Środa, 25.11.2020, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Bezpiecznie z suplementami

04.02.2020, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Bezpiecznie z suplementami

Suplementy są preparatami uzupełniającymi niedobory składników pokarmowych, nie są lekami, a wiec nie mogą być stosowane w leczeniu. Powinny być stosowane jedynie w określonych przypadkach, głównie w stwierdzonych przez lekarza niedoborach.

Należy pamiętać, że szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na suplementy zawierające w swoim składzie:

Witaminy: A, D, E, K są rozpuszczalne w tłuszczach, wiec można je przedawkować: mają zdolność do gromadzenia się w tkance tłuszczowej i dlatego ich poziom w organizmie może osiągać nawet  toksyczne wartości prowadzące do uszkodzenia wątroby. U kobiet ciężarnych witamina A może być przyczyną uszkodzenia płodu.

Witaminę A i beta-karoten ostrożność w przypadku takiej suplementacji powinni zachować palacze tytoniu z uwagi na zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych.

Witamina E tej witaminy nie powinni bez konsultacji z lekarzem stosować pacjenci z chorobami układu sercowo – naczyniowego z uwagi na możliwość wystąpienia powikłań ze strony układu krążenia.

Kwasy tłuszczowe omega 3 – u pacjentów zażywających leki zmniejszające krzepliwość krwi, a także kwas acetylosalicylowy (aspiryna) stosowany w chorobach układu sercowo – naczyniowego mogą zwiększyć ryzyko krwawienia.

Preparaty potasu – do suplementacji tymi preparatami ze szczególną ostrożnością powinny podchodzić osoby przyjmujące leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, oraz niektóre leki moczopędne, a także osoby z niewydolnością nerek. Zbyt wysoki poziom potasu może spowodować śmiertelne zaburzenia rytmu serca.

Wyciągi z owoców noni – mogą uszkadzać wątrobę w przypadku zbyt dużych dawek. Pacjentom u których stwierdzono zaburzenia funkcji wątroby nie poleca się tej suplementacji.


Wyciągi z miłorzębu japońskiego, żeńszenia, czosnku, jeżówki purpurowej i zielonej herbaty – nie należy przyjmować z lekami zmniejszającymi krzepliwość z uwagi na wzrost ryzyka krwawienia. Suplementy zawierające wyciąg z żeńszenia mogą zmniejszyć skuteczność leków moczopędnych oraz obniżających ciśnienie krwi.

Stosowane wieczorem mogą powodować bezsenność. Wyciągi z zielonej herbaty oraz żeńszeń mogą nasilać metabolizm niektórych leków, zmniejszając ich skuteczność leczniczą. Ostrożność powinny zachować także panie przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne z uwagi na fakt, ze nie można wykluczyć zmniejszenia ich skuteczności.

ek.
Źródło: Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
 

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Nieznany
  Poniedziałek, 30.01

  To w zasadzie nic nie można !!!

 2. 2
  +4
  ~ ewa
  Poniedziałek, 30.01

  Suplementacja wcale nie jest taka bezpieczna jak mówią reklamy. Rynek farmaceutyczny bazuje na niewiedzy. Bardzo dobrze, że poruszane są akie tematy. Widać niezależność redakcji. Brawo!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1280739307404