Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Wprowadzenie relikwii św. Rity do parafii w Cieplicach

20.05.2024, 11:40:16 Rozmiar tekstu: A A A
Wprowadzenie relikwii św. Rity do parafii w Cieplicach
Fot. nadesłane

Wprowadzenie relikwii św. Rity do parafii rzymskokatolickiej w Cieplicach będzie głównym punktem odpustu parafialnego. Uroczystość odbędzie się w środę, 22 maja. 
 

 

 

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina dzisiaj 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych i beznadziejnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

 

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie umarli w 1402 roku w czasie panującej pandemii nikogo nie zabijając. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom.

Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r. Prowadziła tam surowe życie pokutne. Ciągle rozważała mękę Pańską, a na znak, że bezpośrednio uczestniczy w tej męce, utkwił jej w czole cierń. Ten znak nosiła od 1432 r. przez 15 lat, aż do śmierci. Ostatnie cztery lata życia spędziła w łóżku, złożona ciężką chorobą. I znowu legenda mówi, że Jezus sprawił jej ogromną radość, ofiarowując jej w środku surowej zimy bukiet pięknych, pachnących róż. Dlatego po dziś dzień utrzymuje się tradycja święcenia „róż św. Rity".

 

 

 

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze augustianek 22 maja 1447 r. Już nazajutrz po jej śmierci miały się dziać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych, a nawet beznadziejnych sytuacji życiowych. W dziesięć lat po śmierci jej nienaruszone ciało przeniesiono do zakrystii jej macierzystego klasztoru. W 1937 obok niego wybudowano bazylikę, która natychmiast stała się celem licznych pielgrzymek. W 1627 roku beatyfikował ją papież Urban VIII, a kanonizował w 1900 roku Leon XIII.

 

 

 

W ikonografii święta przedstawiana jest w stroju zakonnym – w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły, róża.

Na pamiątkę „cudu róży" do dziś 22 maja każdego roku poświęca się w całym Kościele, gdzie oddaje się Jej cześć tzw. Róże św. Rity. Kult św. Rity rozszerza się również w Polsce. Szczególnym miejscem jest krakowski kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie znajduje się ołtarz z posągiem świętej z Cascii.

 

 

 

Od kilku lat szczególne oddawanie czci św. Ricie odbywa się również w Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Cieplicach rozpoczęło się to od nabożeństw odprawianych 22 maja każdego roku. 5 lat temu zostały zbudowane 4 kapliczki wokół kościoła, z których jedna została poświęcona św. Ricie od tego czasu co miesiąc 22 dnia każdego z miesięcy odbywają się modlitwy do św. Rity z zapisywanymi prośbami i dziękczynieniami.

Od 2 lat parafia otrzymała św. Ritę jako współpatronkę parafii obok Matki Bożej Wniebowziętej. W tym roku otrzymaliśmy Relikwie św. Rity, które będą dziś uroczyście wprowadzone do naszego kościoła.

 

 

 

Zapraszamy wszystkich czcicieli św. Rity w dzień jej poświęcony do udziału w tej uroczystości.

 

 

 

 

Drugorzędny Odpust Parafialny


PLAN UROCZYSTOŚCI

18.45 - Nabożeństwo Majowe przy figurze MB na placu kościelnym

19.00 - Rozpoczęcie przy kapliczce św. Rity

Procesja do kościoła z Relikwiami Św. Rity

Msza święta

Na zakończenie błogosławieństwo róż św. Rity wraz z ucałowaniem Relikwii

 

 

 

 

Informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Zofia
  Środa, 22.05

  To wyjątkowa Święta z wielkim wstawiennictwem. Uratowała mi syna z narkomanii. Dziękuję Ci św. Rito !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2962181568146