Poniedziałek, 13.07.2020, Imieniny: Malgorzata, Ernest, Henryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Zdrowy Elbląg: Trudne decyzje

16.03.2018, 10:30:14 Rozmiar tekstu: A A A
Zdrowy Elbląg: Trudne decyzje

Marzec to czas naboru do przedszkoli i choć ten prawdziwy moment pójścia dziecka pod opiekę innych, nowych osób nastąpi dopiero za pół roku, to decyzje o tym fakcie są podejmowane aktualnie. Wielu rodziców zastanawia się pewnie, jak ich dziecko da sobie radę w tej nowej roli.

Czy będzie umiało zaadaptować się w nieznanym miejscu, wśród obcych osób i gromadki innych dzieci? Obawy te są naturalne i dla wielu jest to całkiem nowe doświadczenie. Czyli podobnie jak dziecko, także rodzic/rodzice muszą zmierzyć się z trudem adaptacji, przełamać lęk i sprawić, by te dni, które są dla dziecka tak ważne, były też dla wszystkich spokojne i nie obarczone nadmiernym stresem.

Większość dzieci, mniej lub bardziej emocjonalnie przeżyje rozstanie z rodzicami i adaptację w nowym miejscu. Także dla rodziców, którzy jak dotąd byli jedynymi i najważniejszymi opiekunami dla swojego dziecka, stresem jest to, iż muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić w nieznanym miejscu.

Zarówno rodzic jak i dziecko w tym szczególnym czasie mogą odczuwać takie uczucia jak smutek, tęsknota czy lęk i uczuć tych nie należy wypierać czy im zaprzeczać. Są one naturalną reakcją pojawiającą się w pierwszej fazie adaptacji. Dlatego przyjmijmy, że ich wystąpienie musimy zaakceptować i stopniowo przejść przez ten czas, który prawdopodobnie wkrótce ewaluuje w lepsze przeżycia. 

- Należy pamiętać że dziecko w okresie przedszkolnym to 100 procent egocentryka i w wielu sytuacjach nie umie się postawić na miejscu innej osoby, nie dlatego, że nie chce ale dlatego, że nie umie, ponieważ rozwój mózgu mu na to nie pozwala. Pamiętajmy również aby od najwcześniejszych lat rozmawiać z dzieckiem o "wszystkim co go otacza", ponieważ dzieci uzupełniają luki wiedzy fantazją. – mówi Anna Dudzińska psycholog.

- Przedszkole to również trudny okres dla rodziców, muszą oni obdarzyć zaufaniem instytucję i powierzyć jej opiece swoją pociechę. Powinni mieć przekonanie, że ich dziecko jest na tyle dojrzałe emocjonalnie i społecznie, że poradzi sobie w grupie. Dobrze, jeśli uwierzą, że nakazy i zakazy, trudności i doświadczenie porażek, gdy mają miejsce w bezpiecznej atmosferze, służą rozwojowi i wzmocnieniu możliwości dziecka, a nie stanowią krzywdy – dodaje Dudzińska i kontynuuje

- Do przedszkola musi dorosnąć dziecko i rodzic. Spokojny rodzic intuicyjnie nauczy dziecko wszystkich umiejętności potrzebnych do efektywnego radzenia sobie z rówieśnikami, z edukacją i z rozstaniem.

Dziś poruszamy na łamach ZDROWEGO ELBLĄGA kilka spraw związanych z adaptacją, która dotyczy zarówno dziecka i rodziców, podpowiadamy jak można wykorzystać najbliższy czas i oczekując na 1 września przygotować maluchy do ich przygody z przedszkolem tak, aby była jak najmniej obciążająca emocjonalnie. 
 

e.k.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.