze z równie ważnymi zadaniami związanym z realizacją tego programu. Czy na dzisiejszych obradach ktoś zareaguje w tej kwestii? Tego dowiemy się podczas XVI Sesji Rady Miejskiej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizacja:

Na dzisiejszej Sesji żaden z radnych nie podniósł kwestii zmniejszenia o kwotę 30 tysięcy złotych zadania "Dofinansowanie programów oraz udziałów własnych do programów, dla jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych realizujących programy związane z rozwiązywaniem problemów alkoholowych i społecznych". Kwota została w całości przeznaczona na dofinasowanie innego zadania związanego z wyjazdem na letni odpoczynek dzieci z rodzin znajdujacych się w trudnej sytuacji materialnej. Głosowało 24 radnych. Za zmianami opowiedzieli się wszyscy.

AS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ gsadfgt
  Wtorek, 26.06

  kiedy kochani policjanci zaczną reagować na meneli i wyrostków z piwem na ulicach? przyjęcie "zera tolerancji" w tym względzie dałoby duże efekty.

 2. 2
  0
  ~ anonim
  Wtorek, 26.06

  Nad uchwałą, nad uchwała droga redakcjo. Ustawy to w Sejmie RP :-).

 3. 3
  0
  ~ grey
  Wtorek, 26.06

  Niech radni w ilości 25, zrzucą się ze swoich niemałych wypłat po 1.200 zł każdy i 30 tysięcy się znajdzie wtedy. Nie będą musieli zabierać z jednego zadania, żeby dofinansowywać drugie i przynajmniej zachowają twarz.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.