Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS, na Warmii i Mazurach niewielki spadek

23.04.2024, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Więcej cudzoziemców w statystykach ZUS, na Warmii i Mazurach niewielki spadek

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023. To dane dla całego kraju. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim tendencja jest odwrotna. W porównaniu z danymi z końca 2023 r. liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych spadła.

 

 

Porównując dane liczbowe z grudnia 2023 r. do marca 2024 r. możemy zauważyć niewielki spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w województwie warmińsko-mazurskim. Na koniec marca liczba obcokrajowców w statystykach dwóch oddziałów ZUS w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 25037. To o 678 osób mniej niż w grudniu ubiegłego roku. Zarówno w kraju, jak i na Warmii i Mazurach, największą grupę wśród obcokrajowców w statystykach ZUS stanowią obywatele zza wschodniej granicy, czyli Ukraińcy, Białorusini, a następnie mieszkańcy Bangladeszu. - To właśnie w przypadku Ukraińców odnotowaliśmy największe spadki liczby cudzoziemców w województwie warmińsko-mazurskim. Ukraińców w naszym województwie ubyło o 156 osób. – wyjaśnia Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim


- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – dodaje Anna Grabowska

 

Dane dla województwa

 

Oddział


L. cudzoziemców - 31.12.2023- Elbląg: 7 888         L. cudzoziemców - 31.03.2024- Elbląg: 7 988


L. cudzoziemców - 31.12.2023- Olsztyn: 17 149     L. cudzoziemców -  31.03.2024- Olsztyn: 16 371   

 

 


Pracują i zatrudniają innych.


Coraz częściej możemy zauważyć, że osoby z zagranicznym paszportem decydują się na otwieranie własnych biznesów w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim pod koniec marca było 578 cudzoziemców, którzy prowadzili działalność gospodarczą. Liczba takich firm w porównaniu do grudnia 2023 r. wzrosła o 34. Zatem obcokrajowcy w Polsce nie tylko są zatrudnieni na umowach o pracę, czy zleceniu, ale także sami otwierają firmy i tworzą dodatkowe miejsca pracy. Najwięcej firm w naszym województwie otworzyli obywatele Ukrainy i Białorusi. W całym kraju własny biznes prowadzi blisko 58 tys. cudzoziemców.

 

 

 

                                                                                                                      Anna Grabowska
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Arc
  Wtorek, 23.04

  ci co głosowali na PO PiS, niech pamiętają te miliony cudzoziemców na ZUSie jak będą przechodzili na emeryture i będzie głodowa albo jak nie dostaną potrzebnego badania albo będą pare lat czekali na specjaliste itd. - SAMI IDIOCI DO TEGO DOPROWADZILIŚCIE

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.529618024826