Czwartek, 2.07.2020, Imieniny: Jagoda, Urban, Otton
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Elblągu

11.09.2019, 08:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Elblągu
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

16 września 2019 r. rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Kampania od 18 lat promuje ekologiczne formy transportu, takie jak: komunikacja miejska, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Tematem tegorocznej edycji ETZT będzie ,,Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy’’ a hasłem przewodnim „Chodź z nami”.

ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Kulminacyjnym punktem ETZT jest Europejski Dzień bez Samochodu (22 września), kiedy to Zarząd Komunikacji Miejskiej zaprasza wszystkich, na co dzień zmotoryzowanych Elblążan, do skorzystania z komunikacji miejskiej. W tym dniu uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów będzie ważny dowód rejestracyjny samochodu. Co ważne – bezpłatna jazda na dowód rejestracyjny dotyczy nie tylko kierowców, ale również członków ich rodzin.

Elbląskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu rozpoczniemy awansem już 14 września. Wtedy to zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną odsłonę warsztatów miejskiej jazdy na rowerze, podczas których będziemy poznawać zasady bezpiecznego i ergonomicznego poruszania się po Elblągu. Kolejnego dnia, 15 września, zapraszamy na wycieczkę rowerową do Powodowa koło Rychlik, gdzie będziemy mieli unikalną okazję zwiedzenia zabytkowego pałacu, będącego własnością Pana Leszka Wójcika.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu od 16 do 22 września Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu przygotował konkurs: „Tydzień z elbląską komunikacją miejską”. Konkurs będzie prowadzony na oficjalnym fanpage’u ZKM w Elblągu. Codziennie, pomiędzy godziną 7:00 a 15:00 będziemy zadawać jedno pytanie związane z elbląską komunikacją miejską. Pierwsza osoba która polubiła lub polubi (w trakcie trwania konkursu) naszą stronę i udzieli poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe zadane w danym dniu, otrzyma bilet 30 – dniowy ważny w strefie miejskiej i podmiejskiej.

Natomiast 21 września, podczas Elbląskiego Dnia Bez Samochodu Witold Wróblewski Prezydent Elbląga organizuje w godzinach 10:00 – 13:00 przejazd i festyn rowerowy.

Przejazd długości 8 km zostanie przeprowadzony niżej wymienionymi ulicami Elbląga, zaczynając się o godzinie 10:00 na Placu Jagiellończyka, a kończąc na terenie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Agrykola, gdzie między godziną 11 a 13 odbędzie się rowerowy festyn.

Plac Jagiellończyka-Karowa-Teatralna-12 Lutego-Armii Krajowej-Pocztowa-Rycerska-Tysiąclecia-Grunwaldzka-Lotnicza-Fredry-Malborska-Łódzka-Skrzydlata-Lotnicza-Grunwaldzka-Mickiewicza-Kościuszki-Agrykola-Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3.

Zbiórka uczestników na Placu Jagiellończyka.
Ruszamy o godzinie 10:00

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ kolo
  Środa, 11.09

  Akcja jest ok, ale dlaczego zakończenie i festyn ma się odbyć w SSP 3? Tam nie ma warunków / czy chodzi raczej o jej rozreklamowanie /? Obok są obiekty MOSiR, które należy wykorzystywać do takich masowych imprez.

 2. 2
  +3
  ~ więcławska
  Środa, 11.09

  A zielony tramwaj z krzakami dla kozła będzie? Innowator czerepak działa, ale szkoda że nie jedzie z kozłem - mina czerepaka w kasku była by bezcenna.

 3. 3
  +2
  ~ Kolo
  Środa, 11.09

  Nie wiem co przez taką akcję chcecie osiągnąć ? Zrozumiałbym, gdyby wszyscy uczestnicy (rowerzyści) poruszali się tylko i wyłącznie po drogach dla rowerów. Wtedy dygnitarze tego miasteczka zobaczyliby brak owych dróg, a te które są nadają się do zaorania np.: 12 lutego przy byłym "Świecie Dziecka". A w waszym wydaniu to blokowane są ulice przez policję, rowerzyści całą szerokością jadą i udają, że jest bezpiecznie na rowerze.

 4. 4
  +2
  ~ polepszy się?
  Środa, 11.09

  W minionej epoce towarzysza prowadzono tak aby był przekonany, że wszystko pięknie kwitnie. Nic się nie zmieniło - kolegę poprowadzą tak, aby nie widział basenu, Dolinki, braku i stanu ścieżek rowerowych. Ważne żeby pedałował przed fotografem. Może najpierw niech z całym departamentem dróg objedzie na rowerach całe miasto po jego często zapyziałych uliczkach. Administrator miasta nadal pełni funkcję celebryty a nie gospodarza - taki jego stan zdrowia czy osobowość? Na taką jazdę rowerkami wysłał by kogoś z dep. sportu, albo "radnych" ze swego kww.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.