Poniedziałek, 25.10.2021, Imieniny: Ingi, Darii, Sambora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Henryk Słonina odznaczony Krzyżem Komandorskim Zakonu Św. Łazarza

04.11.2016, 07:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Henryk Słonina odznaczony Krzyżem Komandorskim Zakonu Św. Łazarza
Fot. Ryszard Biel

Były wieloletni prezydent Elbląga został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Zasługi Zakonu Św. Łazarza. To drugie, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez ten Zakon na świecie. Henryk Słonina otrzymał zaszczytną oznakę za wybitne zasługi humanitarne, w tym wielki wkład w powstanie i funkcjonowanie w Elblągu stacji socjalnej Lazarusa. - Nie byłoby dziś elbląskiego Lazarusa, gdyby nie ogromne wsparcie prezydenta Słoniny. Gdyby to ode mnie zależało, to bym mu pomnik postawiła – mówiła podczas czwartkowej uroczystości wręczenia Krzyża Izabela Babraj, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza Lazarus.

Odznaczenie Henryka Słoniny, to inicjatywa elbląskiego Lazarusa – założonej w grudniu 1999 r. organizacji pozarządowej, zajmującej się sprawami pomocy społecznej i ochrony zdrowia. Podstawowym celem działania stowarzyszenia od samego początku jest niesienie pomocy starszym, chorym i niepełnosprawnym. Lazarus prowadzi w Elblągu m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy, pielęgnuje obłożnie chore osoby, rehabilituje osoby niepełnosprawne, wyposaża je w odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny, a także transportuje całodobowo osoby chore i niepełnosprawne. Właśnie dzięki temu, elbląski Lazarus został uznany za najlepszą tego typu stację socjalną w Polsce.

Nasze stowarzyszenie powstało w 2000 r. przy ogromnej akceptacji ówczesnego prezydenta Elbląga Henryka Słoniny. Kiedy przedstawiciele europejskiego Lazarusa przyjechali do Elbląga z propozycją utworzenia w naszym mieście stacji socjalnej, prezydent Słonina zgodził się bez wahania. Przez cały okres urzędowania służył nam pomocą. Gdy zaczęliśmy rozwijać swoją działalność, najpierw przekazał nam pomieszczenia w jednym z pawilonów na ul. Komeńskiego. Następnie, gdy one już nam nie wystarczały, przeniósł nas do budynku na rogu ul. Grunwaldzkiej i Komeńskiego. W końcu zgodził się podarować nam budynek przy ul. Skrzydlatej, w którym jesteśmy do dzisiaj. Cała działalność prezydenta Słoniny dla tego miasta, to była pomoc dla ludzi, którzy tego potrzebowali. Jest to tak niezwykły człowiek, że gdyby to ode mnie zależało, to bym mu pomnik postawiła. Prezydent Słonina powinien otrzymać Honorowe Obywatelstwo Elbląga, bo nikt nie zrobił tyle dla tego miasta co on

– mówi Izabela Babraj, prezes elbląskiego Lazarusa.

Henryk Słonina honorowe odznaczenie miał odebrać w połowie października podczas polsko-niemieckiego kongresu Lazarusa w Piszu. Były prezydent nie mógł jednak przybyć na tę uroczystość. Władze elbląskiego Lazarusa postanowiły więc wręczyć mu Krzyż Komandorski na miejscu w Elblągu. Na specjalnie zorganizowanej w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Skrzydlatej uroczystości, pojawili się m.in. przedstawiciele władz samorządowych i inni zaproszeni goście.

W trakcie tego wydarzenia uhonorowano także cztery inne osoby. Za wsparcie i zasługi na rzecz Lazarusa wyróżnieni zostali: Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, Halina Sałata, radna Rady Miejskiej i przewodnicząca komisji rewizyjnej elbląskiego Lazarusa, Kamil Petynka, dyrektor olsztyńskiego oddziału PFRON, a także Henryk Wojciechowski - skarbnik elbląskiego Lazarusa i prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Parkowa.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 11

%18.2 %81.8


Galeria / Henryk Słonina odznaczony Krzyżem Komandorskim Zakonu Św.Łazarza ( zdjęć 20 )
Dodano: 2016-11-04 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ NN
  Piątek, 04.11

  Gratulacje Panie Henryku

 2. 2
  +15
  ~ kjsd
  Piątek, 04.11

  i słusznie uczynili bo dzięki polityce Pana Słoniny Lazarus ma w mieście nieprzebrane ilości biednych ludzi bez przyszłosci

 3. 3
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Piątek, 04.11

  Panie Prezydencie zdrówka życzę! Pozdrawiam serdecznie!

 4. 4
  --11
  ~ Marcus
  Piątek, 04.11

  Najwiesze wsparcie od tego (zasłuzonego) pzperowca maja kibice sportowi zwłaszcza piłki noznej za infrastrukture i oddanie budowy stadionu za unijne pieniadze Ostródzie.Muszę wspomniec również o wsparciu pracowników byłych Elblaskich Zakładów Mięsnych.DŁUGI za kampanie wreszcie oddałeś ?

 5. 5
  --4
  ~ do kata
  Piątek, 04.11

  Tęsknota Kata za Henrykiem .Błazenada

 6. 6
  +4
  ~ Marian
  Piątek, 04.11

  Gratuluję, już były panie prezydencie Słonina.

 7. 7
  +8
  ~ Proszę tę kamerę schować
  Piątek, 04.11

  Naczelny niszczyciel Elbląga, któremu w 85% zawdzięczamy to bagno w którym obecni znajduje się miasto, a jego uczeń Wróbel kontynuuje jego dzieło.

 8. 8
  --4
  ~ Polak.
  Piątek, 04.11

  ja pierniczę, to trzeba mieć nieźle aby słoninie chcieć pomnik stawiać - za tą drogę do nikąd, za inne sldowskie deilizmy... Ps. kjsd bardzo dobrze napisane - jak widać pustaki sldowskie od słoniny nie skumały Twego sarkazmu i dali ci "plusy" ;)

 9. 9
  +5
  ~ zniesmaczony
  Piątek, 04.11

  Ten człowiek przez 3 kadencje sparszywił i zadłużył Elbląg, ale swoim się zasłużył niewymownie, że nawet gotowi postawić mu pomnik (zapewne pod warunkiem że za nasze). Były partyjny kacyk PZPR odbiera odznaczenie za działalność dobroczynną co za ewolucja światopoglądowa, Sprywatyzował działalność humanitarną działacze będą mu dozgonnie wdzięczni. Wciąż te same nazwiska wybitnych specjalistów przy żłobie. Czuje do tych ludzi prawdziwe obrzydzenie z powodu ich fałszu i hipokryzji.

 10. 10
  +9
  ~ cosanostra
  Piątek, 04.11

  Zamiana "komuny" na mafijny kapitalizm to nie był dobry wybór

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.