Niedziela, 3.07.2022, Imieniny: Anatol, Jacek, Tomasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Ciąża - zmiany psychofizyczne

26.11.2017, 13:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Ciąża - zmiany psychofizyczne

Ciąża to szereg zmian, które następują w ciele kobiety od momentu poczęcia dziecka do jego narodzin. Większość z nas słyszała o jej mniej lub bardziej przyjemnych aspektach, jednak nie zawsze wiemy, z czego one wynikają. Proces ten jest bardzo indywidualny i każda kobieta inaczej go przeżywa.

Zmiany fizyczne, które adaptują przyszłą mamę do nowej roli mają bardzo duży wpływ na jej psychikę. Wraz z ich doświadczaniem kobieta uświadamia sobie realną obecność rozwijającego się w niej dziecka. Stanowią one pewien rodzaj komunikacji między matką a dzieckiem.

Przykładem tego mogą być pojawiające się u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży nudności po spożyciu pokarmów, które mają najwięcej substancji szkodliwych, np. kawa, produkty z surowego mięsa i niektóre warzywa. To czas, w którym u dziecka intensywnie rozwijają się wszystkie potrzebne do życia narządy i jest ono wtedy najbardziej wrażliwe na działanie czynników teratogennych.

Wszystkie zmiany w ciąży powstają pod wpływem zwiększającego się stężenia hormonów. Ich duże ilości produkuje łożysko, pełniąc funkcje dodatkowego gruczołu endokrynnego. Natomiast przysadka mózgowa zwiększa swą objętość o ponad 100%. Od momentu zapłodnienia do porodu wzrasta wydzielanie prolaktyny. Hormon ten będzie pełnić istotną rolę w produkcji mleka, zapoczątkowując jego wydzielanie i utrzymując laktację.

W pierwszych tygodniach ciąży narządy rodne kobiety stają się bardziej ukrwione i rozpulchnione. Błona śluzowa pochwy rozrasta się, pojawia się obfita wydzielina, a jej środowisko staje się mniej kwasowe, co sprzyja rozwojowi zakażenia. Pod wpływem hormonów szyjka macicy sinieje, staje się rozpulchniona i elastyczna, natomiast śluz szyjkowy jest gęsty i zabezpiecza wejście do jamy macicy przed zakażeniem (stanowi naturalną barierę). 

Tkanka gruczołowa zaczyna się rozrastać i zwiększa się liczba pęcherzyków, kanalików oraz przewodów odpowiedzialnych za produkcję mleka, przez co piersi stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk. W związku ze wzmożonym wydzielaniem hormonów oraz gromadzeniem się wody w organizmie skóra rozciąga się i ulega pigmentacji, czyli gromadzeniu się melaniny (barwnika skórnego).

Wzrost stężenia progesteronu we krwi zmniejsza napięcie mięśniówki pęcherza moczowego, moczowodów i miedniczek nerkowych. Może przez to powodować zaleganie moczu lub jego cofanie się, przez co sprzyja zakażeniom. W dalszym przebiegu ciąża wpływa również na układ oddechowy. Pojawia się przekrwienie i obrzęk śluzówki górnych dróg oddechowych.Staje się przez to bardziej podatna na uraz, powodując częstsze krwawienie z nosa u ciężarnych. Za sprawą zwiększonej ilości progesteronu zarówno w spoczynku, jak i przy wysiłku fizycznym, może wystąpić duszność fizjologiczna.

Największe zmiany zachodzą w układzie krążenia. Na początku serce zwiększa swoją objętość minutową (jest to objętość krwi, jaką przepompowuje jedna z komór serca w ciągu minuty) oraz objętość wyrzutową (ilość krwi tłoczona przez jedną z komór serca podczas jej skurczu). Dochodzi do przerostu włókien mięśnia sercowego i zwiększenia objętości komór. W drugim trymestrze ciąży w związku ze zmniejszeniem się obwodowego oporu naczyń u ciężarnych spada ciśnie tętnicze krwi - jest to objaw przejściowy.

Objętość krwi krążącej w pierwszym trymestrze zwiększa sie stopniowo, następnie gwałtownie w drugim trymestrze i w ostatnich tygodniach ciąży pozostaje na niezmienionym poziomie (40% w porównaniu z kobietami nie będącymi w ciąży). Większy wzrost objętości osocza, w stosunku do elementów morfotycznych, obniża hematokryt i stężenie hemoglobiny, co może powodować fizjologiczną anemię.
Powiększająca się macica uciska na duże naczynia krwionośne.

Od połowy ciąży uciska tętnicę główną, a później żyłę główną dolną, w wyniku czego może wystąpić ograniczenie dopływu krwi do serca (zespół żyły głównej dolnej). Na skutek powiększającego się narządu dochodzi również do znacznej zmiany położenia żołądka i jelit. Zmniejsza się czynność motoryczna żołądka i jego kwasowość oraz następuje osłabienie perystaltyki jelit, przez co kobieta może doświadczyć przykrego uczucia zgagi i charakterystycznych dla pierwszego trymestru nudności.

Pod wpływem relaksyny i steroidowych hormonów płciowych tkanka łączna i kolagenowa stają się bardziej elastyczne, co zwiększa ruchomość w stawach miednicy. Kobieta może odczuwać dyskomfort i ból związany z pogłębieniem krzywizny lędźwiowo-krzyżowej (lordozy) oraz przygięciem głowy, zwiększającym napięcie więzadeł i mięśni w środkowym i dolnym odcinku kręgosłupa.

Wszystkie wymienione zmiany adaptacyjne mogą się wiązać z różnorodnymi reakcjami emocjonalnymi. Bardzo często pojawia sie uczucie ambiwalencji. Kobiety z jednej strony cieszą się, obserwując wzrastające w nich dziecko, a z drugiej doświadczają smutku i lęku związanego z utratą ich ról społecznych czy wizerunku z przed ciąży.

Bardzo ważne jest, aby przez te 9 miesięcy miały odpowiednie wsparcie ze strony bliskich i personelu medycznego. Kiedy kobieta zaakceptuje metamorfozę, którą przechodzi, szybciej może otworzyć się na budowanie pełnej miłości relacji między nią, a dzieckiem. Najlepiej podsumowuje to cytat Heidi Klum: „Gdy jesteś w ciąży, wszystko kręci się wokół miłości.”


Joanna Sztychmiler

Źródło: Bacz Andrzej, Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, www.ciaza.mp.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.085037946701