Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

ZUS: Na płatników czekają różne formy wsparcia

11.11.2020, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
ZUS: Na płatników czekają różne formy wsparcia

Aby zredukować negatywne skutki ekonomiczne COVID-19, wprowadzono tzw. Tarczę Antykryzysową. Wśród jej celów jest także ochrona zatrudnienia i zachowania płynności finansowej przedsiębiorstw. Odroczenie terminu płatności składek i ich rozłożenie na raty bez opłaty prolongacyjnej oraz odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę – m.in. z tych możliwości mogą skorzystać przedsiębiorcy.


Tarcza antykryzysowa pozwala płatnikom skorzystać z odroczenia terminu płatności składek, bądź rozłożenia ich na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Odroczenie dotyczy składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Można wówczas zapłacić składki później. Aby skorzystać z tej formy pomocy trzeba zawrzeć z ZUS stosowną umowę. Wniosek RDU należy złożyć za pośrednictwem PUE. Nie ma tu znaczenia wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa, czy czas prowadzenia działalności. Dzięki uldze można opłacać raty lub odroczone należności w późniejszym terminie, bez konieczności płacenia odsetek. Obie ulgi dotyczą składek za okres od stycznia 2020 roku. Istotny jest moment złożenia wniosku. Jeśli płatnik złoży go przed terminem płatności składek to nie poniesie żadnych kosztów. Jeśli natomiast złoży wniosek po tym  terminie, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.


Płatnicy, którzy w następstwie COVID-19 mają trudności w terminowym opłaceniu składek za okres od stycznia 2020 r., mogą wystąpić o odstąpienie od pobierania należnych odsetek. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek. Tu również nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek możliwe jest wyłącznie, gdy składki zostały już opłacone, jednak po ustawowym terminie płatności, co spowodowało konieczność naliczenia odsetek za zwłokę. Aby skorzystać z ulgi należy złożyć wniosek RDO za pośrednictwem platformy PUE.


Więcej informacji na temat wsparcia oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach Tarczy Antykryzysowej na stronie zus.pl.

 

Regionalny Rzecznik Prasowy
Krzysztof Cieszyński

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1229300498962