Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Kwestia łączenia nadal dzieli. Za nami debata w sprawie konsolidacji elbląskich szpitali

21.06.2016, 07:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Kwestia łączenia nadal dzieli. Za nami debata w sprawie konsolidacji elbląskich szpitali
Fot. Ryszard Biel

Wczoraj (20 czerwca) w sali sesyjnej ratusza przy ul. Łączności odbyła się debata na temat połączenia Szpitala Miejskiego z Elbląskim Szpitalem Specjalistycznym. Dyskusja trwała trzy godziny. Czy cokolwiek zmieniła?

 
Kwestia połączenia szpitali rozważana była już od około dekady. Gdy doszła do miejsca, w którym trzeba podjąć konkretne decyzje, rozgorzała dyskusja, która podzieliła elblążan. Od miesiąca jest to jeden z najgorętszych tematów w mieście. W debacie udział wzięli elbląscy radni, pracownicy szpitali, przedstawiciele związków zawodowych oraz mieszkańcy Elbląga.
 
Spotkanie poprowadził Adam Jocz. Organizacyjnie podzielone było na dwa bloki. Pierwszy poświęcony był na wystąpienia, które przybliżyć miały szczegóły realizacji omawianego przedsięwzięcia. Drugi blok miał mieć formułę debaty. 
 
Dyskusję rozpoczął Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski:
 
Na samym początku wykluczyłem likwidację szpitala jako którąkolwiek opcję. Jak również prywatyzację, bądź komercjalizację szpitala. Za najlepszą formę uznaliśmy połączenie tych dwóch szpitali. Istotnym jest, żeby proces ten odbył się jak najszybciej, ponieważ każda zwłoka powoduje zwiększenie kosztów związanych z jego przeprowadzeniem. 
 
Jako drugi głos zabrał Sekretarz Miasta Artur Zieliński:
 
Zwiększymy możliwości pozyskiwania funduszy. Obniżymy koszty i wydatki łącząc oba szpitale. Większy może więcej. Nie chcemy ratować sytuacji finansowej poprzez redukcje, tylko poprzez działania konsolidacyjne, które spowodują zwiększenie posiadanego potencjału.
 
Głos zabrał również dyrektor Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego i p.o. dyrektora szpitala miejskiego Mirosław Gorbaczewski:
 
Szpital jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Istnieje realne zagrożenie kontynuacji działalności. Zobowiązania wymagalne rosną w sposób lawinowy. Obecnie wynoszą ok. 8 mln zł. Codziennie wpływają do nas ostateczne, przedsądowe wezwania do zapłaty. Tych pieniędzy, po prostu, nie mamy. Tylko szybka decyzja o połączeniu naszego szpitala daje realną szansę na normalne funkcjonowanie.  
 
Po trwających ponad godzinę wystąpieniach, mających na celu przybliżenie szczegółów koncepcji połączenia szpitali, nastąpił czas na zadawanie pytań.
 
Pierwsze pytania zadał Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak:
 
Sama debata na temat połączenia szpitali powinna odbyć się wcześniej. W materiałach, które otrzymaliśmy, zauważamy sporo braków. Brakowało analizy koncepcji alternatywnych. Analizy finansowej kosztów przenoszenia oddziałów. Rada Miejska nie jest za likwidacją żadnego szpitala. Jest za konsolidacją, ale opartą na przesłankach ekonomicznych i organizacyjnych. 
 
Odpowiedzi udzielił Dyrektor Mirosław Gorbaczewski:
 
Samo przenoszenie oddziałów nie jest żadnym kosztem. Większość naszych oddziałów wymaga inwestycji. Każdy z oddziałów będzie modernizowany. Czy one będą remontowane przy ulicy Żeromskiego, czy Komeńskeigo, koszty remontu będą identyczne.  
 
Głos zabrała także Przewodnicząca Komisji Finansowo-Budżetowej, Radna Halina Sałata:
 
W przedstawionej strukturze połączonego szpitala nie widzę takiego stanowiska jak pielęgniarka naczelna, którego wymaga ustawa.
 
Kolejny raz odpowiedział Dyrektor Mirosław Gorbaczewski:
 
Jeśli chodzi o stanowisko naczelnej pielęgniarki, to rzeczywiście przeoczyliśmy to stanowisko. To stanowisko oczywiście będzie. Będzie natychmiast od chwili połączenia szpitali.
 
Pytanie zadał również lider stowarzyszenia Elblążanie Razem, Robert Grabowski:
Dlaczego nie przeprowadzono audytu?
 
Odpowiedział Sekretarz Miasta Artur Zieliński:
 
Audyty robi się w przypadku przekształceń własnościowych, czyli w naszym przypadku nie ma takiej konieczności. W mojej prezentacji starałem się pokazać jak wiele analiz zostało przeprowadzonych przez dyrektorów szpitali, przez zespół, który się tym zajmował. Nie stać nas na ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z przeprowadzaniem audytów.
 
Jako kolejny głos zabrał Radny Zenon Lecyk:
 
Jestem przeciwny przedstawianiu radnych jako przeciwnych łączeniu szpitali. Dzisiejsza debata powinna odbywać się w odwrotnej kolejności, czyli na samym początku. W koncepcji brakuje szczegółów i dlatego nie podzielam optymizmu pana dyrektora. Jak Prezydent ma zamiar skutecznie sprawować nadzór nad połączoną jednostką? Ten nadzór dotychczas był niedostateczny. Nikt nie odpowiada za to zadłużenie, które powstało.
 
Odpowiedział Dyrektor Mirosław Gorbaczewski:
 
Jedna rzecz jest pewna w stu procentach. Jeśli nic nie zrobimy, to przynajmniej jeden z tych szpitali będzie zlikwidowany. Za politykę zdrowotną odpowiada Państwo. Rząd, odpowiedni minister. Wiemy, że zmienią się niektóre wyceny i liczymy w związku z tym na dodatkowe środki finansowe.
 
Pytanie zadała przedstawicielka pracowników szpitala miejskiego:
  
Jest nam bardzo przykro. Z tego powodu, że staliśmy się obiektem krytyki. My wszyscy ciężko pracujemy. Nie może tak być, że Rada Miejska decyduje o nas bez pytania nas o zdanie. Nasz dyrektor jest przedstawicielem nas wszystkich. Mamy pełne zaufanie do naszego dyrektora. Proszę zatem powiedzieć nam jak będzie wyglądała sytuacja jeśli się nie połączymy.
 
Tym razem na pytanie odpowiedziała główna księgowa szpitala miejskiego Małgorzata Kościn:
 
Sytuacja naszego szpitala jest bardzo trudna. Aktualnie mamy nakazy sądowe opiewające na 340 tys zł. Możemy niebawem spodziewać się zajęć komorniczych. 
 
Zamiast pytaniami puentą postanowił podzielić się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Wojciech Rudnicki:
 
Ja nie znam się na zarządzaniu służbą zdrowia. Nie odważę się zatem, jako radny, decydować o tym gdzie jaki oddział ma być. Od tego są ludzie, którzy mają odpowiednie kompetencje. Za dwa dni czeka nas ciężka decyzja. Ja powiem za siebie. Będę głosował za połączeniem szpitali.
 
Debata przebiegła w sposób spokojny i wyważony. Czy wniosła coś nowego? Wydaje się, że nikt nikogo do niczego nie przekonał, a kość niezgody tkwi zdecydowanie gdzie indziej niż na polu „połączyć szpitale, czy nie połączyć”. Jaki będzie los szpitali, dowiemy się na czwartkowej sesji Rady Miasta. 

 

Paweł Rodziewicz

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Debata na temat łączenia szpitali ( zdjęć 24 )
Dodano: 2016-06-21 | Fot. RYszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Andżela
  Wtorek, 21.06

  I co stego ze polonczom albo nie i tak nie umia leczyc a politykom to i tak obojentne bo sie pewnie prywatnie zafsze leczom

 2. 2
  +13
  ~ Bodzio 6
  Wtorek, 21.06

  Nazwijmy to wprost. Obecna sytuacja to ewidentny brak nadzoru właścicielskiego. Ale to nie dotyczy tylko szpitala.

 3. 3
  +4
  ~ pytam
  Wtorek, 21.06

  A co radni PIS zrobili w sprawie MPO ? - nic, chyli się ku upadkowi. Tak samo będzie ze szpitalami, bo jak się czyta to nic dobrego z tego nie wynika, debatujemy.

 4. 4
  +6
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 21.06

  "W przedstawionej strukturze połączonego szpitala nie widzę takiego stanowiska jak pielęgniarka naczelna, którego wymaga ustawa " odpowiedź " Jeśli chodzi o stanowisko naczelnej pielęgniarki, to rzeczywiście przeoczyliśmy to stanowisko. To stanowisko oczywiście będzie. Będzie natychmiast od chwili połączenia szpitali. " to ile liczyła osób komisja powołana przez Prezydenta miasta ?? Kilkadziesiąt fachowców i zostało pominięte stanowisko wymagane ustawowo ?? To co dopiero inne sprawy , gdy faktycznie będą szpitale łączone ? Zamiast pozyskania kasy , będą straty ? Pan Rudnicki " Ja nie znam się na zarządzaniu służbą zdrowia " Zapowiedział Pan w kampanii wyborczej , stworzenie Centrum Rehabilitacji na Zawadzie . Na , jakim etapie realizacji jest te przedsięwzięcie ?? Bo ..cisza .

 5. 5
  +3
  ~ do pampi - Zawada
  Wtorek, 21.06

  O czym ta debata, jak nie będzie naczelnej pielęgniarki to nie będzie mowy o reformie? Nie tyle rzeczy Ustawy przewidują, ale jak niema na to kasy to już tworzyć stanowisko?.. Najważniejsze to zadłużenie i tu powinna być debata jak je zniwelować.

 6. 6
  +4
  ~ miau-miau
  Wtorek, 21.06

  Matematyka się kłania ! Jeden dług plus drugi dług to dwa połączone długi. Nigdy nie zamieni się w ZYSK. W biznesie tylko ograniczony umysłowo decydowałby się na przejęcie tzw "bankruta" . Chyba , że przedstawiany tak Szpital Miejski jest raczej "kurą znoszącą złote jajka" . Czyli taktyka marynistyczna - abordaż . A piraci nie rzucali się na byle jaki statek...

 7. 7
  0
  ~ swojak
  Wtorek, 21.06

  NIOSL SLEPY KULAWEGO DOBRZE IM SIE DZIALO,,,,,,,,

 8. 8
  +2
  ~ Zapamiętamy
  Środa, 22.06

  To się Radny wypowiedział , nie znam się ale będę za ...to jak to nie zda egzaminu , to wiadomo dzięki komu .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0930979251862