Wtorek, 5.03.2024, Imieniny: Adrian, Fryderyk, Oliwia
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg przyjazny pszczołom

10.08.2019, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg przyjazny pszczołom
Urząd Miejski w Elblągu

W tym roku Elbląg po raz kolejny przystąpił do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Przystępując do Manifestu zadeklarowaliśmy różne działania na rzecz ochrony pszczół. Oto najważniejsze z nich.

Właśnie zakończyła się realizacja pierwszej edycji działań ekologicznych pn.: „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego” której celem było odtworzenie populacji owadów zapylających poprzez odbudowę populacji pszczoły miodnej oraz populacji pszczół samotnic /murarki ogrodowej/, a także propagowanie wiedzy przyrodniczej w elbląskich placówkach oświatowych wraz z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w Elblągu.

Na kwietniowej sesji uchwalona została Zmiana regulaminu utrzymania czystości i porządku mająca na celu uregulowanie prawne zasad prowadzenia pszczelarstwa miejskiego na terenie Gminy Miasto Elbląg z zachowaniem zasad dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie oraz ostrożności i warunków, by zwierzęta gospodarskie jakimi są pszczoły miodne nie stanowiły uciążliwości dla otoczenia, a przyjęty system gospodarowania zapewnił właściwe warunki bytowania i rozwoju rodzin pszczelarskich.

Utworzone zostało niezbędne zaplecze do prowadzenia edukacji ekologicznej w zakresie wiedzy dotyczącej środowiska przyrodniczego w jakim żyją kolonie owadów zapylających rośliny, życia rodzin pszczelich. W oparciu o utworzone zaplecze przeprowadzono zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z placówek edukacyjnych w Karczowiskach. Dzieci miały okazję wysłuchać wykładu na temat życia pszczół miodnych, ich roli w środowisku, zapoznać się z budową ula, budową rodziny pszczelej oraz zadaniami wykonywanymi przez poszczególne pszczoły /matki pszczele, robotnice i trutnie/, jak również pożytkami uzyskiwanymi przez ludzi od pszczół. Udostępniony był również skansen pszczelarski, gdzie prezentowany był sprzęt pszczelarski sprzed ok. 150 lat. W czasie warsztatów odbyła się degustacja produktów pszczelich /miodu i pyłku kwiatowego/. Dzieci miały również możliwość wykonania świeczek woskowych z materiału dostarczonego przez organizatora. Efektem przeprowadzonych zajęć było poznanie przez dzieci życia kolonii pszczoły miodnej, jej roli w środowisku przyrodniczym, powstawania produktów pszczelich oraz rola w gospodarce człowieka, jak również poznanie kultury materialnej i historii pszczelarstwa.  

Zakupiono 35 sztuk matek pszczelich dla odbudowy populacji pszczoły miodnej na terenie Elbląga. Ich zakup przyczyni się do odbudowy rodzin pszczelich, które zginęły na skutek chorób i niekorzystnych warunków środowiskowych.  

Wybudowano i zasiedlono 3 sztuki domków dla pszczół samotnic /murarki ogrodowej/, które przekazano do Niepublicznego Przedszkola „WIKI” - ul. Częstochowska 5, Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu - ul. Królewiecka 42 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 - ul. Polna 8a. W ten sposób w ramach ochrony bioróżnorodności utworzono trzy nowe kolonie owadów tego gatunku. Owady które wyklują się w tych koloniach w 2020 roku będą tworzyć nowe kolonie w dogodnych miejscach w środowisku miejskim. Uroczyste zakończenie tej części projektu odbyło się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 z udziałem Prezydenta Elbląg, Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu, przedstawicieli placówek oświatowych, przedstawicieli  Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu z/s w Starym Polu,  Koło Terenowe w Elblągu, a także młodzieży i przedstawicieli mediów. W trakcie tego wydarzenia Prezydent wręczył dyplomy przedstawicielom miejskich placówek oświatowych które wyróżniają się w działaniach na rzecz ochrony środowiska, w tym ochronnych owadów zapylających oraz tworzeniu bazy pokarmowej dla owadów żyjących w mieście.

W miniony weekend w podelbląskich Karczowiskach po raz szesnasty odbyły się Targi Pszczelarstwa i Tradycyjnej Żywności, pn. Miodowy Weekend, w czasie których Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu złożył na ręce elbląskiego samorządu podziękowania za wkład wniesiony w propagowanie i wspieranie pszczelarstwa.

Za ubiegłoroczną aktywność w tym zakresie Miasto Elbląg otrzymało od organizatora akcji tablicę edukacyjną, którą zlokalizowana została w parku im. Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza, a Stefa Żeromskiego w Elblągu.

Nadal zachęcamy wszystkich mieszkańców Elbląga do włączenia się do akcji!

Każdy może zgłosić swoje małe elbląskie miejsce przyjazne pszczołom za pośrednictwem strony: http://www.pomagamypszczolom.pl/application/zglos-miejsce

Listę roślin przyjaznych pszczołom, które możesz zasadzić w swoim ogródku czy na balkonie znajdziesz na stronie: http://www.pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

 

 

Łukasz Mierzejewski
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ czerepak na koźle
  Sobota, 10.08

  Rok temu, przed wyborami Kozioł robił za trutnia na takim festynie i podobno jego zapach znieczulał pszczoły i dzieci. Dlaczego w tym roku osierocił rój?

 2. 2
  --4
  ~ Wąź
  Niedziela, 11.08

  Ta jasne Każde miasto może sobie tak napisać taki temat

 3. 3
  0
  ~ czyt.
  Niedziela, 11.08

  Trwa rekrutacja osób dorosłych miedzy innymi do zawodu pszczelarza w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu. Zawód ten daje uprawnienia rolnicze. Zajęcia odbywać się będą w systemie zaocznym - soboty, niedziele. Wykładowcami będą specjaliści prowadzący własne pasieki, posiadający szeroką wiedzę teoretyczną, a przede wszystkim praktyczną . W trakcie zajęć wykonywane będą między innymi ule drewniane oraz inne urządzenia niezbędne w gospodarstwie pasiecznym. Jest to niezwykle nadarzająca się okazja do zdobycia wiedzy w bardzo ciekawym zawodzie. Warunkiem koniecznym do uruchomienia zawodu jest pozyskanie minimum dwudziestu słuchaczy. Dlatego apeluję do wszystkich tych, którzy interesują się pszczelarstwem oraz rolnictwem aby już teraz poczynili zapisy.

 4. 4
  +1
  ~ mieszkaniec
  Poniedziałek, 12.08

  Rzeczowość i życzliwość oraz merytoryczne podejście do sprawy w dwóch pierwszych komentarzach jest wzruszające, dla takich osób aż chce się pracować. Nieważne jaki jest cel działania, co robimy i jak ale ważne żeby opluć. Aż szkoda że jad tych osób nie jest przetwarzany na leki jak jad pszczół.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1551921367645