Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Obcokrajowcy na rynku pracy sezonowej w Polsce 

14.08.2023, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Obcokrajowcy na rynku pracy sezonowej w Polsce 
Fot. nadesłane

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale także moment, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na pracę sezonową. Pracownicy, którzy podejmują się zajęć dorywczych, są teraz szczególnie poszukiwani. Korzystają z tego obcokrajowcy, którzy chętnie przyjeżdżają do pracy w Polsce z sąsiednich i dalszych krajów.

 

 


Praca sezonowa w Polsce już od dawna jest atrakcyjnym wyborem dla obcokrajowców np. ze Wschodu. Jest to podyktowane bliskością geograficzną, łatwością w komunikacji, podobną mentalnością i przede wszystkim korzyściami ekonomicznymi. W Polsce można po prostu zarobić lepiej niż np. w Ukrainie, czy na Białorusi.  Obcokrajowcy chętnie przyjeżdżają do Polski, aby pracować sezonowo w różnych sektorach gospodarki, takich jak rolnictwo, budownictwo, gastronomia, turystyka i opieka nad osobami starszymi – zauważa Yulia Zachorodna z Grupy VIPoL, agencji pracy tymczasowej pośredniczącej między obcokrajowcami a polskimi pracodawcami.Nadal najliczniejszą grupą sezonowych pracowników w Polsce są Ukraińcy, choć od wybuchu wojny w tym kraju, z oczywistych przyczyn mocno spadła liczba mężczyzn. Ukrainki są jednak również coraz bardziej aktywne zawodowo, stanowiąc 90% polskiego rynku pracy wśród legalnie pracujących u nas cudzoziemców. Inne pracujące w Polsce nacje to np. mieszkańcy Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Armenii. Znajdziemy także pracowników z Chin, Wietnamu, Tajlandii i innych krajów – ale są to już mniej liczne grupy. Jak podaje MRiPS w latach 2020-2022 do powiatowych urzędów pracy złożono 995 547 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemcom – najwięcej, bo aż 591 472 – w województwie mazowieckim, w tym 460 063 umów o pomocy przy zbiorach, 118 513 umów zlecenia, 8036 umów o pracę i 4476 umów o dzieło. 

 

 

 

Główne powody, dla których obcokrajowcy wybierają pracę sezonową w Polsce:

•    Lepsze zarobki: wiele sezonowych miejsc pracy w Polsce oferuje stawki wynagrodzenia, które są atrakcyjne w porównaniu do zarobków np. w Ukrainie. To przyciąga osoby, które chcą poprawić swoją sytuację finansową.
•    Bliskość geograficzna: im bliżej znajduje się kraj pochodzenia potencjalnego pracownika, 
tym częściej decyduje się na wyjazd do pracy sezonowej. Podróż ma być tania, a lokalizacja 
na tyle wygodna, by łatwo było dostać się w wybrane miejsce i z niego wyjechać w razie potrzeby.
•    Łatwość komunikacji: praca w Polsce popularna jest wśród cudzoziemców, którzy mają podobny język, np. język polski i ukraiński są językami z grupy języków słowiańskich, co ułatwia komunikację między pracownikami a pracodawcami. Polacy nieźle operują też językiem angielskim i rosyjskim – a to z kolei przyciąga np. Gruzinów czy Wietnamczyków.
•    Podobna mentalność i korzenie kulturowe: to również istotny czynnik, który ma wpływ 
na wybór Polski jako miejsca do pracy. Bliskość kulturowa pomaga w integracji.
•    Różnorodność sektorów pracy: Polska oferuje różnorodne sezonowe miejsca pracy, 
od prac rolniczych po turystykę. Daje to obcokrajowcom możliwość wyboru pracy, 
która najlepiej odpowiada ich umiejętnościom i preferencjom.

•    Ułatwienia administracyjne, np. status uchodźcy, czy brak konieczności wizy dla Ukraińców: Od czerwca 2017 roku obywatele Ukrainy mogą korzystać z ruchu bezwizowego do krajów strefy Schengen, w tym Polski, na okres do 90 dni. To ułatwia wyjazd do pracy sezonowej.

•    Dobrze rozwinięty rynek pracy sezonowej: Polska ma rozbudowany rynek pracy sezonowej, szczególnie w sektorach rolnictwa i budownictwa. To oznacza, że zawsze istnieją możliwości zatrudnienia w tych dziedzinach.
•    Inne czynniki typu gościnność, otwartość, atrakcje turystyczne: również przyciągają kandydatów do pracy sezonowej. Taki rodzaj pracy to też często okazja do zwiedzenia nowych miejsc, połączenia przyjemnego z pożytecznym.

 

 

 

Zatrudniając się w Polsce, wielu obcokrajowców korzysta z usług sprawdzonej agencji pracy tymczasowej, która zajmuje się wszystkimi formalnościami i często również załatwieniem zakwaterowania – mówi ekspertka z Grupy VIPoL.  Oczywiście zdarzają się też tacy, którzy poszukują pracy sezonowej na własną rękę, wyszukując oferty przez internet lub po prostu sprawdzając opcje dostępne z ulicy. Według mnie, dla pracownika sezonowego lepszą opcją jest jednak pośrednik – poza stawieniem się na czas do pracy i sumiennym wykonywaniem obowiązków, nie trzeba się martwić dopilnowaniem umowy, czy upewniać się, że wszystkie formalności załatwione są zgodnie z prawem. Tym bardziej, że przepisy dotyczące pracy sezonowej ulegają ciągłym zamianom. Agencja pracy pomaga też w nagłych sytuacjach, a także pośredniczy w kontakcie z pracodawcą w razie np. barier językowych, czy nieprzywidzianych okolicznościach.

 

 


W Polsce najchętniej zatrudniani są pracownicy z Ukrainy, doceniani za pracowitość, elastyczność i chęć nauki języka polskiego. Z ostatnich badań „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że 49% polskich firm ma dobre nastawienie do zatrudniania uchodźców z Ukrainy. 56% z nich zatrudnia pracowników z Ukrainy na stanowiskach niższego szczebla, a 32% na średnim szczeblu.  Obserwujemy, że polscy pracodawcy są coraz bardziej otwarci i widzą coraz większy sens w pomaganiu cudzoziemcom, którzy chcą w Polsce pracować – podkreśla przedstawicielka Grupy VIPoL. Umożliwienie pracy sezonowej jest nie tylko mądrym wsparciem dla kandydata, ale też wielką korzyścią dla samego pracodawcy, który zyskuje dobrego i lojalnego pracownika, doceniającego swoje nowe miejsce pracy. W integracji między pracownikami a pracodawcami pomagają takie akcje jak Pracodawca bez Granic Fundacji VIPoL Wspieramy Razem. To kampania łącząca pracowników i pracodawców ponad granicami, obalająca stereotypy, ułatwiająca nawiązanie współpracy międzynarodowej na poziomie zwykłych obywateli z różnych krajów.  

 

 

Celem pierwszej edycji, która jest skierowana do pracodawców, zatrudniających uchodźców z Ukrainy, jest odwdzięczenie się Polakom za zryw serc oraz zasypanie uprzedzeń i barier między współpracującymi stronami

 

– podsumowuje Yulia Zachorodna. Inicjatywa „Pracodawca bez Granic" to pomost między narodowościami i kulturami  i sposób na kształtowanie bardziej zrównoważonego i harmonijnego otoczenia zawodowego. 

 

 

Grupa VIPoL 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Wołodymyr, nu pogodzi!
  Poniedziałek, 14.08

  Debilizm serwilny? "W ukrainie" i "na Białorusi". Wchodzę w sztolnię więc jest ukrainizm "w ukrainie", i nie lubię Białorusinów więc "na Białorusi". Wszędzie ukrainiec decyduje jak mam żyć, mówić, lubić, ...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1022510528564