Wtorek, 2.03.2021, Imieniny: Halszka, Helena, Radoslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ważna data dla rocznika 1953

06.01.2021, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ważna data dla rocznika 1953

Osoby urodzone w 1953 r. mogą uzyskać emeryturę powszechną bez pomniejszania jej podstawy o pobrane emerytury wcześniejsze. Przeliczenie emerytury powszechnej oraz renty rodzinnej po takich osobach nastąpi z urzędu po 11 stycznia 2021 r. Natomiast ubezpieczeni, którzy nie składali wniosku o emeryturę w wieku powszechnym, mogą go zgłosić najpóźniej do tego dnia.

 


Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób, które urodziły się w 1953 r. Wprowadza ona możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Przepis dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.


Jeżeli ubezpieczony miał prawo do emerytury powszechnej, a podstawa jej obliczenia została pomniejszona o pobrane wcześniejsze emerytury, to wysokość świadczenia zostanie przeliczona, bez pomniejszenia. Warunkiem jest to, by prawo do emerytury wcześniejszej zostało ustalone na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r. Emerytury takich osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczy z urzędu. Nie trzeba zatem składać wniosku.


Emerytura w nowej wysokości przysługuje od dnia, od którego podjęto wypłatę emerytury powszechnej, a w przypadku gdy prawo do niej było zawieszone -od dnia, od którego mogłaby zostać podjęta wypłata. Jeśli nowa wysokość świadczenia będzie wyższa od dotychczas pobieranej emerytury, to ZUS wypłaci wyrównanie.
Przeliczenie emerytury powszechnej dla ubezpieczonych urodzonych w 1953 r. oraz renty rodzinnej po takich osobach nastąpi 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli po 11 stycznia 2021 r.


Nowelizacja nie dotyczy emerytur pomostowych czy nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Ubezpieczeni urodzeni w 1953 r., którzy nie składali wniosku o emeryturę w wieku powszechny, czyli 60 lub 65 lat, mogą to zrobić do 11 stycznia 2021 r. na wniosku o emeryturę (EMP). ZUS obliczy wówczas emeryturę bez pomniejszenia o kwoty pobieranej emerytury wcześniejszej. Będzie to możliwe, gdy prawo do emerytury wcześniejszej ustalone zostało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 r.  Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.


Osób, które mogą skorzystać ze zmiany przepisów jest ponad 80 tys. Prawie 18 tys. z nich może złożyć wniosek o przyznanie emerytury powszechnej (w tym ponad 15 tys. kobiet i ponad 2 tys. mężczyzn). Pozostałym 60 tys. kobiet i 2 tys. mężczyzn ZUS przeliczy emerytury z urzędu.


Krzysztof Cieszyński

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.0836610794067