Poniedziałek, 17.01.2022, Imieniny: Marian, Jan, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Pierwsze „czternastki” trafią na konta w październiku

20.10.2021, 09:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsze „czternastki” trafią na konta w październiku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października.
 

Przygotowujemy się do wypłaty „14” emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października

- mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim  

Tzw. czternastka w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone

– dodaje rzeczniczka
 

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przykład: Pobierana emerytura wynosi 3000 zł,( 3000 zł – 2900 zł = 100 zł ). Czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.(1250,88 – 100 zł =1150,88 zł).
 

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.
 

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.
 

Tymczasem w kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.


Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego
 

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --6
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 20.10

  Jak tam Platforma Obywatelska przeciera oczy ze zdumienia?! Kiedy rozliczenie Referendum 2013 roku i wyciągniecie wniosków?

 2. 2
  +11
  ~ -ccccc
  Środa, 20.10

  to ja przecieram oczy ze zdumienia,1,5 biliona długu publicznego!!!!!

 3. 3
  +3
  ~ Zawsze Uśmiechnięci,Szczęśliwi
  Środa, 20.10

  Te pieniądze i każde inne się po prostu emerytom należą. Swoje już zapłacil w poprzedniej polsce, gdy byli czynni zawodowo.

 4. 4
  +2
  ~ Rambo 11
  Środa, 20.10

  Do kąta _ ty jesteś idiotą na prawdę może jeszcze w swojej zajadłości cofniesz się do epoki lodowcowej co za debila, nie zabierzesz głosu w sprawie twojego nie tak odległego idola komucha Piotrowicza sięga tam Twoja zajadła pamięć sorzedawczyku

 5. 5
  +4
  ~ kkkk
  Środa, 20.10

  Emerytom się należy . Zgadzam się , oni wypracowali to niech mają. Tylko czemu mają dostać Ci co mają renty socjalne? Przecież większość ma z Mopsu raczej pracą się nie zhańbiło.

 6. 6
  +6
  ~ Ploterek
  Czwartek, 21.10

  I wielkie poruszenie u emerytów, bo czternastkę dadzo, a peło nie dawało. Tylko, żaden z nich nie pomyśli, że to jakieś 888 zł na rękę, które dzieląc na dni w roku daje nam ok 2,43 zł na dzień. No kur*a majątek. No taki majątek, że nawet na bochenek chleba nie starczy. Ale Jarek dobry, Mateusz dobry, taki ludzki pan.

 7. 7
  +3
  ~ oburzony
  Czwartek, 21.10

  a dlaczego wielcy 40 - paro letni emeryci trepy i policjanci i strażacy też dostają kase

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4191019535065