Niedziela, 22.04.2018, Imieniny: Kaja, Leon, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Czy księża powinni przyjmować pieniądze po kolędzie?

Powinni - 5%

Powinni, ale nie od każdego - 10%

Nie powinni - 84%

Nie mam zdania - 1%

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy księża powinni przyjmować pieniądze po kolędzie?

11.01.2018, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy księża powinni przyjmować pieniądze po kolędzie?

W Elblągu trwają wizyty duszpasterskie. Jest to czas, w którym księża odwiedzają wiernych w domach  i... dostają  „co łaska”. Czy rzeczywiście elblążanie czują potrzebę, aby w taki sposób wspomagać finansowo swój kościół, a może tradycją (żeby nie powiedzieć obowiązkiem) stało się dawanie kopert po kolędzie?


Wizyty duszpasterskie odbywają się w naszym mieście od poniedziałku i potrwają do soboty. Jak na wręczanie księżom kopert po kolędzie zapatrują się nasi czytelnicy? Czy każdy powinien w domowym budżecie uwzględnić taki wydatek? I ile powinien on wynosić?


Zachęcamy do zabrania głosu w naszej sondzie!


Głosowanie potrwa do 15 stycznia, do godz. 12.00.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 31

%96.8 %3.2


Komentarze do artykułu (49)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ betti
  Czwartek, 11.01

  Datki czy ofiary podczas kolędy są dobrowolne i nie zdarzyło mi się,aby ksiądz się upomniał,a ja daję z własnej woli a nie bo to jakiś przymus - kolęda nie jest tylko po to! W parafii św.Pawła nikt nie ,,naciska"" ,chcesz to dajesz i tyle...

 2. 2
  --27
  ~ polak
  Czwartek, 11.01

  przedtem właściciele tego portalu płacili składki na PZPR czy to było etyczne???? a teraz jak zwykle ten czerwony ubecki portal wpieprza się w nie swoje sprawy ,wy nie dajecie wiec ***o to was obchodzi.komuch niech się nie wpieprzają!!!!!!! Zróbcie sondę czy PO,PSL SLD mogło okradać Polskę i mordowac legalnie lub skrytobójczo polskich patriotów!?

 3. 3
  +5
  ~ sivy
  Czwartek, 11.01

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podatki-kosciola-chcialbys-placic-tylko-236,78,0,1631566.html

 4. 4
  +25
  ~ Ksiądz
  Czwartek, 11.01

  Nie powinny przyjmować koperty z pieniędzmi. Mają dużo kasy od Państwa,które daje Rydzykowi, a on powinien się dzielić z księżmi. Amen

 5. 5
  +7
  ~ betti
  Czwartek, 11.01

  Ofiarę podczas wizyty-kolędy daję dobrowolnie ,nie zdarzyło się ,aby ksiądz się upomniał!

 6. 6
  +15
  ~ Zgelblag
  Czwartek, 11.01

  Dobrze ze organista nie roznosi juz oplatkow przed Świętami był bardzo nachalny co do kwoty które dostawał a datek po koledzie powinien być dywany na tace podczas Mszy św

 7. 7
  +23
  ~ KSIĄDZ
  Czwartek, 11.01

  Nie nie powinni przyjmować koperty od ludzi co laska. Księża maja dostatecznie dużo pieniędzy od Rządu, gdzie Rząd wspiera Księdza Dyrektora Rydzyka i jego obowiązkiem jest się z nimi dzielić.

 8. 8
  +18
  ~ pampi - ZAWADA
  Czwartek, 11.01

  NIE .

 9. 9
  +2
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 11.01

  Mogliby brać ale uważam, że powinni natomiast w sposób publiczny i klarowny z nich się rozliczyć.

 10. 10
  +19
  ~ j23
  Czwartek, 11.01

  hmmm w klatce w bloku przeciętnie jest 30 rodzin 30 x 50 = 1500 x 5 klatek = ..... [ średnia] - bez podatku , kasy fiskalnej.....

 11. 11
  +5
  ~ wacky
  Czwartek, 11.01

  W ostatnią niedzielę na kazaniu słyszałem coś o uchodźcach. Jeszcze takiej pogardy dla drugiego człowieka nie słyszałem. A tylko dlatego, że ma inna wiarę, jest muzułmaninem. Miliony ludzi koczuje w opłakanych warunkach w obozach w Libanie i Jordanie bez szans na lepsze jutro. Ludzi giną w Syrii pod bombami Assada a przedtem uciekając Isis. Dla tego księdza pomoc takiej osoby jest nie możliwa bo podobnie muzułmanie zabijają kobiety i gwałcą kobiety. Pomagając takim osobom narażamy się bo to nie są ofiary tylko kaci. Pomijając to że głowa Kościoła Katolickiego papież Frańciszek sam wzywa do pomocy uchodźcom. Kościół jest potrzeby sam do niego chodzę ale niech nie uczy nienawiści do innych, a pomocy tym, którzy jej potrzebują. Później słyszymy o coraz nowych atakach w Polsce na tle rasowym.

 12. 12
  +10
  ~ gall anonim
  Czwartek, 11.01

  Kto ma ochotę niech daje. Wspomóć można przecież każdego, czy to bezdomnego na ulicy czy księdza po kolędzie. Ja osobiście jestem przeciwnikiem dawania gotówki "do ręki". Lepiej wykonać przelew na konto danej parafii.

 13. 13
  0
  ~ gall anonim
  Czwartek, 11.01

  Kto ma ochotę niech daje. Wspomóć można przecież każdego, czy to bezdomnego na ulicy czy księdza po kolędzie. Ja osobiście jestem przeciwnikiem dawania gotówki "do ręki". Lepiej wykonać przelew na konto danej parafii.

 14. 14
  +13
  ~ zzzzzz
  Czwartek, 11.01

  jeszcze kopertę zostawiają (oznaczoną) na ogrzewanie,naprawę dachu itp...........

 15. 15
  +13
  ~ j23
  Czwartek, 11.01

  hmmm w bloku w klatce jest przeciętnie 30 rodzin x 50zł = 1500 zł x 5 klatek ....., bez podatku , kast fiskalnej , a państwo ściga za nie wystawienie paragonu za 2,50 .........

 16. 16
  --10
  ~ A - Z
  Czwartek, 11.01

  Każdy sam powinien zapraszać na wizytę i każdy powinien zapłacić. Kwota wizyty powinna być ustalona jako stała, żeby każdy wiedział ile musi włożyć do koperty, nie może być zaskoczenia.

 17. 17
  --10
  ~ Obserwator
  Czwartek, 11.01

  Przecież to że na kolędzie ksiądz dostaje datek to jest przyjęte w Polsce od wieków. Ludzie kiedyś byli biedniejsi niż są obecnie, a potrafili wybudować przepiękne świątyni które cieszą swym wyglądem w wielu miejscach w Polsce i są punktem odniesienia i orientacji. To, że byliśmy bardzo tolerancyjni to zasługa nauczania kościoła. Jakim trzeba być skąpcem by wymawiać księdzu, że raz do roku, ludzie dają datki. Badania dowiodły, że skąpstwo jest jedną z głównych przyczyn zdrad małżeńskich.

 18. 18
  +11
  ~ Łociec Rydz
  Czwartek, 11.01

  Ludzie są durne.Co klecha powie to robią a to taki sam człowiek jak oni tylko zawód wykonuje w sukience w czarnym kolorze.Inni aby zaznaczyć ich ważność zakładają sukienki w pastelowych kolorach bardziej wykwitnych i twarzowych

 19. 19
  +17
  ~ Gość
  Czwartek, 11.01

  niech się Rydzyk z nimi podzieli, dostał solidną pulę od PIS...

 20. 20
  --18
  ~ Polak
  Czwartek, 11.01

  A *** was to obchodzi komuchy

 21. 21
  --20
  ~ Do komuchow
  Czwartek, 11.01

  Chuj wam do tego

 22. 22
  +11
  ~ Jamaleg
  Czwartek, 11.01

  Najbezpieczniej , i najrozsądniej to nie wpuszczać szemranego towarzystwa do domu

 23. 23
  +23
  ~ Izajasz
  Czwartek, 11.01

  Do mnie przychodzi ksiądz i jak co roku wejdzie, krótki pacierz, siada, sprawdza stan osobowy w kartotece, pyta gdzie kto pracuje, coś tam powie o pogodzie, stęknie i wychodzi z kopertą. Nic o kościele i religii. Nic. Po prostu przyszedł administrator.

 24. 24
  +19
  ~ Zakonnica
  Czwartek, 11.01

  Najbardziej wyuzdane i zboczone towarzystwo! Zadnej kasy niech podniesie sutanne i do roboty, a nie tylko brzuchy im rosną z dostatku od poboznikow! Co za cofniety naród , klechy juz dawno minęły sie z powolaniem

 25. 25
  +14
  ~ qlson
  Czwartek, 11.01

  nie powinien! ja już ktoś napisał, wizyta nawet 5 minut nie trwa, a człowiek sprząta, czeka cały dzień do późnych godzin wieczornych! obiad zjedzony w pośpiechu, dzieci nie zwiezione na zajęcia dodatkowe, ty zwalniasz się szybciej z pracy, bo nigdy nie wiadomo kiedy nadejdzie ten oczekiwany gość! I nie jesteśmy "komuchami", tylko normalną, wierzącą rodziną. Ale nie daj [jak pisze betti]tej "dowolnej" koperty, to na pewno zostanie to odnotowane w kajeciku i wypomniane przy najbliższej okazji z jaka przyjdziesz do księdza! Ponadto styczeń jest zawsze miesiącem finansowo trudnym zaraz po świętach, mamy na utrzymaniu dzieci, a ferie za pasem. I nie chodzi tylko o datek po kolędzie, bo trzeba jeszcze rozliczyć się z zostawionej kopert na kościół, do której musisz włożyć co najmniej 100 zł!

 26. 26
  +16
  ~ qlson
  Czwartek, 11.01

  dlatego uważam te wizyty za wysoce nie stosowne i mimo wiekowej tradycji, powinny w dzisiejszych czasach przyjąć inną formę.

 27. 27
  --19
  ~ mieszkaniec
  Czwartek, 11.01

  Komuniści nie dadzą księdzu po kolędzie kopertę z gotówką , oni są nauczeni brać , kraść ,a nie dawać . Wania poniał . da poniał.

 28. 28
  +4
  ~ Antonina
  Czwartek, 11.01

  O ca ta dyskusja? Jesteś członkiem kościoła katolickiego, czujesz się czlonkiem tej wspólnoty, to wspomóż, bo to poniekąd Twój obowiązek. Przyjęliście księdza, daliście gościniec w formie datku w kopercie, to potem nie wypominajcie swojej szczodrości.

 29. 29
  --5
  ~ Dla lansu
  Czwartek, 11.01

  Daje 100 dla księdza i dla wszystkich, ktorzy dają dla kogoś wielkie xD

 30. 30
  +5
  ~ Azik
  Czwartek, 11.01

  To klecha jest od wspomagania innych ! I niech wezmą się za pomoc dla blizniego a posługę czynią za darmo, podobno to powolanie

 31. 31
  +12
  ~ emeryt
  Czwartek, 11.01

  Pracowałem za komuny bardzo ciężko i doczekałem się emerytury jak zrobie wszystkie opłaty to zostaje mi kilka groszy do koperty dla księdza. Nie narzekam ,co to da narzekanie, każdy doskonale wie . że trzeba było być przy korycie , to by coś dało. Dziś młodzi nie lubią pracować , chcą rządzić i mają rację .Gdybym się jeszcze raz urodzić miał to bym w ogóle nie chodził do szkoły i zostałbym na pewno parlamentarzystą .

 32. 32
  --2
  ~ _zenada
  Czwartek, 11.01

  Większych głupot na sensacje to redakcja info już nie ma?

 33. 33
  --2
  ~ A-Z
  Czwartek, 11.01

  Z tego co kiedyś napisali, to państwo nasze wypłaca pieniądze od ilości wiernych dla każdej "zarejestrowanej wiary" . Dla wiary chrześcijańskiej to chyba Kurie ustalają jakie księża pobierają wynagrodzenie wg Ich hierarchii - tak to rozumiem. To, że ksiądz chodzi po kolędzie, to tak jak jego dodatkowa praca. Musi poświęcić swój czas, tak więc uważam, że datki się należą tylko w kwocie ustalonej i nie wygórowanej, każdy powinien wiedzieć czy stać go przyjąć księdza.Dla ludzi wierzących jest to tradycja, że po Świętach Bożego Narodzenia odwiedza Nas ksiądz.

 34. 34
  +7
  ~ Alicja
  Czwartek, 11.01

  Jeżeli chcę dać jakiś datek,zrobię to w kościele.Dając w domu czuję się jak bym dawała w kopercie łapówkę.Zawsze czułam się głupio i nie lubiłam tego momentu.Dlatego od kilku lat nie daję nic.Nie chcę nikogo urazić,jeżeli uważa inaczej.

 35. 35
  +5
  ~ Yorker
  Czwartek, 11.01

  Nie chceż nie dawaj.Bedziesz miał problem rozwiazany.Nie rozumie pytania.Po co jatrzyc .

 36. 36
  +1
  ~ ministrae
  Czwartek, 11.01

  Zacznijmy od tego, że księża nie przyjmują pieniędzy za kolędę, bo dla każdego kapłana liczy się, aby dana rodzina przyjęła Pana Boga do swojego domu a nie o "zgarnięcie" jak największej sumy. Pieniądze zostaną wraz z naszą śmiercią na Ziemii, a za nie, nie kupimy życia w niebie. Każdy kto składa ofiarę daje ją dobrowolnie, w podziękowaniu, która m.in. jest przeznaczana na kościół, jego utrzymanie a nie na utrzymanie księdza.

 37. 37
  +6
  ~ do ministrae
  Czwartek, 11.01

  ale było całkiem inaczej, 2 lata temu ksiądz dostał kopertę i wyraźnie spytał się czy są to pieniądze dane na Kościół, czy dla Niego.Zdecydowaliśmy, że jak poświęcił swój czas to są to dla Niego i taką odpowiedź od Nas otrzymał.

 38. 38
  +8
  ~ Ago
  Czwartek, 11.01

  do ministrae: Pana Boga to my nie przyjmujemy po kolędzie, Pana Boga to my do serca swgo powinniśmy przyjąć, bo jak nie to i kolęda nic nie zmieni w naszym życiu doczesnym, zbawienia nie da...

 39. 39
  0
  ~ gr.
  Czwartek, 11.01

  Polecam https://finanse.wp.pl/koperta-podczas-koledy-co-robi-z-nia-ksiadz-6114640530192513a

 40. 40
  +4
  ~ Czy powinni?
  Czwartek, 11.01

  No muszą zbierać nie ma wyjścia przecież nie będą pracować. Życie w znoju trudzie i często niedostatku to nie dla nich

 41. 41
  +5
  ~ Jak w biblii
  Czwartek, 11.01

  Oni niczym ptaki niebieskie nie sieją nie orzą a jedzą

 42. 42
  +2
  ~ alior
  Piątek, 12.01

  Śmiesza mnie wypowiedzi typu: "ksiądz się o kopertę nigdy nie upomniał". A próbowałeś jeden z drugim nie dać? Dałeś mu szansę, że by się upomniał?

 43. 43
  +3
  ~ BARAN
  Piątek, 12.01

  WIARA ZA PIENIADZE JAK NIE MASZ KASY TO CIE NAWET NIE POCHOWAJA CZY JEZUS TEZ TAK DOIL SWOJE OWIECZKI?JAK OBECNI PASTERZE?

 44. 44
  +1
  ~ jannka
  Piątek, 12.01

  Ja dałam 20zł, tyle na ile mogłam sobie pozwolić. Inni nie dają nic i wydaje mi się, że ksiądz by nie robił z tego problemu.Przynajmniej ten co był u mnie.

 45. 45
  +2
  ~ Ela
  Piątek, 12.01

  rodzina znajomych wygadała się,że bratanek od wujka-księdza dostał kasę na nowe mieszkanie, prezent z okazji ślubu........skąd ksiądz miał na taki prezent kasę? oczywiście z datków z wizyt kolędowych i innych datków...za chrzest, ślub i pogrzeby.... Po kilu latach para i tak się rozwiodła....

 46. 46
  +2
  ~ BeTr
  Piątek, 12.01

  Datki ofiara jak zwał tak zwał.Parafia to nasza wspólnota kościół należy do wiernych ,ale i utrzymanie też kosztuje.Jeśli ktoś posiada własny dom to rozumie . Nikt nie pisze o rachunkach za prąd o podatkach od nieruchomości wystroju koscioła itd. miło jest zrzędzic , ale jak ochota najdzie to ślub nawet można w kościele zawrzeć może nawet dziecko ochrzcić o pogrzebie nie wspomnę.Wszystko co z kościołem związane jest be , ale nic to .Pamiętajmy jednak o prostej prawdzie "jak trwoga to do Boga"

 47. 47
  --2
  ~ Do info,
  Sobota, 13.01

  Czerwonympotlau a może od was padnie pytanie czy komuniści oraz sbecy powinni zasiadać w radzie miejskiej

 48. 48
  +1
  ~ do Do Inf.
  Sobota, 13.01

  Ale takich czarna masa na tym portalu, to chyba jest jeden, prawda.

 49. 49
  +1
  ~ Marta
  Środa, 17.01

  ja grosza im nie dam, znam kilku księży, którzy kupują mieszkania swoim krewnym z naszych datków, mają dzi.....ki i dzieci i je utrzymują z naszych pieniędzy z opłat za chrzty, pogrzeby, śluby i nie będę więc im dawać kasy....na kure.......o NIE!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.