Poniedziałek, 1.06.2020, Imieniny: Hortencja, Jakub, Konrad
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Pamiętacie małą Biankę? Właśnie obchodziła swoje pierwsze urodziny po przeszczepieniu

02.03.2018, 14:00:28 Rozmiar tekstu: A A A
Pamiętacie małą Biankę? Właśnie obchodziła swoje pierwsze urodziny po przeszczepieniu

W lipcu 2016 roku serca mieszkańców Elbląga poruszyła historia 2- letniej Bianki walczącej z białaczką, na apel rodziców ponad 700 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku. Dla Bianki znalazł się dawca i w środę obchodziła swoje pierwsze urodziny po przeszczepieniu.


Bianka miała dwa latka, kiedy lekarze zaobserwowali u niej powiększone węzły chłonne oraz wątrobę. Były to pierwsze objawy ostrej białaczki  limfoblastycznej. Leczenie polegało w początkowej fazie na podawaniu chemioterapii oraz sterydów, ale szybko okazało się, że jedyną szansą na powrót do zdrowia dla Bianki będzie przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dzielna dziewczynka powiedziała wtedy do swojego taty – „Tato nie płacz. Będzie dobrze”.


Rodzina Bianki 2 i 3 lipca 2016 roku zorganizowała  akcję rejestracji dedykowaną Biance i Innym Pacjentom czekającym na przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Postanowili działać. Wiedzieli, że prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego genetycznie dawcy dla Bianki wynosi 1:20 000 a przy rzadkim kodzie genetycznym nawet 1: kilku milionów. Odzew  mieszkańców Elbląga na apel rodziny o rejestrację  był ogromny. W czasie dwóch dni zarejestrowało się aż 777 osób chcących podzielić się cząstką siebie z potrzebującymi pacjentami. W przeciągu 1,5 roku od akcji 3 osoby, które tego dnia dołączyły do grona dawców oddało swoje komórki macierzyste dla Pacjentów walczących z nowotworami krwi.


Dla dziewczynki znalazł się dawca i 28 lutego 2017 roku otrzymała szansę na życie. Dziś jest już rok po transplantacji. Rocznica przeszczepienia dla wielu Pacjentów jest dniem szczególnym, obchodzonym na równi z dniem urodzin. Sylwia Michnowska – ciocia Bianki tak relacjonuje ten szczególny dzień - Wczoraj obchodziliśmy 1 rocznicę przeszczepu u Bianki. Były balony, kolorowy tort przygotowany przez  mamę Bianki, śpiewaliśmy głośne sto lat z radości, że Bianka już jest rok po przeszczepieniu. Jest radosną i energiczną dziewczynką dzięki osobie, która podarowała jej drugie życie. Jesteśmy wdzięczni z całego serca i czekamy, aż będziemy mogli osobiście podziękować temu wspaniałemu mężczyźnie za dar życia”.

 

Zachęcamy i prosimy o rejestrację w bazie Fundacji DKMS. Każdy z nas może podarować życie człowiekowi,  który chce żyć i spełniać marzenia.  Pokonać chorobę możemy razem. Tak jak Biance się udało dzięki zaangażowaniu wszystkich osób o wielkim sercu

– apeluje ciocia Bianki.


Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia.


To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 200 000 (luty 2018) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których ponad 5000 (luty 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Możesz także wesprzeć Fundację przekazując 1% swojego podatku.

 

Fundacja DKMS

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Też Mama
  Piątek, 02.03

  Dużo zdrówka Malutka :):):) Rodzice - teraz już będzie ok :):)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.