Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląskie Amazonki świętowały 25-lecie. „Jesteśmy dumni, że społeczność elbląska chce z nami być”

26.05.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląskie Amazonki świętowały 25-lecie. „Jesteśmy dumni, że społeczność elbląska chce z nami być”
Fot.RB

Dziś, 26 maja, w Ratuszu  Staromiejskim Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek świętowało 25-lecie istnienia. Nie zabrakło podziękowań, gratulacji i... wzruszeń. - To bardzo zacny jubileusz. To ćwierć wieku borykania się z naszymi chorobami, ale też przeżywania wielu radosnych chwil - podkreśliła Elżbieta Ziemińska, sekretarz Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.

 


Galę rozpoczął występ kwartetu smyczkowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Występ przygotowała także grupa Cubana ze Szkoły Tańca Broadway, a przed wejściem można było zobaczyć wystawę malarstwa jednej z Amazonek Gabrieli Badurek i rękodzieło artystyczne Amazonki Bożeny Bilewicz.
 

Podczas uroczystości wykłady wygłosili chirurg onkolog dr Zbigniew Fiedorowicz i specjalista radioterapii onkologicznej Barbara Szostakiewicz.


Jubileusz skłaniał do refleksji. - Od 25 lat możemy się integrować, opowiadać sobie o naszych bolączkach, radościach, o celach, które mamy przed sobą - zaznaczyła  Elżbieta Ziemińska. - To jest czas kontemplacji, a zarazem wzajemnego wsparcia i osobistych sukcesów pomimo choroby. Spotykamy po drodze nieszczęścia, ale żyjemy i dajemy sobie radę. Naszym mottem  życiowym jest: do przodu, do przodu, do przodu!


 

Dziś ciężko jest sobie wyobrazić Elbląg bez Amazonek, które w ciągu 25 lat wspierały w ciężkich chwilach wiele elblążanek. - Spotykałyśmy się z różnymi problemami – przyznała Elżbieta Ziemińska. - W naszym Stowarzyszeniu działało bardzo wiele osób.

 

 

Prekursorką elbląskich Amazonek była Halinka Kula. To ona jako pierwsza, będąc w szpitalu, pomyślała, aby coś zrobić, bo coraz więcej  przybywa w naszym mieście chorych osób. Zaczęła się kontaktować z innymi Stowarzyszeniami i założyła koło, które potem zostało zarejestrowane w sądzie i działa od dzisiaj. Pierwszą naszą prezes była śp. Alicja Tomczyk, która bardzo dużo działała i przeprowadziła nasze Stowarzyszenie przez góry i doliny

 

– wspominała Elżbieta Ziemińska.


 

Podczas gali wręczyło odznaczenia. Otrzymały je osoby, które wspierały elbląskie Amazonki. Wyróżnieniu zostali m.in. Władysława Selwa, Krystyna Kraulis, Danuta Borowska, Hanna Chmiel, Wiesława Pawłowicz, Edwarda Pellowska, Krystyna Krużewska, Maria Kosecka, Bożena Bilewicz, Lucyna Rycicka, Iwona Kwiek, Eugenia Jażdżewska, Janina Gadziuk, Marianna Prabucka, Gabryiela Badurek, Anna Borkowska, Roman Gagjew, Wioletta Trybuś, Maria Dobosz, Małgorzata Sobczak – Andryszczyk, Anna Miecznikowska, Mariola Mątowska, Lidia Borowska, Anna Malinowska.

 


Wręczono także statuetki: Bursztynowy Łuk Amazonek otrzymała dr nauk medycznych, onkolog Iwona Ryniewicz i o. Jan Rzepiela, Kryształowy Łuk Amazonek - Teresa Tchorowaska, prezes ESA, Rubinowy Łuk Amazonek - Teresie Gibas, Bursztynowy Łuk Amazonek - Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

 

Flagowym wydarzeniem organizowanym przez elbląskie Amazonki jest Marsz Różowej Wstążki. - Jesteśmy bardzo dumne z tej inicjatywy – mówiła Elżbieta Ziemińska. - Przede wszystkim jesteśmy dumne z młodzieży, która co roku licznie bierze udział w Marszu. Młodzież jest wspaniała. Jest bardzo zainteresowana tematem.

 

 

Jesteśmy dumni, że społeczność elbląska chce z nami być, chce nas usłyszeć – i te  dobre i te złe,  wiadomości, które przekazujemy

 

– dodała Elżbieta Ziemińska.Amazonki alarmują – coraz więcej osób choruje na nowotwór piersi. - Jest tendencja wzrostowa. Statystyki pokazują, że w 2020 r. bardzo, bardzo wzmogła się zachorowalność na nowotwór piersi. Jest to obecnie jedna z najbardziej groźnych chorób naszej cywilizacji. Myślę, że przyczyniła się do tego pandemia. Kobiety nie chodziły do lekarzy bojąc się zarażenia koronawirusem i niestety po pandemii było już za późno. Dlatego tak ważna jest świadomość i tak ważne jest badanie się – dodała Elżbieta Ziemińska.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / 25 lat Elbląskich Amazonek ( zdjęć 40 )
Dodano: 2022-05-26 | Fot.RB
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Kto to?
  Piątek, 27.05

  Na zdjęciach przyszły prezydent?

 2. 2
  0
  ~ uiy22
  Sobota, 28.05

  N a fotkach nie ma naszej Jadzi Kowalskiej po 1 roku zmarła i z czego sie cieszyć bo była z PIS .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3144769668579