Czwartek, 15.04.2021, Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Pierwsze „trzynastki” trafią 1 kwietnia na konta emerytów i rencistów

31.03.2020, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsze „trzynastki” trafią 1 kwietnia na konta emerytów i rencistów

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafiają do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. 9 mln osobom.

 

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca mieli prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

 

- „Chciałabym zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli tzw. Trzynastej emerytury, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 zł +na rękę+. Pierwsze trzynastki pojawią się na kontach emerytów już 1 kwietnia” 

- podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Aby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" będzie do wypłaty 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS w regionie jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

 

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

 


Anna Ilukiewicz

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Rozsądna Budżetowa
  Wtorek, 31.03

  Że oni ci co rządzą w dalszym ciągu mają pieniądze na Rozdawnictwo jakichś tam "13 emerytur ". Zamiast przekazać te pieniądze na medycynę na szpitale, dla lekarzy i pielęgniarek. PIS to jedyna partia, która nie rozumie jak zarządzać dobrze naszymi publicznymi środkami.

 2. 2
  --9
  ~ Woon
  Wtorek, 31.03

  Za to ty zarządziła byś pieniądze do swojej kieszeni !!!

 3. 3
  +12
  ~ Rozsądna Budżetowa
  Wtorek, 31.03

  Do - Woon - A ty do swojej - mało ci jeszcze 500 + i 300 +. UWAŻAJ Ty nigdy nie będziesz chory. Pan Bóg cię od razu namaszczy i zaraz wyzdrowiejesz. Nie rozumiesz co wyprawia twój PIS

 4. 4
  +3
  ~ m
  Wtorek, 31.03

  To dlatego musza odbyć się wybory w maju i wszystko jasne buhahahhahahaah

 5. 5
  +6
  ~ Rozsądna Budżetowa
  Wtorek, 31.03

  Do - m - Wybory mogą się odbyć, pod warunkiem, że tylko ty pójdziesz zagłosować na Dudę i wszystko będzie jasne. Pozostali Polacy nie będą ryzykować swoim zdrowiem, a ty wolna wola.

 6. 6
  +4
  ~ BODZIO
  Wtorek, 31.03

  Ta kasę przeznaczyć na wojnę z Bezrobociem,!!! a Emeryci mają za co żyć w czasach Epidemi.Kupowanie głosów ,BOLSZEWIA.

 7. 7
  +5
  ~ ale jaka
  Wtorek, 31.03

  Trzynastka +wybory+ urna ?

 8. 8
  +3
  ~ eeee
  Wtorek, 31.03

  Emeryci i renciści dostają pieniądze co miesiąc ,wiec pytam po co im 13 emerytura. Szpitale są w potrzebie i to powinno być na pierwszym miejscu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1714880466461