Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Kupując zabawkę pamiętaj o...

11.12.2007, 09:25:36 Rozmiar tekstu: A A A
Kupując zabawkę pamiętaj o...

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas więc pomyśleć o prezentach dla swojego dziecka. Wspólnie z elbląską Inspekcją Handlową radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę, podczas zakupu zabawek pod choinkę.

Od kilku lat obowiązuje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek.

Wspomniane Rozporządzenie określa, że przez zabawkę należy rozumieć dowolny wyrób lub materiał zaprojektowany lub przewidziany do użytkowania w czasie zabawy przez dzieci w wieku do lat 14. Określono również, że zabawką nie są np. ozdoby bożonarodzeniowe, układanki tematyczne (puzzle) składające się z więcej niż 500 elementów, lub bez obrazków, przeznaczone dla specjalistów, sztuczne ognie, włącznie ze spłonkami, z wyjątkiem kapiszonów przeznaczonych specjalnie do stosowania w zabawach.

Do obrotu mogą być wprowadzone zabawki, które podczas używania zgodnie z ich przeznaczeniem lub w sposób możliwy do przewidzenia, mając na uwadze prawidłowe zachowanie dzieci, nie będą stwarzały zagrożenia dla bezpieczeństwa lub zdrowia użytkowników lub osób trzecich.

Na zabawce albo jej opakowaniu powinno być umieszczone w sposób widoczny, czytelny i trwały oznakowanie CE oraz informacja zawierająca: nazwę i adres producenta lub imię i nazwisko jego upoważnionego przedstawiciela albo importera na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Producent powinien dołączyć do zabawki, oprócz powyższych informacji także informacje o jej przeznaczeniu oraz umieścić na zabawce lub jej opakowaniu albo na etykiecie lub ulotce dołączonej do zabawki wyraźne i widoczne ostrzeżenia o treści np. „nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej lat 3” – w przypadku gdy zabawka ze względu na bezpieczeństwo, nie jest przeznaczona dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.

By zabawka sprawiała dziecku radość i pomagała w jego rozwoju powinna być bezpieczna i dostosowana do wieku naszej pociechy.

Wybierając zabawkę zwracajmy więc szczególną uwagę:

Po pierwsze – na jej oznakowanie. Nie należy kupować zabawek nie posiadających oznakowania CE oraz informacji o wieku dziecka dla którego jest przeznaczona.

Po drugie – wyroby dla dzieci powinny być wykonane z trwałego, bezpiecznego materiału. Konieczne, by zostały precyzyjnie wykończone – nie mogą mieć ostrych krawędzi, bądź widocznych jeszcze przed zakupem uszkodzeń.

Po trzecie – produkty przeznaczone dla dzieci nie mogą stwarzać zagrożenia dla dziecka w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą. Sprawdzaj ich skład na opakowaniu. Niektóre substancje np. ftalany obecne w składzie części plastikowych mogą być przyczyną alergii powodować uszkodzenia wątroby i nerek, mieć działanie rakotwórcze.

Po czwarte – zabawki, przy użyciu których dziecko może się przemieszczać muszą mieć łatwy i skuteczny system hamowania, a elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24 V.

Po piąte - czy nie posiada drobnych elementów, które mogą zostać połknięte przez dziecko oraz czy zostały one należycie przymocowane – tak, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie odczepić.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Arti
  Wtorek, 11.12

  Ciekawy jestem czy PIH oprócz rad, zajmie się też kontrolą w sklepach tych zabawek (przez kontrole rozumiem sprawdzenie więcej niz 5 sklepów). Bo np. te ftalany, to na pewno nie będą w jednoznaczny sposób pisane na opakowaniu nawet jeśli wystepują - co było jakiś czas temu chyba nawet aferą w zabawkach Matela.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.