Poniedziałek, 11.12.2023, Imieniny: Waldemar, Damazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Zobacz, co znalazł patrol straży miejskiej podczas akcji "Posesja"

10.04.2017, 07:00:11 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz, co znalazł patrol straży miejskiej podczas akcji "Posesja"
fot. Rafał Kadłubowski

Stare telewizory, butelki, opony, porozrzucane wokół domu odpady plastikowe, szklane i metalowe - jednym słowem całą górę śmieci ujawnił w piatek (7 kwietnia) w Próchniku zespół kontrolny, który prowadził działania w ramach akcji "Posesja". 60-letnia lokatorka zabytkowego domu podcieniowego, przy którym odpady się znajdują, przyznała, że gromadziła je w tym miejscu od dłuższego czasu. Na uprzątnięcie bałaganu dostała tydzień czasu. 

W piątek, 7 kwietnia zakończyła się prowadzona od początku tego tygodnia akcja "Posesja". - Celem akcji jest dokonanie przeglądu czystości i porządku w mieście, jak i przypomnienie właścicielom, zarządcom oraz jednostkom usługowym i produkcyjnym, o obowiązkach w zakresie utrzymania porządku i czystości w obrębie ich nieruchomości - informuje Marcin Bukowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Elblągu.

Wzorem lat ubiegłych, od poniedziałku do piątku, trzy zespoły składające się ze strażników miejskich, policjantów dzielnicowych, urzędników oraz zarządców nieruchomości, sprawdziły stan czystości i porządku na terenie Elbląga. Nasza redakcja wzięła udział w jednym z takich patroli, który skontrolował czystość w Próchniku, Zajeździe i okolicach Bielan. 

Zespół, w którego skład weszli strażnicy miejscy: Anna Siemiątkowska i Arkadiusz Mateusiak, policjant dzielnicowy Katarzyna Stankiewicz oraz przedstawiciel Zarządu Dróg Edward Borejko, w pierwszej kolejności skontrolował ul. Kruczkowskiego. W miejscu tym już wcześniej ujawniono dwa nielegalne wysypiska odpadów. W bezpośrednim sąsiedztwie drogi znaleziono m.in. składowisko zdemontowanych części samochodowych. 

Znaleźliśmy tu np. rozbite szyby samochodowe z nalepkami. Najprawdopodobniej pochodzą one z demontażu od firmy, która świadczy usługi wymiany szyb samochodowych

- przypuszcza zastępca komendanta Marcin Bukowski.

Następnym celem kontroli była dzielnica Próchnik. Na jednej z posesji przy ul. Strumykowej zespół natrafił na sporych rozmiarów składowisko różnego rodzaju odpadów. Wszystkie znajdowały się wokół zabytkowego domu podcieniowego, zamieszkałego przez jedną lokatorkę. 60-latka na działce zgromadziła m.in. stary sprzęt rtv, zniszczone meble i całe stosy plastikowych i szklanych butelek. Kobieta została pouczona przez patrol i zobowiązana do uprzątnięcia bałaganu. - Dopiero co wyszłam ze szpitala. Do świąt wielkanocnych posprzątam te śmieci - obiecała. 

Jakie konsekwencje grożą osobom, które nie podejmą się uprzątnięcia zanieczyszczonego terenu?

Za każdym razem ujawnione przypadki są na bieżąco zgłaszane do właścicieli lub zarządców nieruchomości z wnioskiem o ich uprzątnięcie. Po dwóch tygodniach robimy rekontrolę miejsc, w których ujawniono nieprawidłowości. Jeżeli wskazane tereny nie zostaną uprzątnięte, będziemy podejmować czynności administracyjno - karne. W zależności od skali zanieczyszczenia posesji stosujemy pouczenie, a w ostateczności jeżeli osoba nie poczuwa się do odpowiedzialności, wystawiamy mandat lub kierujemy sprawę o ukaranie do sądu

- wyjaśnia Marcin Bukowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Elblągu.

W dalszej kolejności nasz patrol udał się w rejon nowo powstającego osiedla domków jednorodzinnych na Bielanach. Na końcu ulicy Druskiennickiej, przy tzw. zawrotce, ujawniono kolejne odpady powstałe najprawdopodobniej po remoncie łazienki. Wśród nich są m.in. stara wanna, pralka i muszla klozetowa. Jak nie trudno się domyśleć, zostały tutaj zwiezione samochodem i wyładowane. Tego typu miejsc i odpadów podczas akcji "Posesja" wykryto niestety znacznie więcej. 

Osobną kategorię stanowią odpady z ogrodów działkowych. Te każdego roku spotkać można np. wzdłuż ulicy Okrężnej i Jagodowej. Oprócz stosów gałęzi, sporą ich część stanowią środki i akcesoria ogrodnicze. Odpady składowane są nawet w miejscach, w których ustawiono tablice zakazujące wysypywania śmieci. 

Piątek był ostatnim dniem tegorocznej akcji "Posesja". Mimo iż na jej podsumowanie trzeba będzie jeszcze poczekać, elbląska straż miejska już widzi jej pozytywy. 

Analizując materiał zebrany do tej pory w ramach tegorocznej akcji "Posesja", zauważamy poprawę wobec lat ubiegłych. Wciąż jednak jest wiele miejsc, w których można spotkać nielegalne wysypiska np. z częściami z rozbieranych samochodów i to widać także w tym roku. Większość przypadków, to jednak większe lub mniejsze nieczystości powstałe na terenach zielonych

- mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Elblągu.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Akcja Posesja ( zdjęć 30 )
Dodano: 2017-04-10 | fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ baridi
  Poniedziałek, 10.04

  Daleko nie trzeba szukać - nie lepiej jest na Traugutta 45 (pierwszy budynek od "Starej Karczmy" jak się w dół na dolinkę idzie. Armagiedon:)

 2. 2
  +16
  ~ baridi
  Poniedziałek, 10.04

  Zastanawiam się czy z akcji "Posesja" wykluczone są kościoły, bo to co się dzieje przy płocie cmentarza na ul. Kasprzaka woła o pomstę do nieba, a nikt klechom uwagi nie zwróci. Gdyby to u Kowalskiego przy płocie było to by już uzupełniał miejską kasę. Ot tyle w temacie.

 3. 3
  +8
  ~ martam
  Poniedziałek, 10.04

  A ja zgłaszałam nawet fakt że na Slonecznej za pusto stanami po lokalach - weterynarzu, drogerii i innych - miedzy tymi lokalami a przedszkolem jest pelno śmieci. Wieczorami zbierają się tam okoliczni menele. Nikt z tym nic nie zrobil !

 4. 4
  +9
  ~ nnn
  Poniedziałek, 10.04

  Czemu w Elblągu nikt tym się rzetelnie nie zajmuje ????

 5. 5
  +8
  ~ xz
  Poniedziałek, 10.04

  koniec akcji a nie było widać na mieście żadnego strażnika miejskiego, czyli jak zwykle tylko wozili tyłki w autach.!

 6. 6
  +5
  ~ minionio
  Poniedziałek, 10.04

  Zapraszam wladze na |Fromborska 17 syf kila i mogila

 7. 7
  +2
  ~ Alik
  Poniedziałek, 10.04

  Przy wjezdzie na przystań Jachtklubu z ulicy Radomskiej, przy ogrodzeniu po prawej stronie walajace duże ilosci zużytego styropianu.

 8. 8
  +2
  ~ jj
  Poniedziałek, 10.04

  proponuje patrol po bylych dzialkach na ogolnej wjazd do budynku Ogolna 1M Mieszkancy bloku notorycznie wyrzucaja smieci jadac rano do pracy!!!!

 9. 9
  0
  ~ Opserwator
  Poniedziałek, 10.04

  Polacy to brudasy i tyle w tym temacie. A mówią, że Cyganie to brudasy, a my jesteśmy do nich podobni. Nie rozumiem tego. Przecież każdy ma śmietnik. Ale stare chłopskie przyzwyczajenie by śmieci wywozić do lasu, odzywa się w następnych pokoleniach z telefonami komórkowymi w dłoniach.

 10. 10
  +1
  ~ JUREK
  Poniedziałek, 10.04

  ZAPRASZAM NA ULICĘ BARONA OD STRONY OGRÓDKÓW W STARYCH BLOKACH JEDEN Z MIESZKAŃCÓW GROMADZI WSZYSTKIE ŚMIECI Z POBLISKICH ŚMIETNIKÓW!! WIĘKSZY WIATR I WSZYSTKO LATA!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1873710155487