Niedziela, 22.04.2018, Imieniny: Kaja, Leon, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Śmiech rozbrzmiewał przez cały ich występ. Kabaret Moralnego Niepokoju rozbawiał elbląską publiczność

13.01.2018, 14:15:59 Rozmiar tekstu: A A A
Śmiech rozbrzmiewał przez cały ich występ. Kabaret Moralnego Niepokoju rozbawiał elbląską publiczność
fot. Majka Brejdak

W Elblągu maj zaczął się wczoraj wieczorem (12.01.2018). Po godz. 20.00, w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR, na scenie pojawili się członkowie popularnego „Kabaretu Moralnego Niepokoju” z programem „Maj zaczyna się  we wtorek”. Abstrakcyjny tytuł znakomicie odzwierciedla przesłanie prezentowanych skeczy.  

Robert Górski – prezes Jarosław, Michał Cieślak – Mariusz, Przemysław Borkowski – Piłsudski i Rafał Zbieć- Kosmonauta i Napoleon z cieszącego się powodzeniem  internetowego serialu komediowo – politycznego „Ucho prezesa”, już na wstępie zapowiedzieli, że nie będzie to spotkanie „polityczne”. Ale czy można uniknąć wszechobecnej w naszym życiu polityki? Kabaretowi też się to nie udało. Robert Górski przywitał zgromadzoną w HS-W MOSiR publiczność krótkim żartem, politycznym właśnie. „Przychodzi Macierewicz do lekarza, a ten mówi – nareszcie!”

Rozbawiona publiczność żywo reagowała na wszystkie prezentowane skecze, a śmiech rozbrzmiewał przez całe spotkanie KMN z Elblążanami.

Jak można określić program „Maj zaczyna się we wtorek”? Kabareciarze odwołują się do tego, co na co dzień nas porusza, jednych martwi, a niektórych cieszy. Pokazują przeciętnego Polaka jako wrażliwego sadystę, głupiego inteligenta, czułego socjopatę. Te skrajności w nas drzemiące dają pożywkę dla, widzących więcej, satyryków i skutecznie bawią widzów.

Arystoteles przekonywał, że bawią nas ludzie brzydcy i gorsi od nas, Thomas Hobbes twierdził, że bez ośmieszenia innych nie ma frajdy, Kant i Schopenhauer sugerowali, że humor bierze się z niespójności między tym, czego oczekujemy, a rzeczywistością, a Freud uważał, że podłożem humoru jest chęć rozładowania agresji bądź napięcia seksualnego.  Jednak to Mark Twain wyraził pogląd, że tajemnym źródłem śmieszności nie jest radość, lecz żal.

Niewinna rodzinna zabawa w skojarzenia, która kończy się wzajemnymi pretensjami i uderzeniami w najczulsze punkty najbliższych; „testy narodowe” obnażające niski poziom wiedzy rodaków, z ust których słyszymy „wielkie” i „mądre” słowa; sprośne dowcipy, które wywołują salwy śmiechu, a jednocześnie pokazują, że seks wciąż jest tematem tabu; czy smutna prawda, że najtrzeźwiej myślą niestroniący od alkoholu i doświadczeni  ludzie wyrzuceni na margines (niestety coraz szerszy) życia społecznego. To wszystko, i jeszcze więcej, można było znaleźć w ostatniej odsłonie Kabaretu Moralnego Niepokoju.
 Zapytani o pierwsze wrażenia elblążanie nie kryli zadowolenia ze spotkania z satyrykami.

- Rewelacyjny występ. Kabaret Moralnego Niepokoju w najlepszym wydaniu – stwierdził pan Artur.

- Świetna zabawa. KMN to klasa sama w sobie, lubię ich oglądać w telewizji i dlatego chciałam ich zobaczyć na żywo i nie zawiodłam się – dodaje pani Natalia.

- Występ bardzo dobry, choć pamiętając poprzednie programy,  można czuć mały niedosyt.  – wyznał pan Kazimierz. – No i mimo zapowiedzi, że program będzie bez polityki, to jednak gdzieniegdzie się ona przewijała. Ale ogólne wrażenie OK.

 

CES

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Kabaret Moralnego Niepokoju w Elblągu ( zdjęć 62 )
Dodano: 2018-01-13 | fot. Majka Brejdak

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ AM
  Sobota, 13.01

  obecny real przerasta te skecze "kabaretowe" - kiepscy na co dzień w dniu świra

 2. 2
  +5
  ~ Emilia
  Sobota, 13.01

  Odgrzewane kotlety, to samo co w telewizji. Na dodatek beznadziejny dźwięk na hali sportowej. Pogłos, echo, w piosence końcowej nie zrozumiałam ani jednego słowa. Strata czasu i pieniędzy

 3. 3
  +1
  ~ Dziwna sprawa
  Niedziela, 14.01

  Po kabaretach obśmiewających idiotyzmy "komuny" nie było już śmiesznych kabaretów . Poczucie humoru bezpowrotnie opuściło polskich satyryków tych starych i tych nowych, choć idiotyzmów w życiu realnym jakby przybyło. Niestety stępiały dowcip nie chce się wyostrzyć mimo bardzo sprzyjających warunków. Jako że szyderstwo to groźna i boleśnie raniąca broń kabaret jest stopniowo asymilowany przez władzę i skecze czy postacie kabaretowych głupków pojawiają się w realnym świecie i poważnej polityce co w pewien sposób kastruje szyderstwo skoro sama władza szydzi z siebie to jak jej dowalić?

 4. 4
  --1
  ~ ecik
  Niedziela, 14.01

  ciekawym czy zawsze na występach puszczają ten sam podkład dźwiękowy z salwami śmiechu na sali

 5. 5
  +1
  ~ Uczestniczka
  Poniedziałek, 15.01

  Spodziewałam się czegoś więcej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.