Czwartek, 6.08.2020, Imieniny: Slawa, Jakub, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

W Zalewie Wiślanym wykąpiesz się na własne ryzyko. Legalnie w Bałtyku i pasłęckim Jeziorku

05.07.2020, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W Zalewie Wiślanym wykąpiesz się na własne ryzyko. Legalnie w Bałtyku i pasłęckim Jeziorku
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. NJ)

Kąpiąc się w Zalewie Wiślanym, robisz to na własne ryzyko. - Nie ma tu żadnego kąpieliska ani miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. To oznacza, że woda w tym miejscu nie jest objęta naszym nadzorem, nie jest badana - mówi Irena Kidawa, dyrektor Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Kilka lat temu zamknięto basen otwarty przy ul. Spacerowej, w tym roku nieczynne będą również fontanny i kurtyny wodne. Podczas upałów elblążanie szukają więc w okolicy miejsc, w których mogą zażyć ochłody. Najlepiej, gdy są to legalne kąpieliska. Tutaj jednak mogą napotkać trudności.

Tylko jedno spośród 39 kąpielisk funkcjonujących w tym sezonie w województwie warmińsko-mazurskim jest położone w miarę blisko Elbląga. To "Jeziorko", kąpielisko w Parku Ekologicznym w Pasłęku. Ostatnio samorząd pasłęcki zainwestował w to miejsce, więc od tego sezonu goście będą mogli korzystać z natrysków, przebieralni i sanitariatów.

Elblążanie chętnie odwiedzają Pasłęk, ale często kierują się również nad Zalew Wiślany, do Kadyn, Suchacza czy Tolkmicka. Tu mogą się zrelaksować, przespacerować po plaży, zażyć kąpieli słonecznych, zamoczyć stopy w wodzie, znajdą tu gastronomię i rozrywkę, ale nad Zalewem (od strony gminy Tolkmicko) nie ma ani jednego kąpieliska.

Kolejny rok nad Zalewem nie ma ani kąpielisk, ani miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli - to druga forma, z której mogą skorzystać administratorzy, łatwiejsza pod względem formalnym, ale takie miejsce funkcjonuje nie dłużej niż miesiąc. W tym roku nikt z administratorów plaż nad Zalewem na to się nie zdecydował. Te miejsca nie są więc objęte nadzorem sanepidu. Nie powinno się tam kąpać. Osoby, które w tym sezonie będą kąpały się w Zalewie, robią to na własną odpowiedzialność

- wyjaśnia Irena Kidawa.

U nas nie ma kąpieliska, obowiązuje zakaz kąpieli. W tym roku koronawirus trochę pokrzyżował nam plany, sezon zaczął się z opóźnieniem. W przyszłym roku postaramy się zorganizować w Suchaczu miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli

- mówi Monika Ożibko, nowa dzierżawca plaży w Suchaczu, nazwanej teraz Acapulco Beach.

Kolejnym, naturalnym, choć już bardziej oddalonym kierunkiem elblążan są nadmorskie plaże. Wybierając się na Mierzeję Wiślaną, również warto sprawdzić, czy będziemy mogli się legalnie i bezpiecznie wykąpać. Pod koniec czerwca upały spowodowały, że w przybrzeżnych wodach Bałtyku zakwitły sinice i kąpieliska zamknięto. W tej chwili są one już wolna od sinic i można z nich bezpiecznie korzystać, ale takie sytuacje w wakacje mogą się powtarzać.

Pamiętajmy, że zarejestrowane kąpieliska to miejsca, w których nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik. Takiego zabezpieczenia nie ma na nielegalnych, dzikich kąpieliskach. Pełną listę kąpielisk oraz aktualne informacje i komunikaty znajdziemy w Serwisie kąpieliskowym.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ NIE dla politykowania .
  Niedziela, 05.07

  "Elblążanie chętnie odwiedzają Pasłęk " , bo Elbląg... to zarośnięta trawą dziura . A miasto jest takie , jakie Jego władze .

 2. 2
  --2
  ~ Mariusz Lewandowski
  Niedziela, 05.07

  Kolego ta władza podejmuje działanie . Od czasu referendum wszyscy wiedzą że to jeden z powodów jego odwołania i rozumieją jak ważny jest ten problem. Ale jak na razie nawet Fundacja Elbląg nie udostępniła konta na zbiórkę pieniędzy na jego rewitalizację. Chyba trzeba powołać inną fundację która potrafi działać w interesie Elblążan zdecydowanie skuteczniej

 3. 3
  +14
  ~ Szkoda słów
  Niedziela, 05.07

  Pasłęk i jego syfiaste jeziorko. Lepiej pojechać kilkanaście kilometrów dalej do Bogaczewa lub Kretowin, opcjonalnie do Szymonówka nad Rudą Wodę. Szkoda, że miasto stało sie taką dziurą. Kiedyś, z perspektywy lat dziecięcych i aktualnie rozpoczętego okresu wakacyjnego, można było tu coś zrobić, trochę sie pobawić, isc na basen a nawet nad "syf" dziką plażę nad kanałem. Przez te wszystkie lata miasto umarło I umiera nadal. Jedynym plusem, jest obwodnica i droga s7, dzięki której można się w miarę łatwo przetransportować, choć na chwilę, do lepszego świata.

 4. 4
  --3
  ~ kazik
  Niedziela, 05.07

  do SZKODA SŁÓW , jeśli rzekę Elbląg nazywasz kanałem...., to masz zajebistą wiedzę..... jak wnoszę o wszystkim i na każdy temat....., także na temat Pasłęka , Elbląga...., to dlaczego tu mieszkasz ? jak wnoszę po publikacji....

 5. 5
  +4
  ~ COVID
  Miesiąc temu

  Ta Pani Inspektor Z Granicznej Stacji to jedna z nielicznych osób, która pomogła w mojej sprawie... Takich kompetentnych i konkretnych osób potrzeba w instytucjach publicznych a nie lewaków co tylko siedzą i kasę biorą. Powodzenia

 6. 6
  +7
  ~ Wrrrr
  Miesiąc temu

  Dzieci robią sobie kąpielisko na Dolince przy wodospadzie - skaczą do wody !!!

 7. 7
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Miesiąc temu

  Nad wodami Zalewu tak było i będzie! Kiedy wzrasta temperatura, a wraz z nią uaktywniają się bakterie coli!

 8. 8
  +5
  ~ er ce
  Miesiąc temu

  Nieczynny basen to wstyd.

 9. 9
  +4
  ~ zuzu
  Miesiąc temu

  Trochę szkoda,bo samo położenie Elbląga sugeruje,że mamy dostęp do wody ...wstyd przyznać się znajomym i rodzinie z innych miejsc Polski o braku możliwości kąpieli ...żal,żal...Pozostaje wodospad na Dolince !

 10. 10
  +1
  ~ tyr
  Miesiąc temu

  zuzu a żebyś wiedziała, totalny obciach jak przyjeżdzają goście z Polski, wstyd im powiedzieć, albo pokazać nasz basen albo zarośnięty drzewami amfiteatr, jako mieszkańcy nie mamy miejsca aby latem pójść gdzieś nad wode, tyle lat i wciąż to samo

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.