Czwartek, 6.08.2020, Imieniny: Slawa, Jakub, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Kolonie w cieniu epidemii. Niektórzy zrezygnowali z organizacji wypoczynku, pozostałych sprawdzi sanepid

03.07.2020, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kolonie w cieniu epidemii. Niektórzy zrezygnowali z organizacji wypoczynku, pozostałych sprawdzi sanepid
Źródło: pixabay.com/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Obawa przed koronawirusem spowodowała, że rodzice mniej chętnie wysyłają dzieci na obozy i kolonie, ale też oferta jest w tym roku zdecydowanie uboższa. - W Elblągu i powiecie elbląskim mamy 14 zgłoszeń dotyczących zorganizowanego wypoczynku letniego. To 1/3 tego, co było w ubiegłym roku - mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu.

Organizacja wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży w tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, w tym roku jest obwarowana dodatkowymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Te mówią m.in., że wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Natomiast minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę. Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami, pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator jest również zobowiązany do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice. Nie wszyscy byli w stanie spełnić te warunki. Nic więc dziwnego, że wiele kolonii, obozów i półkolonii w tym roku się nie odbędzie.

Obecnie w naszym regionie zarejestrowano tylko 14 miejsc, w których organizowany wakacyjny wypoczynek, głównie w formie półkolonii. 4 z nich są w powiecie elbląskim, a 10 w samym Elblągu. W poprzednim roku mieliśmy ich ponad 40. Wygląda na to, że część organizatorów rzeczywiście w tym roku zrezygnowało z organizacji wypoczynku

- mówi Marek Jarosz.

Miejsca, w których odpoczywają dzieci i młodzież zostaną skontrolowane przez sanepid. Inspektorzy sprawdzą, czy zasady wprowadzone w związku z pandemią są przestrzegane.

Jedna taka kontrola już się odbyła i nie stwierdzono uchybień. Dziś skontrolowane zostanie kolejne miejsce

- dodaje szef elbląskiego sanepidu.

O przestrzeganiu zasad muszą pamiętać również rodzice. Zgodnie z wytycznymi uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi. Mają to poświadczać rodzice dziecka w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji i objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Rodzice poświadczają też, że dziecko nie mieszkało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.

Wysyłając dziecko na kolonie czy półkolonie, warto zajrzeć na internetową bazę danych o wypoczynku - wypoczynek.men.gov.pl. Możemy tu sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed. Na stronie znajdziemy również poradni z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.